۱۸۰ گروه جهادی در استان مرکزی کمیته امداد را در توانمند سازی خانواده ها یاری می کنند تشریح روند مذاکرات دوحه از زبان کنعانی؛ باقری و مورا در تماس خواهند بود آخرین فعالیت های نقل و انتقالاتی باشگاه آلومینیوم/ جذب 3 بازیکن و پنج تمدیدی، علینژاد و سلیمان زاده ماندنی شدند آمریکایی ها حق ندارند درباره حقوق بشر حرف بزنند چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟ تشکیل کمیته استانی خرید تضمینی دام زنده در استان مرکزی/عملیات خرید دام بعد از تایید قیمت در شرکت پشتیبانی امور دام آغاز می شود انتقال بزرگ آبی‌ها / وعده بزرگ شریک پرسپولیس: پول AFC را می‌گیریم دیپلماسی از خزر تا خلیج فارس/دکترین سایبری نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران/دماوند روح ایرانی/ جواد خاندان جود و کرونا زیر صفر! دلیل تخریب هماهنگ دولت رئیسی توسط اصلاح‌طلبان چیست؟ ۴ دلیل اصلی شکست قانون مالیات بر خانه‌های خالی/ تکرار به نتیجه نرسیدن قوانین خوب؛ در روند اجرایی بد
پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
کد خبر: 97445
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۲
رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب:

آلودگی این روزها ناشی از دو منشأ خارجی جنوبی است/ اراک امسال هیچ روز پاکی نداشته است

محرابیان با بیان اینکه کیفیت هوای شهر اراک در دو روز 27 و 28 اردیبهشت در وضعیت خطرناک بوده است، گفت: این آلودگی ناشی از ریزگردهای ورودی از دو منشأ است. یکی جنوب عربستان- یمن و دریای سرخ و دیگری امارات- قطر- بحرین و دریای مکران. هوای آلوده ای که این روزها میهمان بسیاری از شهر های غربی کشور است، کل استان مرکزی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

محرابیان رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص آلودگی این روزهای اراک و سایر شهرهای استان مرکزی، گفت: عمده ریزگرد هایی که این روزها در آسمان شهرهای غربی کشور از جمله اراک دیده می شود، منشا خارجی دارد و حجم توده های گرد و خاک آنقدر بزرگ است که نیازمند اقداماتی در سطح ملی و بین المللی است.

وی افزود: در حال حاضر 8 منشأ خارجی ورود گرد و غبار و ریزگرد به کشور شناسایی شده است که عبارتند از جنوب عربستان- یمن و دریای سرخ، امارات- قطر- بحرین و دریای مکران، جنوب عربستان و عراق، جنوب غربی عراق، شمال عراق، جنوب افغانستان، ترکمنستان که استان مرکزی از دو منشأ آخر تاثیرپذیری کمتری دارد.

محرابیان تصریح کرد: عموم ریزگرد ها در فصل بهار ناشی از کانون های خارجی است و کانون های داخلی همچون کویر مرکزی و تالاب میقان در تابستان اثر خود را بر هوای استان مرکزی می گذارد.

وی با بیان اینکه کیفیت هوای شهر اراک در دو روز 27 و 28 اردیبهشت در وضعیت خطرناک بوده است، گفت: این آلودگی ناشی از ریزگردهای ورودی از دو منشأ است. یکی جنوب عربستان- یمن و دریای سرخ و دیگری امارات- قطر- بحرین و دریای مکران. هوای آلوده ای که این روزها میهمان بسیاری از شهر های غربی کشور است، کل استان مرکزی را تحت تاثیر خود قرار داده است. البته لازم به ذکر است روز  27 اردیبهشت تحت تاثیر کانون اول و 28 اردیبهشت تحت تاثیر کانون دوم قرار گرفتیم که باعث آلودگی مضاعف هوای شهر و استان شده است.جالب اینکه استان های شمالی کشور همچون گلستان که تقریبا همیشه کیفیت هوای مطلوبی داشته است در چند روز اخیر درگیر آلودگی هوا بوده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به وضعیت پایش هوای اراک از ابتدای سال تا به امروز، گفت: صفر روز پاک، 27 روز سالم، 19 روز ناسالم برای گروه های حساس، 9 روز ناسالم برای تمام گروه ها، 2 روز بسیار ناسالم و 2 روز خطرناک تا به اینجای سال برای اراک ثبت شده است.

محرابیان با اشاره به اقدامات کوتاه مدت برای مقابله با ریزگرد های داخلی، اضافه کرد: تا کنون بیش از 470 هکتار واکاری(بوته کاری) در تالاب میقان صورت گرفته است. تقریبا حدود 50 هکتار آن در سال گذشته کاشته شده است. این اقدام و اختصاص حقآبه به تالاب باعث شده تا گرد و غبار بلند شده از این منطقه کاهش چشمگیری پیدا کند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار