مراسم عزاداری حضرت زهرا(س)  در مصلای  اراک جام جهانی 2022| 8 تیم برتر مشخص شدند/ نبرد 5 اروپایی، یک آفریقایی و 2 تیم از آمریکای جنوبی سینماهای کشور پنج‌شنبه تعطیل است سلبریتی ها این بار هم باختند/ چرا از کف میدان روایت نکردید؟ بازار داغ کسب و کار در روزهای سرد پاییز/ کسبه استان مرکزی مشغول کارند+فیلم دانشجویان موتور حرکت استقلال‌طلبانه و ضد استعماری هستند آرامستان اراک پنجشنبه ۱۷ آذرماه تعطیل است برخورد قاطع با برهم زنندگان امنیت انتظار مردم از مسئولین است توضیحات تکمیلی درباره تقاضای تولیدکنندگان از مردم برای ذخیره مرغ/ سود حمایت از تولیدکنندگان در نهایت به مردم باز خواهد گشت سلطان گواهینامه ایران کیست؟+ جزئیات
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۱
کد خبر: 97310
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
آیت الله دری نجف آبادی در خطبه های این هفته نماز جمعه:

نرخ ارز ثابت برای کشور زیان آور بود/ همه با سیاست های دولت همراهی و اگر نقدی هست دلسوزانه بیان کنند

امام جمعه اراک با بیان اینکه طبق فرموده مقام معظم رهبری همه مردم و مسئولین بایستی با سیاست های اقتصادی دولت همراهی کنند، گفت: بعضی شاید به دلیل فشار اقتصادی یا تحت تاثیر رسانه های بیگانه و عوامل دیگر، ناراحت باشند و نسبت به این وضعیت انتقاد داشته باشند ولی باید این انتقاد دلسوزانه و همراه با احترام بیان شود و نباید انتقادشان تبدیل به تخریب و توهین شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره خودروسازان داخلی، گفت: خودروسازان بایستی متوجه نواقص خود شوند و در جهت اصلاح آن اقدام کنند. خودروسازان ما باید حرف اول را در دنیا بزنند نه اینکه ارابه قتل و کشت و کشتار بسازند. بایستی آنقدر محصولات با کیفیتی تولید کنند تا بتوان سالی چند میلیون خودرو به سایر کشور ها صادر کرد. این در حالی است که سالی یک میلیون خودرو هم در کشور تولید نمی شود.

وی با بیان اینکه خودروسازان داخلی باید خودروهایی بهینه با مصرف سوخت 5 لیتر و کمتر تولید کنند، افزود: در راستای افزایش رقابت در این حوزه و تامین نیاز داخل واردات خودرو در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد تایید قرار گرفت. کلیات آن نیز در هیئت دولت تصویب شد.

امام جمعه اراک با اشاره به دیدار رهبری با معلمان، تصریح کرد: استعداد های درخشان و نخبه ها بایستی در آموزش و پرورش جذب شوند تا آموزش ما تعالی پیدا کند. نباید محفوظات و مطالبی که مفید نیست را آموزش داد بلکه باید آموزه های مفید و با انگیزه های فرهنگی، معنوی، اخلاقی، تربیتی، سیاسی و انقلابی تدریس شود تا دانش آموزان در آینده دردی از کشور را دوا کنند وگرنه نخبگانی برای سایر کشور ها تربیت می شوند.

دری نجف آبادی با اشاره به دیدار سران کشورهای سوریه و قطر با رهبر انقلاب نیز تاکید کرد: ارتباطات کشورمان با همسایگان و به خصوص کشورهای عربی بایستی تقویت شود. این در حالی است که دشمنان سعی دارند تا این روابط را کمرنگ و قطع کنند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز خودشان با دنباله روی از سیاست های غربی و آمریکایی باعث کمرنگ شدن روابط شدند که امیدواریم این روابط بیشتر شود.

وی در ادامه اظهار داشت: در هفته ای که گذشت شاهد آغاز حذف ارز ترجیحی و تخصیص آن به صورت یارانه به عموم مردم ایران بودیم. هم اکنون گفته می شود این یارانه که قرار است در ماه های آینده تبدیل به کالابرگ شود، به 72 میلیون نفر از جمعیت کشورمان اختصاص می یابد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان اینکه نرخ ارز کشور باید نرخی شناور و در عین حال مدیریت شده باشد، تشریح کرد: نبایستی این نرخ را ثابت نگه داشت چرا که عوامل و شاخص های بسیاری بر نرخ ارز تاثیر گذار است و اگر بخواهیم آن را ثابت نگه داریم به بیانی سر کشور کلاه می رود. البته اگر بر ارز ترجیحی از مبدا تا مقصد نظارت حکیمانه انجام می گرفت، خوب بود ولی با این روند نمی توان ادامه داد و بایستی این سیاست تغییر کند.

وی افزود: تا قبل از این رقم های سرسام آور و کمرشکنی برای اقلام اساسی تخصیص داده می شد و نتیجه متناسب با این هزینه‌کرد هم در عمل نمی دیدیم. از طرفی شرایط هم مناسب نیست و برای مثال اگر سالهای گذشته 250 دلار برای واردات گندم تخصیص می دادیم امسال این نرخ به 650 دلار افزایش یافته است که فشار بسیاری بر دولت وارد می کند. البته در طرح مد نظر دولت نان، سوخت و دارو فعلا طبق روال سابق توزیع می شود و تغییری در آن صورت نمی گیرد.

دری نجف آبادی با بیان اینکه طبق فرموده مقام معظم رهبری همه مردم و مسئولین بایستی با سیاست های اقتصادی دولت همراهی کنند، گفت: بعضی شاید به دلیل فشار اقتصادی یا تحت تاثیر رسانه های بیگانه و عوامل دیگر، ناراحت باشند و نسبت به این وضعیت انتقاد داشته باشند ولی باید این انتقاد دلسوزانه و همراه با احترام بیان شود و نباید انتقادشان تبدیل به تخریب و توهین شود.

امام جمعه اراک با اشاره به قاچاق 30درصدی محصولات به خارج از کشور، گفت: بخش بزرگی از این قاچاق به دلیل همین ارز ترجیحی است که به کالاها تخصیص داده می شود. در حالی که می توان با پیاده سازی چنین طرحی جلوی مقدار زیادی از این قاچاق را گرفت و سود حاصل از آن را به اقتصاد کشور تزریق کرد تا با آن تولید ملی تقویت شود، فناوری هایی ایجاد و در نهایت عزت ملی حفظ شود.

وی در پایان خطبه ها با تقدیر از تلاش دانشمندان استان به جهت ساخت کیت غربالگری نوزادان، خاطرنشان کرد: نیازمند آنیم تا تولید ناخالص ملی را دو برابر کنیم. می توان با مقاومت از تنگناهای اقتصادی عبور کرد و بایستی قناعت به عنوان گنجی فناناپذیر سرلوحه کارها باشد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار