پاسخ تمام سوالات کنکوری‌ها درباره کارت آزمون و رفع نقص دستگیری سارقان معابر با 10 فقره سرقت در ساوه جوزپ بورل: مذاکرت وین به زودی آغاز می‌شود دستگیری سارق موبایل در اراک بسیج در راستای ساخت ایرانی قوی شتابنده گام برمی دارد/ راه اندازی ۷۶۰‌ صندوق قرض الحسنه به همت بسیجیان با محوریت مساجد در استان مرکزی اینترنشنال خبرنگار فقید را مامور سپاه معرفی کرد! 10 تدبیر دولت برای مهار بازار ارز/ بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد‌ عبرت برجام و نگرانی غرب‌گراها از دبه آمریکا!/ اصلاح‌طلبان همچنان توافق با غرب را تکنیک مدیریت می‌دانند! کشف کالای قاچاق در دلیجان انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن مصلحت نیست
یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳
کد خبر: 97480
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک در گفتگو با دیار آفتاب:

نواقص طرح جامع اساسی ترین مؤلفه گرانی مسکن در اراک است/ تراکم ساخت طبقات در اراک یک تا 3 طبقه کاهش پیداکرده

چگینی گفت: مواردی که در حال حاضر در شهر اراک بر تورم و گرانی مسکن بسیار تأثیرگذار است یکی از اساسی‌ترین آن‌ها طرح جامع شهر اراک است که متأسفانه دارای مؤلفه‌های توسعه همه‌جانبه و رشد و بالندگی شهر در همه ابعاد نیست.

علی چگینی رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ اظهار داشت: در خصوص پیش‌بینی تورم مسکن در شهر اراک مؤلفه‌های زیادی می‌تواند تأثیرگذار باشد که در این بین نقش جمعیت و مهاجرت کمرنگ‌تر و نقش نواقص طرح جامع اراک بسیار پر رنگ است.

وی ادامه داد: مواردی که در حال حاضر در شهر اراک بر تورم و گرانی مسکن بسیار تأثیرگذار است یکی از اساسی‌ترین آن‌ها طرح جامع شهر اراک است که متأسفانه دارای مؤلفه‌های توسعه همه‌جانبه و رشد و بالندگی شهر در همه ابعاد نیست.

چگینی تصریح کرد: طرح جامعی که به‌صورت ناقص در شهر اراک تهیه و تنظیم‌شده متأسفانه به طرح کالبدی پرداخته و طرح‌های اجتماعی، طرح‌های مربوط به ‌ضمیمه‌های فرهنگی و اجتماعی و حوزه پدافند غیرعامل در آن لحاظ نشده است لذا این نواقص تا حد امکان باید برطرف شود تا نقش کمتری در تورم مسکن داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک اظهار داشت: با توجه به طرح جامعی که تعداد طبقاتی که ساخت و سازی برای آن در مناطق مختلف دیده‌شده از ارتفاع کمتر شده یعنی در سطح شهر اراک در قسمتی که می‌توانسته 6 طبقه بسازد با توجه به تراکمی که تعریف‌شده تنها سه‌طبقه می‌تواند بسازد یعنی از نظر تراکم ساخت تعداد طبقات در اراک بین یک تا 3 طبقه کاهش پیداکرده است.

چگینی در ادامه افزود: از نظر محدوده و وسعت هم در طرح جامع تقریباً 2 درصد به فضای شهری اراک اضافه‌شده که آن‌هم بخش‌هایی است که عمدتاً دارای مستحدثاتی هستند و امکان ساخت‌وسازی‌های جدید در آن وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه معایب بسیار وحشتناکی در طرح جامع اراک وجود دارد که یکی از آن‌ها می‌تواند گرانی مسکن باشد خاطرنشان کرد: دیگر مشکلی که نواقص طرح جامع اراک به آن دامن می‌زند می‌تواند فراری دادن سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان بخش مسکن باشد که با ایجاد نشدن شرایط مناسب در این حوزه، بحث اشتغال در زمینه صنعت ساختمان هم تحت‌الشعاع آن قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک تصریح کرد: تبعات ساخت‌وسازهای کم بر روی درآمد و توسعه شهری و امکانات و خدماتی که شهرداری می‌تواند ارائه کند و تکمیل پروژه‌های عمرانی و تفریحی که نیاز شهر اراک است نیز بسیار منفی خواهد بود.

چگینی افزود: غالب گرانی مسکن در آینده 10 ساله در شهر اراک ناشی از طرح جامع است که به‌صورت ناقص تهیه‌شده و قبل از اینکه ایرادها برطرف شود به تصویب رسیده لذا تبعات منفی‌ای را برای شهر اراک به همراه داشته و دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه مسکن عامل عرضه و تقاضا تعیین‌کننده است عنوان کرد: معمولاً سازندگان به سمتی پیش می‌روند که ذائقه خریداران است و الآن غالب افراد سعی در بهبود شرایط مسکن خود دارند که اینها بعضاً به آپارتمان‌هایی با متراژ بالاتر تمایل دارند اما بخشی هم هستند که قصد دارند تازه صاحب‌خانه شوند و این افراد سعی دارند متراژهای 70 تا 100 متر را خریداری کنند.

می توانستند در پروژه 8100 واحدی مسکن ملی اراک از اراضی دولتی استفاده کنند/ در راستای بازآفرینی شهری هیچ اقدامی صورت نگرفته است

عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک در رابطه با طرح ملی مسکن نیز افزود: در پروژه 8100 واحدی طرح ملی مسکن در اراک متأسفانه آن‌طور که باید همت نشد چراکه متولیان امر می‌توانستند استقبال را در این حوزه بیشتر کنند اما یکی از مشکلات اساسی این طرح اوقافی بودن عرصه است درحالی‌که این بضاعت وجود داشت که اداره کل راه و شهرسازی از اراضی دولتی برای این پروژه استفاده کند تا قابلیت واگذاری عرصه و عیان به‌صورت توأمان وجود داشته باشد.

چگینی ادامه داد: در حال حاضر در این پروژه عرصه به‌صورت اوقافی است و مالکین مادامی‌که ساختمان روی این عرصه ساخته‌شده مستأجر هستند و مالکیت را فقط در اعیانی دارند.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که می‌توانست صورت بگیرد و قانون‌گذار نیز این اجازه را داده بود و اداره کل راه و شهرسازی را مکلف کرده بود بحث قانون جهش ملی مسکن بود که می‌بایست از اراضی‌ای که تحت عنوان بافت‌های فرسوده و ناکارآمد هستند استفاده شود و در راستای بازآفرینی شهری قدم بردارند اما متأسفانه با وجود تکلیف قانونی هیچ‌گونه اقدامی از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان دیده نشد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار