جهاد در راه خدا دري از درهاي بهشت است جاذبه‌های گردشگری شهر یاقوت‌های سرخ عکس نوشت| دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان مراسم بدرقه زائرین امام رضا(ع) در راه آهن اراک  استان مرکزی، رتبه نخست در احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور برنامه جامع و راهبردی در حوزه روستاها با جدیت پیگیری شود افزایش ۴۱ درصدی نرخ كرايه تاكسي در اراك+نرخ نامه جدید گفتمان مسئله محوریِ نتیجه گرا را در سال جاری تقویت خواهیم کرد پیش بینی وزش باد، رگبار و رعد و برق تا روز سه‌شنبه در استان مرکزی جزء خوانی قرآن کریم در ماه رمضان در خنداب
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۲
کد خبر: 95183
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
شما هم دعوتید به دیارآفتاب(۴)؛

دیدنی ترین اماکن گردشگری شهرستان های خمین و محلات+ عکس و فیلم

محلات یکی از شهرهای دوست‌داشتنی و توریستی استان مرکزی است که از طبیعتی سرسبز، آب و هوایی دلنشین، جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی ارزشمندی برخوردار است. خمین نیز شهرستانی است که آثار تاریخی به جای مانده در آن (از سنگ نگاره های ۴۰هزار ساله گرفته تا سکونتگاه های زیرزمینی چند صد ساله و بیت تاریخی امام خمینی(ره)) علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب می کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ هر شهر و دیاری جاذبه هایی برای افرادی که اهل گردشگری باشند، دارد. استان مرکزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و اماکن گردشگری بسیاری برای علاقمندان بهمراه دارد. در این مطلب قصد داریم دیدنی ترین اماکن گردشگری شهرستان های خمین و محلات را در قالب عکس، کلیپ و نوشته مرور کنیم. همراه ما باشید.

خمین

شهرستان خمين، جنوبي ترين شهرستان استان مرکزي محسوب مي شود. از شمال به شهرستان اراک و سربند، از شرق به محلات، از جنوب به گلپايگان (استان اصفهان) و از غرب به اليگودرز (استان لرستان) محدود مي گردد . وسعت اين شهرستان ۲۲۶۷ کيلومتر مربع است. مرکز آن در شهر خمين در ارتفاع ۱۸۰۰ متر از سطح دريا واقع گرديده است. شهرستان خمين داراي ۱ شهر ۲ بخش و ۷ دهستان به مرکزيت شهر خمين مي باشد و فاصله آن تا مرکز استان (اراک) ۶۰ کيلومتر مي باشد.

در ادامه با معروفترین اماکن دیدنی این شهرستان آشنا خواهید شد.

بیت تاریخی امام خمینی(ره)

معروفترین جاذبه گردشگری خمین، خانه قدیمی ای است که امام خمینی(ره) کودکی و نوجوانی خود را در آن گذرانده است.

این خانه که درحاشیه شمالی رودخانه خمین در محله قدیمی سرپل قرار دارد، میراث تار‌یخی با ارزشی است که مورد بازدید خیل عظیمی از ایرانگردان و جهانگردان است و بدون تردید در آینده نیزمشتاقان ‌بسیاری را به خود جلب خواهدکرد. این خانه از بناهای دوره قاجار است و حدود۱۵۰ سال قدمت دارد. معماری این بنا نیز همانند معماری خانه های ایران متناسب با اقلیم خمین و استان مرکزی ساخته شده است و مصالح اصلی به کار رفته در آن نیز ازخشت ،گل و چوب است. متاسفانه برج جنوبی بنا طی سالیان گذشته از بین رفته است.

این بنا توسط پدربزرگ حضرت امام، مرحوم حاج سید احمد درسال ۱۲۵۵ قمری از شحصی ‌به نام محسن خان به قیمت ۹۰ تومان خریداری شده است. برادر بزرگ حضرت امام در خاطراتشان نقل کرده‌اند، این خانه پناهگاه مردم در روزهای ناخوش حمله یاغیان به خمین بوده است.

در هنگام یورش یاغیان به دلیل بزرگ بودن و وجود بخشهای مختلف همه دراین خانه اجتماع کرده و زنان وکودکان در اتاق‌های متعدد بیتوته می‌کردند و مردان بر بالای برج‌ها از حریم قلعه دفاع می‌کردند و مهاجمان را به عقب می راندند.

پدر بزرگ و پدر حضرت امام هر دو از روحانیون محترم و تفنگدار بودند. حضرت امام یکی دوبار در سخنان خویش هم اشاره فرمودند که به همراه برادرشان از فراز این برج‌ها به سوی اشرار نشانه می رفتند و تیر میانداختند. پدر امام - مرحوم حاج سید مصطفی - در همین خانه متولد شد.

امام و دو برادر و سه خواهرشان نیز در همین خانه متولد شدند و در همین خانه نیز برخی دروس مقدماتی را آموختند. حضرت امام در سن ۱۹ سالگی این خانه را برای ادامه تحصیل ترک کردند و به اراک و سپس به قم عزیمت نمودند، لیکن همچنان به این خانه‌ی پدری رفت و آمد می کردند.

خانه‌‌ی تاریخی خانواده حضرت امام (ره) علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و سیاسی ، از نظر معماری نیز در خور تأمل و توجه است و همین ویژگی آن نیز می تواند به عنوان یک عامل مهم در برنامه ریزی توسعه جهانگردی منطقه موثر واقع شود.

مشخصات معماری

این بنای تاریخی حدود ۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و شامل ۵بخش؛ حیاط اندرونی، حیاط بیرونی، حیاط دارای شبستان، حیاط موروثی امام (ره) و واحدهای ارتباطی و خدمات است.

حضرت آیت الله خمینی (ره) در یکی از اتاق‌های حیاط دار شبستان این خانه پا به عرصه گیتی گذاشت. این خانه در ابتدا دارای ۲ درب ورودی خروجی بود اما بعدها بر حسب ضرورت ۵ ورودی دیگر با آن اضافه شد. از خصوصیات این خانه، ارتفاع سطح خانه نسبت به کف حیاط آن است. به طوری که دیگر قسمت‌های مسکونی آن روی مصطبه (کرسی) قرار گرفته‌اند.

نوع مصالح ساختمانی این خانه در ابتدا، گل و خشت بوده ولی نما و روکش برخی از قسمت‌ها از جنس سنگ است.

جلوخان هایش که بخش نسبتا وسیعی است به صورت فرو رفتگی در کنار مسیر و در جلوی در اصلی قرار دارد و در اصلی این خانه در پیش خان قرار دارد و این در دو لنگه بوده و هر لنگه متشکل از چند ردیف تخته ضخیم طولی است.

پس  از عبور از ورودی که درکنار یکی از اتاقها قرار دارد وارد فضایی کاملا سربسته به نام هشتی می شویم که یک هشت ضلعی کامل است و بعد از هشتی در راهرویی طویل و کم عرض و تاریکی قرار می‌گیریم که به آن دالان می گویند.

این خانه نیز مانند سایر خانه‌های ایرانی در شهر‌های مختلف‌، سلسله مراتبی جهت ورود به فضای باز حیاط دارد و دالان مانع ورود ناگهانی به فضای داخل عمارت است. وجود حوض و عنصر آب در کنار ساختار معماری بنا یکی دیگر از ویژگی‌های معماری ایرانی بوده که در این خانه نیز به چشم می‌خورد به طوری‌ که در هر چهار حیاط آن وجود حوض‌های دایره شکل و هشت ضلعی و در یکی از حیاط‌ها حوضی به شکل قلب فضایی بسیار زیبا و دل انگیز را ایجاد کرده است.

این خانه علاوه بر اینکه منزل شخصیت بسیار مهم در تاریخ کشورمان است خود نیز دارای جذابیت‌های معماری و فضایی زیبا و ساده‌ایست که هر بازدید‌کننده‌ای را در فضاهای مختلف خود به آرامش و لذت عمیقی فرو می‌برد.

خانه حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۷۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. اگر چنانچه به شهرستان خمین سفر کردید از این خانه‌ی زیبا نیز دیدن کنید.

سنگ نگاره های خمین؛ راوی تاریخ ۴۰هزار ساله ایران

تاریخ هر کشوری به منزله هویت آن کشور است و در کشور ایران یکی از آثار تاریخی که بسیار معروف بوده و مورد توجه قرار گرفته است بنای تخت جمشید بوده که باستان شناسان قدمت آن را در حدود ۲۵۰۰ سال تخمین زده اند. حال آن که در استان مرکزی سنگ نوشته هایی وجود دارد که قدمت آن به ده ها هزار سال پیش و زمانی که انسان ها حتی زبانی برای نوشتن نداشتند، باز می گردد.

سنگ نگاره های تیمره منطقه‌ای باستانی و صخره‌ای در اطراف شهر خمین است که ۲۱ هزار سنگ‌نگاره اسرارآمیز و شگفت‌انگیز را در دل خود جای داده است. این سنگ نگاره ها با نقوشی منحصر‌ به ‌فرد ۴۰ هزار سال تاریخ کشور را روایت می‌کنند و حرف‌های زیادی برای گفتن به گردشگران دارند.

مسیر دسترسی

تیمره سرچشمه های رود اناربار است و قدیمی ترین نشانه های تمدن بشری در این نقطه یافت شده است. تیمره منطقه ای بین شهرستان های خمین و محلات از استان مرکزی و شهرستان گلپایگان از استان اصفهان است که مرکز آن دقیقا دهستان تیمره است و کوه های این دهستان کهن ترین و متمرکزترین سنگ نگاره های جهان را در خود جای داده است.

یکی از مهم ترین و شاید کامل ترین مجموعه های سنگ نگاره جهان، نمادها، کتیبه ها و سنگ نگاره های تاریخی منطقه تیمره و دهستان تیمره است. این سنگ نگاره ها ناشی از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی نیاکان ما است. با مروری بر صفحه های صخره ای سخت منطقه تیمره در می یابیم که چگونه انسان های اولیه دانش و تجربه کسب شده خود را از طریق این نمادها به نسل های بعد از خود انتقال داده اند.

بزرگ ترین تابلوی سنگی کشور در منطقه تیمره به مساحت ۴۰ هزار متر مربع به تصویر کشیده شده که به کتیبه بزرگ معروف است. در این تابلوی سنگی بیش از ۱۵۰ نقش یک جا جمع شده است که رازگشایی از این سنگ نگاره به تنهایی سال ها کار پژوهشی در سطح بین المللی نیاز دارد.

کهن ترین خط کشف شده در ایران نیز متعلق به سنگ نگاره های تیمره خمین است و همچنین یک سوم الگوی کتیبه های خطی و تصویری موجود در باغ کتیبه های کاخ نیاوران، متعلق به تیمره است.

چندی پیش طی بررسی های کارشناسان در منطقه تیمره خمین، سنگ نگاره هایی کشف شد که مشابهت زیادی به نقش زیگورات ها در جهان دارد. کشف این نشانه ها و قدمت بالای آن ها در مقایسه با سنگ نگاره های مربوط به معابد نیایشی جهان در کشورهای دیگر، این تفکر را برمی انگیزد که ساختار معابد نیایشی جهان نیز ابتدا از این منطقه سرچشمه گرفته است. 

گستردگی و فراوانی سنگ‌نگاره‌ها، تنوع تکنیک های حکاکی، قدمت آن ها و… باعث شده تا یکی از گسترده‌ترین نقوش صخره‌ای ایران در این منطقه قرارگیرد. آن زمان که خط و نگارشی وجود نداشته و آدمی مجبور بوده، مجموعه اطلاعات معیشتی و شکار، حفاظت، اعلام خطر، آیین و رسومات و شیوه زندگی را از طریق نقش و نگاره ها به دیگران منتقل کند، این سنگ نگاره های منحصر به فرد به وجود آمد.

با بررسی های صورت گرفته، تصاویر پستاندارانی همانند بزکوهی، قوچ، پلنگ، گرگ، گوزن، شیر، گراز، آهو، گورخر، شتر و پرندگانی همانند کبک، بوقلمون، هد هد و درنا، بیشترین نگاره های این منطقه را تشکیل می دهد.

شکار با چماق، کمند، چنگک، تصاویر شکارچیان سوار بر اسب، رقص های جادویی، زنان باردار و زایش آدمی، نبردهای پهلوانی و جنگ های تن به تن از دیگر تصاویر قابل توجه است.

از دیگر سنگ نگاره های موجود در منطقه می توان به سنگ نبشته ها و کتیبه های تنگ غرقاب در صخره کتیبه دار و چم اسبه اشاره نمود که نشانگر شروع کتابت و استفاده از حروف و اشکال برای نگارش است.

اشکال هندسی عجیب و غریب در سنگ نگاره های تیمره

اشکال هندسی، گیاهان، حروف رمزی، نمادهای گوناگون، حیواناتی که نسل آنها منقرض شده و پیچ های متوالی، متناوب و متحد المرکز که شبیه آنها در ۲۳ کشور جهان وجود دارد، نشان می دهد که در اعصار باستان مردم زیادی در این سرزمین زندگی می کرده اند.

شگفتی سنگ نگاره های تیمره در این است که گویی متعلق به انسان های پیشین است و گویا دست خلاقانه ای با ابزاری پیشرفته نقوش را بر سنگ ها کشیده است.

با مشاهده سنگ نگاره های تیمره به نقش های شگفت انگیزی برخورد می کنیم که به جز آثار انسان هایی فرازمینی برای آنها پاسخ قانع کننده‌‌ دیگری متصور نیست. نقش انسان هایی با ظواهری ملبس و شبیه به فضانوردان امروزی، سرهایی بزرگ و تنه هایی کلفت و پاهایی ظاهراً کوتاه.

وجود نقوش انسان های بالدار به تعداد زیاد در این منطقه به چشم می خورد که شاید نشان از آرزوی پرواز و نقوش فرشتگان برای استمداد انسان دوران باستان باشد و یا انسان هایی که از کرات و سیارات دیگر به زمین آمده اند.

در گذشته های دور هیچگاه یک انسان عادی قادر به مسافرت و کسب دانش و مهارتی شبیه به هم نبوده و طوری زندگی می کرده که حتی از وجود هم نیز مطلع نبوده اند تا چه رسد به اینکه از طرح و سبک های نقوش یکدیگر با جزئیات کپی برداری و تقلید کنند و این ویژگی که هیچ دلیل قانع کننده ای برای آن نمی توان بیان کرد بر رمز و راز و مسحورکنندگی این مکان باستانی می افزاید.

متاسفانه در سال های اخیر به علت عدم فرهنگ سازی، بعضی افراد با حکاکی اسامی خود در کنار این سنگ نگاره ها اقدام به تخریب تاریخ چند ده هزار ساله این منطقه کرده اند که باید با مراقبت بیشتر و آگاه سازی نسبت به ارزش بی بدیل این آثار، جلوی این گونه اعمال گرفته شود.

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی

دستکندها یا شهرهای زیرزمینی که در گذر ناملایمات تاریخ، با هدف ایجاد سرپناه و محافظت جان ساکنان شهر ایجاد شده‌اند، رمز و رازهای نهفته‌ای در دل خود دارند که پرده برداشتن از این رازها تصویری شفاف از زندگی تاریخی بر روی ما می‌گشاید.

دستکندهای شهرستان خمین یکی از بهترین مکان‌های تاریخی برای تحقیق و مکاشفه درباره زندگی تاریخی انسان است .به گفته کارشناسان و پژوهشگران بیشترین دستکندهای شناسایی شده کشور در شهرستان خمین به ثبت رسیده است که با معماری کهن و ماهرانه و دالان‌های تو در توی اسرارآمیز و حیرت آور از جاذبه‌های دیدنی این شهر به حساب می آیند.

نمونه جذاب این دستکندها و شهرهای زیرزمینی، «گوردخمه» روستای سرکوبه است که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

این دستکندها با کاربری مسکونی در دوره سلجوقیان و ایلخانیان با معماری ماهرانه‌ای بنا شده و شامل فضای عمومی سالن، راهروها و اتاق‌ها برای زیست انسانی است. همچنین مشخص شده جمعیت ساکن در این شهرهای زیرزمینی به طور دسته‌جمعی از این شهر زیرزمینی مهاجرت کرده‌اند.

دستکندهای خمین بدون استفاده از هیچ‌گونه مصالح ساخت انسان و تنها با استفاده از ابزارهای کندمان ایجاد شده و به صورت مسیرها و گذرهای تنگ و تاریک با شعبات متعدد هستند.

راهروها و دالان‌های موجود در این شهرهای زیرزمینی نمادی از کوچه و خیابان امروزی است و نظم و جداسازی محل زندگی انسان‌ها از محل نگهداری احشام و آب‌انبارهای این شهر نیز بیانگر زندگی اجتماعی در این شهرهای تاریخی است.

تاكنون ۱۱ دستكند در این شهرستان شناسایی شده كه وجود آن ها در این خطه آینه ای از تحولات سیاسی و اجتماعی در سده ششم و هفتم هجری است.

هدف از ایجاد اغلب این دستكندها استتار محل زیست و خفای انسانی در برابر دشمنان خارجی بوده و محوریت اشتراك آنان در زمینه معماری، وجود كریدورهای تنگ و تاریك و متعدد است كه جلوه عجیبی دارد اما كارویژه مهمی را در یك بازه تاریخی خاص در حفظ و بسط امنیت و زیست مردم آن خطه در ناملایمات حاكم برعهده داشته است.

با توجه به جذابیت های دستكندها می توان با پیشنهادات سازنده و جذاب، تغییر كاربری و استفاده از ظرفیتشان، در راستای توسعه صنعت گردشگری، درآمدزایی و ایجاد اشتغال گام های مهمی برداشت.

محلات

محلات یکی از شهرهای دوست‌داشتنی و توریستی استان مرکزی است که از طبیعتی سرسبز، آب و هوایی دلنشین، جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی ارزشمندی برخوردار است. این شهر از لحاظ تولید گل در کشور مقام اول را دارد و لقب «هلند ایران» را از آن خود کرده است. گردشگران زیادی در فصول مختلف راهی محلات می‌شوند تا از باغات گل این شهر دیدن کرده و از نزدیک شاهد این آفریده‌های الهی باشند.

از لحاظ جغرافیایی اگر بخواهیم محلات را مورد بررسی قرار دهیم، این شهر در جنوب تهران قرار گرفته است و در حدود ۲۶۲ کیلومتر با پایتخت ایران فاصله دارد. این شهر که در جنوب شرقی استان مرکزی قرار گرفته، از سمت شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از غرب به خمین و اراک و از طرف شرق نیز به دلیجان محدود می‌ شود.

این شهر جذاب علاوه بر گل، دیدنی‌های بسیاری نیز دارد که در این مطلب محبوب‌ترین‌ها و مهم‌ترین‌های آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

سایت تاریخی خورهه

در شمال شرق شهر محلات و در حد فاصل روستاهای ورین، دودهک و آب گرم محلات، منطقه‌ای زیبا و کهن قرار گرفته که در بین اهالی به خورهه شهرت یافته است. خورهه به معنی «محل برآمدن خورشید» است. همچنین کلمه‌ی «خور» در کتاب اوستا به معنای منطقه‌ای ییلاقی است که با توجه به شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی این منطقه، این روستا به «خورهه» شناخته می‌شود.

