مشکلات اقتصادی کشور در کجا ریشه دارد؟ امضای تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه‌های عمومی و صداوسیمای استان مرکزی کنترل قیمت و کیفیت یکی از راه‌های اساسی رشد تولید و مهار تورم است جهاد در راه خدا دري از درهاي بهشت است جاذبه‌های گردشگری شهر یاقوت‌های سرخ عکس نوشت| دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان مراسم بدرقه زائرین امام رضا(ع) در راه آهن اراک  استان مرکزی، رتبه نخست در احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور برنامه جامع و راهبردی در حوزه روستاها با جدیت پیگیری شود افزایش ۴۱ درصدی نرخ كرايه تاكسي در اراك+نرخ نامه جدید
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
کد خبر: 96029
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با دیارآفتاب:

تولید کشور نیاز به تغییر ریل دارد/آمادگی مجلس در کنار سایر قوا برای تحقق شعار سال

سلیمی با بیان اینکه محورهای شعار سال کاملا روشن و مشخص است و مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم برای تحقق شعار سال در کنار سایر قوا دارد، گفت: به طور نمونه در اواخر سال گذشته قانون بسیار خوبی را در بخش دانش بنیان تصویب کردیم و بودجه هم برای آن قرار داریم و باید از ظرفیت های قانونی که در کشور وجود دارد به خوبی استفاده کنیم.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به شعار سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال‌آفرین»اظهار کرد: برای شکوفایی و پیشرفت همه جانبه کشور چاره ای جز تحقق جهش تولید در همه بخش ها نداریم و مهمترین مسئله جهش تولید داشتن پشتوانه علمی است و بدین جهت مقام معظم رهبری مسئله دانش بنیان را در شعار سال عنوان فرمودند.

وی افزود: تولید با محوریت دانش بنیان یک تولیدی کاملا متفاوت است و این تولید با پشتوانه علمی است که می تواند ظرفیت های نهفته را در کشور فعال کند و قطعا تولید با رویکرد علمی می تواند با ابتکار بهره وری را در کشور افزایش دهد.

سلیمی بیان کرد: در حوزه کشاورزی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند واقعیت این است که ظرفیت های بسیاری داریم اما متاسفانه در بسیاری از محصولات پایه کشاورزی مشکلات داریم و این نشان دهنده این است تولید مبتنی بر علم، دانش و فناوری نبوده است.

تولید کشور نیاز به یک تغییر ریل دارد

وی ادامه داد: از سوی دیگر در سایر حوزه های کشاورزی نتوانسته ایم اقدامات لازم و شایسته را در راستای خودکفایی انجام دهیم و در این راستا تولید کشور نیاز به یک تغییر ریل دارد و نامگذاری سال جدید با رویکرد دانش بنیان فرصتی مناسب در این راستا است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس اضافه کرد: در بخش صنایع تبدیلی کشاورزی مشکلات جدی داریم و هرساله این مشکلات وجود دارد و در بخش نهاده ها، ذرت، دانه های روغنی ، برنج، گندم و سویا نیاز به برنامه ریزی صحیح و علمی داریم و می توان از توان و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در این حوزه استفاده کرد.

وی با اشاره به ضرورت تولید مبتنی بر دانش در بخش صنعت گفت: در بخش صنعت متاسفانه ماشین آلاتی که داریم ۲۰ سال از ماشین آلات روز دنیا عقب است و این مسئله موجب شده تولید ما در بخش صنعت قدرت رقابت در دنیا را نداشته باشد و باید با رویکرد دانش بنیان و علمی این عقب افتادگی جبران شود و هزینه تولید در کشور ما بالاست و باید این هزینه با رویکرد دانش بنیان کاهش پیدا کند.

سلیمی افزود: در بخش تخصیص منابع دچار یک هدر رفتگی هستیم و باید منابع خروجی اشتغال داشته باشند چراکه امروزه وام های زیاد در حوزه اشتغال آفرینی داده شده اما خروجی نداشته است و باید جلوی اقدامات احساسی و مقطعی در این راستا گرفته شود.

باید در حوزه تسهیل در کارآفرینی ورق جدیدی را در کشور روی میز بگذاریم

وی بیان کرد: در بخش اشتغال آفرینی نیاز به تحولی اساسی داریم و با یک تغییر معنا دار باید اشتغال جان تازه بگیرد و باید در حوزه تسهیل در کارآفرینی ورق جدیدی را در کشور روی میز بگذاریم و با سبک های قدیمی نمی توانیم تحول ایجاد کنیم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تأکید کرد: تسهیل امور باید جدی مورد توجه قرار بگیرد چراکه متاسفانه شاهد سختگیری در برخی از امور هستیم و در همه بخش های کشور باید شاهد تسهیل باشیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه علیرغم هشدارهای مقام معظم رهبری اقتصاد کشور هنوز تک محصول است،گفت: ما هنوز متکی به نفت هستیم و کالای نهایی در بخش نفت تولید نمیکنیم و ارزش افزوده را دیگران به جیب می زنند و باید زنجیره ها کامل شود.

سلیمی افزود: در بخش سیمان و فولاد اگرچه شاهد پیشرفت های معنا دار هستیم اما واقعیت این است که در همین حوزه هم می توانیم گام های بلندتری برداریم و باید با برنامه ریزی مبتنی بر دانش بنیان عقب ماندگی ها را جبران کنیم چون برخی از کشورها با سرعت با ما در حال رقابت هستند.

وی بیان کرد: در بخش توزیع انرژی و به عنوان نمونه انرژی های تجدید پذیر نیاز به تغییر رویه داریم چراکه متاسفانه کمتر از هزار مگابایت کل برق تولیدی از انرژی های تجدید پذیر است و باید شاهد جهش در این مسئله باشیم و در بخش برق اتمی هم هزار مگابایت استفاده می کنیم و قرار بوده تا پایان برنامه ۲۰ هزار مگابایت داشته باشیم ولی اتفاقی نیافتاده است و این نشان دهنده این است که کشور باید در این بخش ها شتاب بیشتری داشته باشد.

مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم برای تحقق شعار سال در کنار سایر قوا دارد

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با بیان اینکه محورهای شعار سال کاملا روشن و مشخص است و مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم برای تحقق شعار سال در کنار سایر قوا دارد، گفت: به طور نمونه در اواخر سال گذشته قانون بسیار خوبی را در بخش دانش بنیان تصویب کردیم و بودجه هم برای آن قرار داریم و باید از ظرفیت های قانونی که در کشور وجود دارد به خوبی استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: دست و پای همه بخش های دولتی و غیر دولتی در بخش تولید باید باز باشد و صادرات نیز باید جدی گرفته شود و خصوصا صادرات به کشورهای منطقه باید بیشتر مورد توجه باشد و مقام معظم رهبری اشاره معناداری در این خصوص داشتند.

سلیمی گفت: اگرچه در بخش صادرات در طی این سال ها شاهد تحولات جدی بودیم اما واقعیت این است که ظرفیت ما بیش از این ها است و نباید به چند کشور اروپایی دلخوش کرد و مبادلات مالی با کشورهای اروپایی بسیار اندک است و باید این انحصار تنها با کشورهای اروپایی برداشته شود.

وی با تأکید بر اینکه وحدت و هم افزایی که مقام معظم رهبری تاکید داشتند یک ضرورت مهم در سالجاری است،گفت: همه توان و ظرفیت ها باید برای تحقق شعار سال پای کار بیاید.

ظرفیت اشتغال در استان مغفول مانده است

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس بیان کرد: نباید به آمارها تکیه کرد و در دیداری که با مدیرکل کار، رفاه و تعاون اجتماعی داشتم ایشان آماری در خصوص اشتغال استان ارایه کردند که مناسب نبود و ظرفیت اشتغال در استان مغفول مانده است.

وی افزود: بنا به تعریفی که از اشتغال انجام شده و کسی که در هفته یک ساعت کار کند اشتغال دارد علیرغم این تعریف عجیب و غریب ۳۰ هزار نفر در استان مرکزی بیکار هستند و البته این با این تعریف است و به طور واقعی بیش از یکصد هزار است.

سلیمی اضافه کرد: اولا نیاز به اصلاح تعریف داریم و دوما باید این آمار به طور واقعی پایین بیاید و نتایج آن را در بخش های مختلف شاهد باشیم و اینجاست که ولایت پذیر هستیم و قطعا ولایت پذیری به شعار نیست و باید اقدام و عمل باشد و البته به تعبیر مقام معظم رهبری دولت سیزدهم در میدان است و قطعا سایر قوا در کنار دولت نقش آفرینی خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: امید و امید آفرینی از محورهای دیگر و اگر کشوری موتور امید آن خاموش شود به هیچ عنوان پیشرفت نخواهد کرد و باید موتور امید پیوسته فعال باشد و جدای از اختلاف سلیقه ها باید اتحاد و وحدت کلمه برای رسیدن به افق های روشن مورد توجه همه قرار گیرد.

انتهای پیام/ 

captcha
آخرین اخبار