زکات ارائه یک الگوی عزت آفرین از جامعه اسلامی است/امیدآفرینی در جامعه اولویت مهم کشور است الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شد/ دقت در شستشوی سبزیجات عامل پیشگیری از «وبا»ست ۱۸۰ گروه جهادی در استان مرکزی کمیته امداد را در توانمند سازی خانواده ها یاری می کنند تشریح روند مذاکرات دوحه از زبان کنعانی؛ باقری و مورا در تماس خواهند بود آخرین فعالیت های نقل و انتقالاتی باشگاه آلومینیوم/ جذب 3 بازیکن و پنج تمدیدی، علینژاد و سلیمان زاده ماندنی شدند آمریکایی ها حق ندارند درباره حقوق بشر حرف بزنند چرا امام محمدتقی(ع) را جوادالائمه می‌گویند؟ تشکیل کمیته استانی خرید تضمینی دام زنده در استان مرکزی/عملیات خرید دام بعد از تایید قیمت در شرکت پشتیبانی امور دام آغاز می شود انتقال بزرگ آبی‌ها / وعده بزرگ شریک پرسپولیس: پول AFC را می‌گیریم دیپلماسی از خزر تا خلیج فارس/دکترین سایبری نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران/دماوند روح ایرانی/ جواد خاندان جود و کرونا زیر صفر!
پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
کد خبر: 97340
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۳
گزارش دیارآفتاب به مناسبت هفته ی ملی جمعیت؛

پیری جمعیت از آنچه تصور می کنید به ایران نزدیک تر است/زنگ خطر سالمندی در استان مرکزی به صدا درآمد

باید اذعان داشت کاهش نرخ باروری در ایران و به‌تبع آن کاهش جمعیت علاوه بر مشکلات بسیاری که برای جامعه ایرانی در سال‌های پیش رو به همراه خواهد آورد آسیب‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و حتی اقتصادی بسیاری هم به دنبال دارد، حال ضروری است مسئولان کشور و حتی استانی در اسرع وقت تصمیمات مؤثری را در این زمینه اتخاذ کنند تا شرایط کشور از مرزهای بحران کاهش جمعیت فاصله بگیرد، هرچند فرصت‌های زیادی ازدست‌رفته است اما به‌قول‌معروف «جلوی ضرر از هرکجا گرفته شود منفعت است.

به گزارش دیار آفتاب؛ سیاست‌های کلی جمعیت پس از طرح نگرانی‌هایی که در زمینه‌ رشد جمعیت کشور در سال‌های آخر دهه‌ 80 و به ویژه پس از اجرای سرشماری ۹۰ و کاهش میزان باروری کل کشور به کمتر از سطح جانشینی ایجاد شده بود، در ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)‌ ابلاغ گردید که برگ زرینی در زمینه ی توجه به استمرار جوانی، پویایی و بالندگی جمعیت با اقناع نخبگان است.

بر همین اساس در تقویم ملی ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت ماه هفته ی ملی جمعیت و شعار امسال "ایران جوان بمان"، نام گذاری شده است.

از اواخر دهه ۶۰ و هم‌زمان با روی کار آمدن دولت سازندگی و تمرکز بر توسعه اقتصادی، شاهد تغییر جهت‌گیری‌ها در حوزه جمعیت بودیم، در آن سال‌ها مسئولان وقت با اعلام اینکه در صورت ادامه روند افزایش جمعیت، کشور با بحران‌های مختلفی مواجه خواهد شد، برای حل این موضوع سیاست تعدیل موالید را تحت تأثیر برنامه‌ی سازمان‌های بین‌المللی کلید زدند.

نتیجه فاجعه‌بار این برنامه سه دهه بعد خود را نشان داد و کاهش نرخ باروری به زیر نرخ جایگزینی باعث شد تا به روایت آمارها نرخ باروری در ایران از دهه ۶۰ تا ۹۰ (میانه سال‌های ۱۳۶۵-۱۳۹۵) دچار سقوط  وحشتناکی شده و از عدد ۶.۵ فرزند به عدد ۱.۶ فرزند برسد تا ایران یکی از کشورهای رکورد دار سرعت کاهش نرخ باروری در سه دهه گذشته باشد.

رهبر انقلاب: پیری جمعیت از همه خطرات بزرگتر است

رهبر انقلاب در ۲۴ مردادماه ۹۸ در جمع تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه‌ی خانواده ضمن انتقاد از این موضوع می‌فرمایند: «الآن آمار فرزند آوری ما به‌قدر جانشینی هم نیست، یعنی کمتر از جانشینی است، الآن این‌جوری است. این معنایش این است که ما تا سی سال دیگر یک جامعه‌ پیر داشته باشیم. خطر بزرگی است، این از همه‌ خطرات بزرگ‌تر است. این خیلی مهم است. این احتیاج به تلاش و کار دارد. مسلماً راه‌هایی هم وجود دارد برای اینکه بشود این را درست کرد؛ باید بنشینید این راه‌ها را پیدا کنید.»

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت: نگرانیم در تله باروری گرفتار شویم

صالح قاسمی دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت با ابراز اینکه در سال ۱۳۹۸ نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۰٫۹۵ درصد بود، گفت: در سال ۱۳۹۹ به نرخ رشد جمعیت ۰٫۶ درصد سقوط کردیم و این کم‌ترین مقدار نرخ رشدی است که در تاریخ کشور ثبت شده است! ما نگرانیم که نرخ باروری در تله باروری گرفتار شود، به‌طوری که دیگر امکان جبران آن را از دست بدهیم.

رشد جمعیت ایران به زودی به صفر می رسد!/ در سالهای آینده باید نیروی کار خارجی وارد کنیم

دکتر محمد اسماعیل اکبری مشاور وزیر بهداشت گفت: جمعیت سالمندی در ۲۰ سال آینده دو برابر می‌شود. جوانان و کارکنان باید پاسخ نیاز سالمندان را هم بدهند. جامعه‌ای که درصد سالمندی آن بیشتر از حد معمول (شش تا هفت درصد) باشد، محکوم به فناست.

همچنین دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: طی ۲۰ سال آینده ایران جزو پیرترین کشورها در منطقه خواهد شد که این امر بسیار بد است و باید نیروی کار از افغانستان و پاکستان بیاوریم چون نیروی کاری در کار نخواهد بود.

آیت الله دری نجف آبادی: استان مرکزی در زمینه رشد جمعیت وضعیت مطلوبی ندارد

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی اما در طول سالیان اخیر همواره نسبت به وضعیت نامطلوب رشد جمعیت و نرخ پایین باروری در استان هشدار داده و تأکید می کند: متأسفانه استان مرکزی در زمینه رشد جمعیت وضعیت مطلوبی ندارد و اگر در این زمینه غفلت صورت گیرد شرایط بحرانی خواهد شد و همه در این خصوص مسئولیت دارند.

دری نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: متأسفانه استان مرکزی شرایط خوبی در نرخ باروری و جمعیت ندارد و بعد از گیلان پیرترین استان کشور است و در شـرایط عادی باید نرخ باروری این خطه ۲ و ۶ دهم باید اما اکنون حدود یک و پنج‌دهم است و این مهم بسیار نامطلوب است.

استاندار مرکزی: استان مرکزی در مرز تله جمعیتی است

مخلص‌الائمه استاندار مرکزی نیز چندی قبل با اشاره به وضعیت جمعیت استان گفت: استان مرکزی در مرز قرار گرفتن در تله جمعیتی است و متأسفانه جزو استان‌هایی است که شاخص رشد جمعیت و نرخ باروری در استان پایین است، ۳ استان در کشور در این تله جمعیتی قرار گرفتند که شرایط آن‌ها دیگر به شرایط قبل برنمی‌گردد و مسیر پیر شدن را به‌طور کامل سپری می‌کنند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی در مرز قرار گرفتن در این تله جمعیتی است، اگر این اتفاق بیفتد برای استان مرکزی که استانی صنعتی، کشاورزی و قطب اقتصاد کشور و در آینده قطب علم و فناوری است یک فاجعه به بار می‌آید.