مجموعه تاریخی خورهه از جمله مهم‌ترین آثار بر جای مانده از دوران باستان ایران زمین است. مطالعات و تحقیقات انجام شده در این سایت تاریخی و آثار یافت شده در این دشت و ارتفاعات خورهه،‌ نشان می‌دهد که سابقه تمدن و قدمت این منطقه به هزاره دوم قبل از میلاد می‌رسد. هنوز مردمانی هستند که در آرزوی کشف آثاری از دوران مادها و هخامنشیان در میان این منطقه هستند.

دو ستون مدور از این مجموعه به یادگار مانده است که به سبک و شیوه ایونیک که نوعی ستون‌سازی یونانی محسوب می‌شود، ساخته شده است.

قبل‌تر می‌پنداشتند که خورهه آتشکده‌ای متعلق به دوره سلوکی(باستان) است ولی براساس آخرین مکاشفه‌ها و شواهد به دست آمده خورهه خانه‌ای اربابی است که نزدیک به یک قرن پیش از میلاد مسیح ساخته شده و تا پایان دوران اشکانیان نیز به حیات خود ادامه داده است.

آتشکده آتشکوه

آتشکده آتشکوه از دیگر آثار باستانی شهر محلات و از مهم ترین آثار به جا مانده از دوره ساسانیان است که در پنج کیلومتری جاده نیم‌ور و در نزدیکی روستای آتشکوه نیم‌ور قرار گرفته است. عظمت این بنا به حدی است که بی‌شک از برترین آتشکده‌های زرتشتیان در جهان به شمار می‌رود.

در ساخت این بنا آجرهای چهارگوش با نمای سنگ به کار رفته و برای استحکام بیشتر آن در داخل دیوارها، تیرچوبی استفاده شده است. در ستون‌های این آتشکده، ظرافت استفاده از سنگ‌های پاستون به حدی است که هیچ‌گاه دو بند سنگ روی هم قرار نگرفته‌اند.

این آتشکده در ۵ کیلومتری جاده نیم‌ور – محلات و نزدیکی روستای آتشکوه نیمور قرار دارد و مورخان معتقدند که بر اساس شواهد و قرائن تا قرن چهارم هجری سالم بوده است.

آتشکده آتشکوه به شماره ۳۱۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دهکده گل و گیاهان زینتی

دهکده گل و گیاهان زینتی محلات دارای وسعتی ۱۱۰ هکتاری است و به‌عنوان بزرگ‌ترین دهکده پرورش گل در کل کشور شناخته می‌شود. این دهکده مکانی برای پرورش، تهیه و توزیع انواع گل‌های زیبا در شهر محلات است و بهشتی برای دوست‌داران گل به شمار می‌رود.

بوستان سرچشمه

بوستان سرچشمه از پرطرفدارترین و معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی و تفریحی شهر محلات است. وجود پرآب‌ترین سرچشمه استان مرکزی که در مرتفع‌ترین نقطه شهر محلات، در دامنه رشته‌کوه هفتاد قله قرار دارد، به اهمیت این پارک افزوده است.

اهمیت این پدیده‌ی طبیعی از دوران گذشته تا به امروز مورد توجه مسئولان بوده است؛ چرا که به علاوه بر تامین آب کشاورزی منطقه، دارای آب شرب است و به یکی از جاذبه‌های گردشگری محلات، تبدیل شده است.

این مکان دوست‌داشتنی و خوش آب و هوا یکی از پاتوق‌های محلاتی‌ها و گردشگران در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل است. در بوستان سرچشمه امکاناتی نظیر رستوران، سفره‌خانه سنتی، شهربازی و مرکز تولید و فروش گل و گیاه نیز برای گردشگران فراهم شده است.

این منطقه در مساحت ۱۰۰ هکتاری جزء مناطق نمونه گردشگری قرار گرفته است.

