آغاز فصل دوم عملیات مرمت و ساماندهی محوطه قیز قلعه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه از آغاز فصل دوم مرمت، ساماندهی و محوطه‌سازی قیزقلعه در این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۹۷۳۳۹ تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴

به گزارش دیار آفتاب؛ رضا ایاز با بیان اینکه مسیر دسترسی به قیزقلعه برای بازدید گردشگران صعب‌العبور است گفت: عملیات ساماندهی محوطه تفرجگاهی قیز قلعه ساوه شامل: احداث پل سنگی برای عبوری عابر ان پیاده بر روی رودخانه فصلی، احداث پلکان دسترسی به سایت، بندکشی پله ها، مرمت بخشهای آسیب‌دیده قبلی، مرمت تابلوی معرفی بنا از ابتدای اردیبهشت سال جاری آغاز شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه با اشاره به اینکه فاز اول مرمت انجام شده این بنای تاریخی در سال گذشته انجام شده افزود: اجرای عملیات مرمتی در محوطه قیزقلعه ساوه با اعتباری معادل یک میلیارد ریال در حال انجام است.

ایاز قیزقلعه را از نظر قدمت و عظمت واجد ارزش و زیبایی دانست و افزود: این قلعه سنگی دارای تالارهای متعدد، رواق‌ها و ایوان‌هایی است که جزو ارزش معماری آن محسوب می‌شوند.

این مقام مسول خاطرنشان کرد: با پیش‌بینی‌های انجام شده بنای تاریخی قیزقلعه تا پایان خرداد ماه امسال برای بازدید گردشگران آماده خواهد شد.

ایاز در ادامه افزود: قیزقلعه ساوه از آثار معماری شگفت‌انگیز ایران است که پیشینه آن به دوران پیش از اسلام و دوره ساسانی باز می‌گردد. این مجموعه عظیم دارای 3000 مترمربع مساحت است که دو بخش دژ دفاعی و قصر را شامل می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ساوه گفت: این بنای ارزشمند به شماره 8600 در تاریخ 9/2/1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.