مدیر مخابرات منطقه مرکزی:

محقق نشدن مطالبات، طرح‌های توسعه‌ مخابرات را با کندی مواجه کرده است

لطفی گفت: میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و مردم این استان به مخابرات ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و محقق نشدن مطالبات، طرح‌های توسعه‌ای را با کندی مواجه کرده است.
کد خبر: ۹۷۳۳۴ تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا لطفی مدیر مخابرات منطقه مرکزی در نشست خبری گفت:  طی یک سال گذشته حدود ۱۴ هزار پورت تلفن ثابت افزایش داشته‌ایم که در ۶۷ کافوی نوری و ۲۱ مرکز سوئیچ بوده است.

لطفی اظهار کرد: از سال گذشته باطری ۱۲۱ کافوی نوری و همچنین باطری ۴۷ مرکز شهری و روستایی و ۲۰۸ سایت bts و همراه اول نوسازی شده است‌.

وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۱۰۶ هزار مشترک همراه اول با ضریب نفوذ ۹۷ و ۶ دهم درصدی و همچنین ۱۴۸ هزار و ۳۰۰ هزار مشترک دیتای ثابت در استان وجود دارد که ضریب نفوذ آن بر اساس خانوار ۳۲ و نیم درصد است.طول شبکه فیبری سال گذشته ۲۳۰ کیلومتر توسعه داشته که وضعیت موجود ۴۳۸۴ کیلومتر است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی افزود: تعرفه خدمات مخابراتی در تمام بخش‌ها اعم از صوت و دیتا از سال ۱۳۸۲ تاکنون، یعنی ۱۸ سال افزایش نیافته و این در حالی است که در این مدت علاوه بر تورم روزافزون سالانه، میزان تعرفه تمام حامل‌های انرژی چندین برابر افزایش داشته است.

بدهی 200 میلیارد ریالی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و مردم به مخابرات

لطفی گفت: میزان بدهی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و مردم این استان به مخابرات ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و محقق نشدن مطالبات، طرح‌های توسعه‌ای را با کندی مواجه کرده است.

وی یادآور شد: توسعه بدون تأمین مالی امکان‌پذیر نیست و امروز یکی از شاخص‌های پیشرفتگی و پیشرفت در کشورهای دنیا شاخص فناوری اطلاعات است و بدون فناوری اطلاعات نمی‌توان اقدامی انجام داد.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی گفت: خصوصی شدن این شرکت، باعث کاهش سودآوری و مخابرات ایران را بازیان های جبران‌ناپذیری مواجه ساخته است و همچنین مصوبات و قوانین ناقص و یک‌طرفه و عدم‌تغییر تعرفه‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت تجهیزات مخابراتی را به همراه داشته است.

لطفی بیان کرد: حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از بدهکاران به مخابرات مردم هستند و بقیه مربوط به ادارات و سازمان‌ها است.جای تأسف دارد که اپراتورها و شرکت‌هایی در استان هستند که خدمات نقدی به مردم ارائه می‌دهند اما بیش از ۳۰ ماه است که بدهی خود را به مخابرات پرداخت نمی‌کنند و ما نیز اجازه قطع خدمات را نداریم.

وی یادآور شد: افزایش سرقت تجهیزات مخابراتی در کنار شرایط تحریمی، مشکلات زیادی را برای مخابرات در تأمین مجدد این تجهیزات ایجاد کرده که در این راستا همکاری و مساعدت مردم در صورت مشاهده سرقت‌ها در اطلاع‌رسانی به پلیس ۱۱۰ و سایر نیروهای امنیتی در کشف سرقت‌ها نقش‌آفرین است، سال گذشته خسارت حاصل از سرقت تجهیزات ۴ میلیارد تومان بوده است.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی گفت: ۶۰۳ هزار تلفن ثابت در استان وجود دارد و مخابرات به ازای صدور هر صورتحساب تلفن ثابت باید مبلغی را به بانک پرداخت کند و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد خطوط ثابت استان مرکزی هزینه صورتحسابشان حدود ۶ هزارتویمان است و شرکت مخابرات ترجیح می‌دهد صورتحسابی برای این مشترکان صادر نکند.۱۵۰ هزار خط تلفن غیرفعال در سطح استان وجود دارد‌

وی ادامه داد: در ۱۲ سالی که مخابرات خصوصی شده، بالغ‌بر ۶۰ هزار میلیارد به دولت پول پرداخت کرده و این پول به‌جای اینکه سهم توسعه شبکه مخابراتی شود در مسیر دیگری استفاده می‌شود که نیاز است دولت به این مهم توجه بیشتری داشته باشد.

درآمد امروز مخابرات حتی کفاف پرداخت حقوق کارکنان را هم نمی‌دهد

لطفی افزود: درآمد امروز مخابرات حتی کفاف پرداخت حقوق کارکنان را هم نمی‌دهد و با ابن شرایط امکان توسعه در سال ۱۴۰۱ آن‌چنان‌که باید و آن‌گونه که موردنظر وزیر است،امکان‌پذیر نیست.

مدیر مخابرات منطقه مرکزی تصریح کرد: هر خط تلفن در بهترین شرایط بالای ۱۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد و بیش از ۳ و نیم میلیارد هزینه نگهداری سیم‌های تلفن است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۳ کیلومتر توسعه شبکه کابل مسی در ۷ شهرستان و توسعه ۱۵۰۰ پورت شبکه نوری نیز در سال گذشته انجام‌شده است، وزیر وعده داده که در دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت نوری ایجاد کند.

انتهای پیام/