چنار دوهزار ساله

در خیابان سرچشمه محلات در جوار بوستان زیبای سرچشمه چناری قطور و زیبا در میدانی قرار دارد که شاید اگر زبان سخن گفتن داشت می‌توانست خاطرات دو هزار ساله‌اش از روزهای قدیمی محلات را بازگو کند. چنار دوهزار ساله محلات یکی از نمادهای تاریخی این شهر به شمار می‌رود.

چشمه های آبگرم

چشمه‌های آبگرم محلات در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر محلات قرار گرفته‌اند و از جمله ۲۶ آبگرم معروف ایران هستند که از اعماق زمین با درجه حرارت حداقل ۵۰ درجه سانتی گراد به سطح زمین جاری می‌شوند. در واقع این چشمه‌ها از نوع آب‌های گرم عمقی است که از بخار خمیره‌ی سنگ‌های سوزانی که داخل پوسته‌ی زمین تشکیل شده است، بوجود آمده و به سطح زمین می‌جوشد و به خاطر خاصیت درمانی که دارند از محبوبیت خاصی میان گردشگران داخلی و خارجی برخوردار هستند. اهالی محلات بر این باورند که آب این چشمه‌ها بیماری‌های کبدی، کلیوی، صفرایی و دستگاه گوارش را درمان می‌کند.

غار آزادخان

غار باستانی آزادخان در ۱۰ کیلومتری شمال غرب محلات در شمال روستای سنجه‌باشی قرار گرفته است. در کف این غار آب گوارا و فراوانی وجود دارد که در اثر بارندگی که از سقف این غار می‌چکد، جمع شده است.

قلعه جمشیدی (قلعه گبری)

قلعه جمشیدی یا قلعه گبری از دیگر آثار باستانی شهر محلات است که از ایران کهن به یادگار مانده است. این قلعه در بین دیگر قلعه‌های تاریخی در برابر حملات و نفوذ دشمن جان نسبتا سالمی به در برده است و برخی از مورخان، معتقدند که وجود این قلعه‌ی ارزشمند، هنگام یورش آزادخان افغانی به نیم‌ور، باعث نجات مردم این منطقه از کشور شده که به داخل آن پناه برده‌‌ بودند.

از ویژگی‌های منحصر به فرد این اثر تاریخی می‌توان به وسایل ضدحریق ویژه، دروازه‌ای چوبی برای حفاظت و تالاری بر روی قلعه با امکان حضور ۲۰ نفر تیرانداز در جهات مختلف اشاره کرد.

پل تاریخی باقرآباد

پل باقرآباد پلی تاریخی در شهر محلات است که قدمت آن به دوران حکومت قاجاریه باز می‌گردد. این پل تاریخی که با استفاده از سنگ ساخته شده است، در دوره‌های جدید مرمت و بازسازی شده است.

سد باستانی نیم ور

سد باستانی نیم‌ور یکی از کهن ترین سازه‌های کشور جهت ذخیره کردن آب در شهر محلات است. بنای این سد دارای پیشینه‌ای به قدمت حکومت ساسانیان است. این سد تاریخی به دلیل برخورداری از چشم اندازهای بی‌نظیر و بکر به یکی از جاذبه‌های گردشگری جذاب شهر محلات تبدیل شده است.

غار یکه چاه

غار یکه چاه یکی دیگر از غارهای طبیعی و جذاب شهر محلات است که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد تا سده‌های میانه دوران تاریخی پس از اسلام است. این غار بسیار زیبا از ستون‌های زیبا، استالاگمیت‌ها، استالاکتیت‌ها، تالارها، دهلیزهای شگفت انگیز و دیدنی تشکیل شده که بازدید از تمام آنها زمان زیادی می‌برد. کف غار نیز از خاک رس پوشیده شده و جریان آبی در آن دیده نمی‌شود.

در انتها کلیپی از بخشی از این جاذبه های گردشگری را مشاهده کنید و لذت ببرید:

گزارش از علیرضا نجمی

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار