دستگیری سارقان معابر با 10 فقره سرقت در ساوه جوزپ بورل: مذاکرت وین به زودی آغاز می‌شود دستگیری سارق موبایل در اراک بسیج در راستای ساخت ایرانی قوی شتابنده گام برمی دارد/ راه اندازی ۷۶۰‌ صندوق قرض الحسنه به همت بسیجیان با محوریت مساجد در استان مرکزی اینترنشنال خبرنگار فقید را مامور سپاه معرفی کرد! 10 تدبیر دولت برای مهار بازار ارز/ بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد‌ عبرت برجام و نگرانی غرب‌گراها از دبه آمریکا!/ اصلاح‌طلبان همچنان توافق با غرب را تکنیک مدیریت می‌دانند! کشف کالای قاچاق در دلیجان انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن مصلحت نیست موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت
یکشنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۱
کد خبر: 94534
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
کارشناس سیاسی:

خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند

رجبی با اشاره به اینکه خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند گفت: محمدرضا و فرح پهلوی هنگام فرار از ایران، بخش اعظمی از جواهرات سلطنتی توسط چمدان‌های متعدد در کنار مبالغ هنگفتی ارز از کشور خارج کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ رجبی، کارشناس سیاسی در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به فساد در دوره پهلوی گفت: رژیم پهلوی اعتقادی به مبانی دینی نداشتند و به خاطر اعتقادات ملت ایران تظاهر به دین‌داری می‌کردند.

وی افزود: رژیم پهلوی برای مقابله با دین اسلام، جریان ضد دینی در کشور ازجمله بهائیت و انجمن حجتیه را تقویت می کردند.

رجبی اظهارکرد: در دوره پهلوی، بهائیت از انزوای سیاسی و اجتماعی درآمده و ارتقای شرایط آن‌ها تا حدی بود که سر از دستگاه حاکمه و پست‌های کلیدی و مهم درآوردند.

این کارشناس سیاسی اظهارکرد: در رژیم پهلوی، مردم نقشی در اداره حکومت نداشتند، نخبگان اجتماعی مدنظر نبودند و به آنها توجه نمی شد و رژیم بر اساس منافع خود تصمیم میگرفت.

وی گفت: فساد اخلاقی رژیم پهلوی از عدم اعتقاد به مبانی دینی نشات می گرفت و در رژیم پهلوی، گسترش فساد و ابتذال در جامعه به راحتی قابل رویت بود.

رجبی افزود: درباريان هم در مسير فساد اخلاقي در تبعيت از اربابشان سر از پا نمی شناختند. در اين ميان علم و ايادی، گوی سبقت را از ديگران ربوده بودند.

کارشناس سیاسی اظهارکرد: پهلوی با ساختارهای مروج فساد و محتوای تولیدات فرهنگی از فیلم و کتاب در راستای عادی سازی فساد اخلاقی استفاده می کرد.

وی گفت: گسترش سایه استعمار و استبداد همچنان بر سیاست‌ها و رفتارهای فرهنگی دوران پهلوی جز تضعیف اقتدار این حکومت و پیدایش بحران‌ها و نابسامانی‌های فرهنگی و اجتماعی نتیجه‌ای نداشت.

کارشناس سیاسی اظهارکرد: ویژه خواری شخص شاه و امتیاز برای دربار و خانواده خود و رشوه های که به صورت علنی گرفته می شد، سبب شکل گیری طبقه ویژه و با نفوذ شد.

وی گفت: دریافت رشوه از افراد ثروتمند كشور همواره مورد توجه درباریان و اطرافیان آنان بود و هر روز شیوه‌های جدیدی برای اخذ آن ابداع می‌شد.

رجبی با اشاره به اینکه خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند خاطر نشان کرد: محمدرضا و فرح پهلوی هنگام فرار از ایران، بخش اعظمی از جواهرات سلطنتی توسط چمدان‌های متعدد در کنار مبالغ هنگفتی ارز از کشور خارج کردند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار