۱۸۰ گروه جهادی در استان مرکزی کمیته امداد را در توانمند سازی خانواده ها یاری می کنند تشریح روند مذاکرات دوحه از زبان کنعانی؛ باقری و مورا در تماس خواهند بود آخرین فعالیت های نقل و انتقالاتی باشگاه آلومینیوم/ جذب 3 بازیکن و پنج تمدیدی، علینژاد و سلیمان زاده ماندنی شدند آمریکایی ها حق ندارند درباره حقوق بشر حرف بزنند چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟ تشکیل کمیته استانی خرید تضمینی دام زنده در استان مرکزی/عملیات خرید دام بعد از تایید قیمت در شرکت پشتیبانی امور دام آغاز می شود انتقال بزرگ آبی‌ها / وعده بزرگ شریک پرسپولیس: پول AFC را می‌گیریم دیپلماسی از خزر تا خلیج فارس/دکترین سایبری نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران/دماوند روح ایرانی/ جواد خاندان جود و کرونا زیر صفر! دلیل تخریب هماهنگ دولت رئیسی توسط اصلاح‌طلبان چیست؟ ۴ دلیل اصلی شکست قانون مالیات بر خانه‌های خالی/ تکرار به نتیجه نرسیدن قوانین خوب؛ در روند اجرایی بد
پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
کد خبر: 97477
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹

جشنواره گل و گلاب روستای شهابیه خمین برگزار شد

نخستین جشنواره گل و گلاب روستای شهابیه از توابع بخش مرکزی شهرستان خمین برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی مشهدی رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین گفت: نخستین جشنواره گل و گلاب روستای شهابیه در قالب ۱۲ غرفه شامل عرقیات، محصولات خانگی و ۸ غرفه نمایشگاه انواع گل‌های آپارتمانی و شاخه بریده به مدت ۲ روز برگزار می‌شود.

مشهدی اظهار کرد: هدف از این جشنواره ترویج کشت گل‌محمدی و حمایت از صنعت گل‌کاری در شهابیه و بررسی مسائل و مشکلات گل‌کاران و راهکارهای برون رفت از مشکلات و ترویج این صنعت در منطقه است.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین توضیح داد: خمین به عنوان یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه استان مرکزی است و یکی از ظرفیت‌های آن پرورش گل‌های شاخه بریده، آپارتمانی، گل محمدی و گلاب‌گیری است.

دبیر نخستین جشنواره گل‌محمدی خمین اظهار داشت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها به ویژه در این شهرستان بایستی کشاورزان را به سمت کشت‌های کم‌آب و صنعتی انواع گل به ویژه گل‌محمدی هدایت کرد که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری داشته باشند.

وی بیان کرد: گلاب‌گیری یکی از منحصربه فردترین و زیباترین آیین‌های کهن به شمار می‌رود که با گل و شکرگزاری همراه است و می‌تواند یکی از راههای جذب گردشگر باشد.

متقی بیان کرد: گلاب علاوه بر مصرف غذایی در بخش دارویی و پزشکی نیز کاربردهای زیادی دارد و برگزاری این جشنواره تاثیر به سزایی در فروش گل، گلاب استحصالی در کارگاه‌های فرآوری، گلبرگ‌تر و دیگر عرقیات شهرستان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ واحد گلخانه در روستای شهابیه مستقر است، گفت: این منطقه تنها روستایی است که مهاجرت معکوس در آن اتفاق افتاده است و بسیاری از جوانان در گلخانه‌ها مشغول به کار هستند.

captcha
آخرین اخبار