پاسخ تمام سوالات کنکوری‌ها درباره کارت آزمون و رفع نقص دستگیری سارقان معابر با 10 فقره سرقت در ساوه جوزپ بورل: مذاکرت وین به زودی آغاز می‌شود دستگیری سارق موبایل در اراک بسیج در راستای ساخت ایرانی قوی شتابنده گام برمی دارد/ راه اندازی ۷۶۰‌ صندوق قرض الحسنه به همت بسیجیان با محوریت مساجد در استان مرکزی اینترنشنال خبرنگار فقید را مامور سپاه معرفی کرد! 10 تدبیر دولت برای مهار بازار ارز/ بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد‌ عبرت برجام و نگرانی غرب‌گراها از دبه آمریکا!/ اصلاح‌طلبان همچنان توافق با غرب را تکنیک مدیریت می‌دانند! کشف کالای قاچاق در دلیجان انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن مصلحت نیست
یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
کد خبر: 97637
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵
معاون وزیر نیرو:

دولت سیزدهم ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه انرژی های تجدیدپذیر ایجاد می کند 

کمانی گفت: دولت سیزدهم احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه انرژی های تجدیدپذیر طی ۴ سال را تعریف کرده است که براساس این تصمیم دولت، ۴ هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی تامین می کند و سرمایه گذاران مختلفی در این راستا اعلام آمادگی کرده اند که در حال بررسی طرح های آنها هستیم و ساختگاه ها در حال ارزیابی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمود کمانی معاون وزیر نیرو در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک میان استانداری مرکزی و وزارت نیرو در زمینه سرمایه گذاری انرژی های تجدید پذیر گفت: در دنیا مسیر توسعه صنعت برق از مسیر انرژی های تجدیدپذیر می گذرد، در واقع رشد صنعت برق دنیا از طریق انرژی های تجدیدپذیر بوده است و این رشد به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ رسید.

کمانی اظهار کرد: در سال گذشته برای تامین سوخت نیروگاه ها با چالش های بسیاری درگیر بودیم، بر همین اساس ناچاریم که به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت کنیم.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه انرژی های تجدیدپذیر طی ۴ سال را تعریف کرده است که براساس این تصمیم دولت، ۴ هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی تامین می شود و سرمایه گذاران مختلفی در این راستا اعلام آمادگی کرده اند که در حال بررسی طرح های آنها هستیم و ساختگاه ها در حال ارزیابی است.

معاون وزیر نیرو گفت: در استان مرکزی ساختگاه های خوبی معرفی شده است و در هفته آینده مرحله دوم مناقصه انجام می شود تا ظرف یک ماه آینده عملیات احداث نیروگاه ها در کشور انجام گیرد.

وی یادآور شد: تولید سه هزار مگاوات از طریق نیروگاه های بادی و دو هزار مگاوات نیز از طریق نیروگاه های خود تامین صنعتی هدفگذاری شده و با توجه به صنعتی بودن استان مرکزی، صنایع می توانند نیروگاه خورشیدی احداث کنند. 

کمانی گفت: وزارت نیرو براساس تزریق این برق به شبکه، برق صنایع را تامین می کند و قول مساعد در خصوص قطع نشدن برق را می دهد و امکان احداث نیروگاه در هر مکان مناسب نیز میسر است.

وی یادآور شد: احداث نیروگاه هزار مگاواتی برای شهرک های صنعتی در نظرگرفته شده که اخیرا امکان ساخت نیروگاه در شهرک ها ایجاد شده است.

معاون وزیر نیرو افزود: همچنین امکان احداث نیروگاه های کوچک مقیاس به جهت حمایت از خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و بسیج فراهم شده است که براساس آن ۱۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی می توان احداث کرد.

وی اظهار کرد: طرح به این شکل اجرا می شود که منابع مالی در قالب وام در اختیار خانواده ها قرار می گیرد، نیروگاه احداث می شود، برای ۲۰ سال برق از خانواده خریداری می شود، بخشی از درآمد حاصل از این تولید، به عنوان بازپرداخت تسهیلات برداشته می شود و بخشی به خانواده ها اختصاص می یابد.

کمانی گفت: در تفاهم نامه ای که امروز منعقد می شود ایجاد زباله سوز نیز در نظر گرفته شده است که مدل خوبی برای مدیریت پسماند و تبدیل زباله به انرژی است و لازم است که شهرداری ها در این حوزه همراهی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت خوب استان مرکزی در تولید انرژی های تجدیدپذیر امید است که به استانی نمونه در این عرصه تبدیل شود، احداث نیروگاه بزرگ مقیاس در شهرستان محلات به خوبی در حال انجام است است و طبق قول داده شده شهریورماه فاز نخست آن بهره برداری می شود و در واقع این نیروگاه بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور به شمار می رود.

انتهای پیام 

captcha
آخرین اخبار