زنگ خطر سالمندی در استان مرکزی به صدا درآمد/ آمار پایین فرزندآوری در استان پیر کشور

مدیر گروه سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: اگر سیاستی در راستای افزایش میزان باروری اتخاذ نشود طی ۲۵ تا ۳۰ سال آینده ممکن است جمعیت کشور به رشد صفر برسد وکشور به سمت «پیری جمعیت» خواهد رفت و بی تردید از مسیر اصلی خود که توسعه است، دور می ماند.

وی تاکید کرد: در صورت ادامه شرایط، نظام حاکم مجبور به پذیرش نیروی کار از کشور های دیگر می شود که تبعات خاص خود را خواهد داشت. استان مرکزی نیز طبق آمار موجود از استان های با نرخ باروری پایین محسوب می شود.

برخی تسهیلات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از زبان عضو هیئت رئیسه مجلس

علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با دیارآفتاب به تشریح برخی از بند های این قانون پرداخت و گفت: افزایش ۱۰۰درصدی کمک هزینه اولاد و ۵۰درصدی حق عائله مندی، افزایش مرخصی زایمان به ۱۲ ماه، اختیاری شدن شیفت شب مادران دارای کودک خردسال، دادن خودرو با قیمت کارخانه و بدون قرعه کشی به خانواده ها پس از تولد فرزند دوم، معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی به ازای فرزند سوم به بعد (هر فرزند ۱۵درصد)، اعطای واحد مسکونی یا زمین ۲۰۰متری با قیمت تمام شده با ۲سال تنفس و ۸سال قسط بندی پس از تولد فرزند سوم، تخفیف عوارض ساخت مسکن برای خانواده هایی با بیش از ۳فرزند، تنها بخشی از تشویقات در نظر گرفته شده در راستای ترغیب خانواده ها به فرزندآوری است.

سیاست های رشد جمعیت باید همه جوانب فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را در بر بگیرد

حاج اسماعیلی کارشناس مطالعات زنان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص سیاست های اتخاد شده جهت افزایش جمعیت در کشور، گفت: تا زمانی که شناخت درستی از وضعیت موجود کشور در حوزه جمعیت و فرزندآوری حاصل نشود و به دلایل مسائل پی برده نشود، هر گونه تصمیم یا سیاستی منجر به نتیجه مطلوب در این زمینه نمی شود.

وی افزود: بایستی گونه شناسی اقشار مختلف مردم انجام شود تا هر فرد یا خانواده ای در دسته ای قرار گیرد. پس از این کار بایستی مشخص شود برای اقناع سازی هر دسته از افراد چه قبیل اقداماتی باید صورت پذیرد. اتخاذ سیاست های صرفا اقتصادی جهت رشد جمعیت و فرزندآوری اشتباه رفتنِ راه است. به بیان دیگر چنین سیاست هایی ناظر به مسئله نیست.

حاج اسماعیلی تاکید کرد: بایستی به طور اصولی زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اصلاح شود تا بدون نیاز به در نظر گرفتن چنین مشوق هایی، خود مردم به دنبال فرزندآوری باشند. همچنین بایستی با آگاه سازی جامعه، مشکل پیری جمعیت را به دغدغه مردم تبدیل کرد؛ آنگاه می بینیم که خود مردم به دنبال راه حلی برای این مسئله و دغدغه خواهند بود.

باید اذعان داشت کاهش نرخ باروری در ایران و به‌تبع آن کاهش جمعیت علاوه بر مشکلات بسیاری که برای جامعه ایرانی در سال‌های پیش رو به همراه خواهد آورد آسیب‌های سیاسی، اجتماعی، امنیتی و حتی اقتصادی بسیاری هم به دنبال دارد، حال ضروری است مسئولان کشور و حتی استانی در اسرع وقت تصمیمات مؤثری را در این زمینه اتخاذ کنند تا شرایط کشور از مرزهای بحران کاهش جمعیت فاصله بگیرد، هرچند فرصت‌های زیادی ازدست‌رفته است اما به‌قول‌معروف «جلوی ضرر از هرکجا گرفته شود منفعت است!

گفتنی است که ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آبان ماه سال ۱۴۰۰ به دستگاه ها، قدمی بزرگ در این زمینه است که می بایست اجرای آن با سرعت و قدرت پیگیری شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار