دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هشدار مقابله با آفت پوره سن در مزارع استان مرکزی/ عملیات مبارزه با سن مادر در 72 هزار هکتار از مزراع اجرا شد

با توجه به رویت آفت پوره سن غلات در مزارع استان مرکزی ضرورت دارد کشاورزان استان در اسرع وقت نسبت به مبارزه شیمایی با این آفت اقدام و از خسارات جدی کمی و کیفی پوره سن به مزارع غلات جلوگیری کنند.
کد خبر: ۹۷۶۰۹ تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰

به گزارش دیار آفتاب؛ آفت سن غلات با تغذيه از گندم و جو در مراحل مختلف رويشي موجب كاهش عملكرد (خسارت كمي) و از بين بردن خاصيت نانوايي (خسارت كيفي) مي گردد، نحوه فعاليت سن مادري در كوه و زير بوته هاي گون و گیاهان وحشي است كه از اواسط اسفند ماه با گرم شدن هوا به صورت دسته جمعي به مزارع گندم حمله مي كند، در اين زمان بوته هاي گندم كه در مرحله پنجه زدن يا ساقه رفتن هستند مورد تغذيه سن قرارگرفته بطوریکه برگ و جوانه مرکزی مولد خوشه از بین می رود.

سن هاي مادري پس از تغذيه كافي جفت گيري نموده و تخم هاي خود را به صورت دو دسته هفت تايي روي برگ ها مي گذارند، پوره هاي خارج شده از تخم به روي خوشه هاي گندم رفته و از دانه هاي شيري گندم تغذيه مي كنند و باعث چروكيدگي دانه ها مي گردند.

سن زدگی بیش از دو درصد همچنین باعث افت قیمت گندم و کاهش کیفیت آرد می‌شود و  عدم مبارزه با پوره سن در زمان مناسب علاوه بر خسارت کمی و کیفی به محصول گندم و جو، جمعیت سن برگشتی به کوه را افزایش داده و در سال بعد نیز خسارت به دنبال خواهد داشت.

سم‌پاشی و مبارزه به‌موقع علیه آفت سن غلات در کنترل و مقابله با آن بسیار تعیین‌کننده است، به‌طوری‌که هر چه در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل شود به همان میزان جمعیت سن پوره کمتر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد لذا عملیات مبارزه با سن مادری از نیمه فروردین ماه سال جاری در مزارع استان مرکزی آغاز و این عملیات تا اواخر اردیبهشت ماه در بیش از 72هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام گرفته است.

همچنین طی یک هفته اخیر با توجه به رویت پوره سن گندم در مزارع غلات سطح استان و رسیدن نُرم پوره‌های سن به مرز هشدار ضروری است کشاورزان گندمکار ضمن بازدید از مزارع خود در صورت مشاهده سن با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی در اسرع وقت نسبت به مبارزه شیمایی با این آفت اقدام کنند.

گفتنی است که سم‌پاشی بهتر است در ساعات اولیه صبح انجام‌گرفته و از سم‌پاشی در شرایط وزش باد خودداری شود، ضمن اینکه مشورت با کارشناسان امر، رعایت اصول ایمنی ازجمله استفاده از ماسک و لباس مناسب حین استفاده از سموم شیمیایی ضروری است.

به گزارش دیارآفتاب در سال زراعی جاری در استان مرکزی حدود ۲۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم و تقریباً ۴۰ هزار هکتار تحت کشت آبی گندم قرار دارد.

میزان تولید گندم در اراضی کشاورزی استان مرکزی سالانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن بوده که با توجه به کاهش بارندگی‌ها در فروردین ماه امسال در استان پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول کاهش یابد.

انتهای پیام/