استاندار مرکزی در بیانات پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه مطرح کرد:

اختصاص ارز ترجیحی به واردکننده اقدام غلطی بود که در سال 97 اتفاق افتاد/ اصلاح یارانه ها با کار کارشناسی انجام شده است

مخلص الائمه گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی در جهان، برای واردات این کالاها در سال جاری به همان میزان سال گذشته، باید ۲۵ هزار میلیارد دلار تامین شود که این میزان بیش از درآمد کشور است.
کد خبر: ۹۷۳۱۱ تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸

به گزارش دیار آفتاب؛ فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در بیانات پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه در خصوص سیاست های اقتصادی دولت سیزدهم در حذف ارز ترجیحی از برخی کالاها و اختصاص آن به صورت یارانه به مردم، گفت: طبق دستور وزیر کشور امروز خدمت نمازگزاران رسیدم تا توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت و تغییر و تحولات طرح کلان ملی مردمی سازی و عادلانه کردن نظام یارانه ها در کشور ارائه کنم.

وی افزود: کشور در حال حاضر در وضعیتی قرار گرفته که برای حرکتی به سمت آرمان هایش نیازمند چند حرکت تحولی و جهادی است. علیرغم تلاش های بسیاری که در طول بیش از 4 دهه از عمر انقلاب اسلامی صورت گرفته، متاسفانه هنوز هم محرومیت زدایی و رشد اقتصادی آنطور که باید انجام نشده است و فاصله ای ژرف و عمیق داریم.

مخلص الائمه تصریح کرد: بر همین اساس نیازمند تحول در چند حوزه اساسی هستیم تا از شرایطی که در آن قرار داریم به سمت بهبود شرایط حرکت کنیم. لذا به اصلاحاتی عمیق و فوری نیازمندیم.

استاندار مرکزی تاکید کرد: یکی از این اصلاحات عمیق بایستی در حوزه ساختار بودجه دولت صورت بگیرد. این ساختار سلب و خشک بودجه دولت و نظام تخصیص منابع مالی که نتیجه اش باعث ایجاد 80 تا 90 هزار پروژه نیمه تمام در کشور شده است، مفید نیست. بایستی تنها بیش از 30 سال از بودجه کشور برای این پروژه ها اختصاص یابد تا این پروژه های نیمه کاره به اتمام برسد.

وی ادامه داد: اصلاح نظام اداری کشور نیز مبحث دیگری است که تبیین آن نیازمند بحثی طولانی است. اصلاح عمیق یارانه ها نیز بایستی حتما صورت بگیرد که این روزها شروع آن آغاز شده است. حدود 80درصد جمعیت کشور یارانه بگیرند و 100 درصد جمعیت از یارانه های پنهان استفاده می کنند.

استاندار مرکزی تصریح کرد: تخصیص ارز ترجیحی در کشور که در سال 1397 انجام شد، در هیچ جای دنیا بعد از جنگ جهانی دوم پیاده نشده است. و آن اختصاص ارز ترجیحی به وارد کننده بود. یارانه‌ای که به واردکنندگان پرداخت می‌شد به میزان درآمدهای کشور و بیش از آن بود.

مخلص الائمه اضافه کرد: سال گذشته 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی به تامین برخی کالاها اختصاص یافت که این میزان در 5 ماهه ابتدای سال( تا پایان دولت دوازدهم) به صورت کامل هزینه شد و یک دلار هم برای ادامه حیات این ساختار بیمار در دولت سیزدهم باقی نماند.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم برای ادامه این روند اشتباه که با توجه به بودجه تصویب شده مجبور به انجام آن بود 15 میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار معادل ۶۷۵ هزار میلیارد تومان از منابع مالی ۸۰ میلیون نفر کشور برداشت و در اختیار وارد کنندگان قرار داد.

استاندار مرکزی گفت: قیمت گوشت، مرغ و لبنیات با وجود اختصاص ارز ترجیحی به واردکنندگان نسبت به سال ۹۵ افزایش یافته و این یارانه گم شده‌ است. همچنین با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی در جهان، برای واردات این کالاها در سال جاری به همان میزان سال گذشته، باید ۲۵ هزار میلیارد دلار تامین شود که این میزان بیش از درآمد کشور است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: لذا دولت سیزدهم به این نتیجه رسید که یارانه‌ها باید اصلاح شود. این اصلاح با انجام کار کارشناسی و مطالعه انجام شده ‌است. در حال حاضر طبق محاسبات انجام شده، ۱۰ درصد جامعه که بیشترین درآمد کشور را دارند، چهار برابر ۱۰ درصد اول جامعه که درآمد کمتری دارند از یارانه آشکار و پنهان کشور استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای گذشته برخی اختلالات در نانوایی ها به وجود آمد که این مهم به دلیل محدود شدن یارانه اختصاص آرد به واحدهای تولیدی صنعتی کاهش یافته است. برخی واحدهای نانوایی که باید روز جمعه فعالیت می کردند ولی غیر فعال بودند مهر و موم شدند و هر واحد نانوایی و فردی که مانع استفاده مردم از این یارانه ها شود بر اساس قانون با آن برخورد می‌شود.

/انتهای پیام