آمارسازی کذب «محبوب‌فر» این بار درباره زادوولد/ دادستانی اعلام جرم کرد دشمن در مقابل اقتدار انقلاب اسلامی زمین گیر شده است/ شهید «قدبیگی» از مردان میدان علم و دانش و جهاد علمی بود انقلاب اسلامی مقتدرتر از هر زمانی به مسیر خود ادامه می دهد/شهید «قدبیگی» از سرمایه های ارزشمند نظام اسلامی بود روحیه و مدیریت جهادی کشور را به بازدارندگی دفاعی و خودکفایی رسانده است/ شهید «قدبیگی» بر تارک جامعه دانشمندان جوان ایران اسلامی می درخشد شناسایی ۶بیمار مشکوک به «آبله میمونی»؛ تست ۳بیمار؛ منفی!/ تا این لحظه مورد مثبت Monkey pox نداشته ایم مراسم گرامیداشت اولین سالگرد سردار شهید«سعید مجیدی» برگزار می شود تقویت پوشش گیاهی راهکار حل بحران ریزگرد‌ها برگزاری اجلاسیه ایثارگران تعاون در دفاع مقدس در استان مرکزی اجلاسیه سنگر سازان بی سنگر کنگره شهدای استان مرکزی نیمه دوم خرداد برگزار می شود واکنش آمریکا به توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۹
کد خبر: 94474
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
آمار وحشتناک بی‌سوادان قبل از انقلاب؛

۷۵درصد زنان بوشهری در دوران پهلوی بی‌سواد بودن/ انقلاب در سوادآموزی توسط امام خمینی(ره)

زنان جامعه یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه هستند که قبل از انقلاب در استان بوشهر بیش از سه چهارم آنها از ظرفیت آموزش سواد خواندن و نوشتن محروم بودند اما با انقلاب وضعیت تغییر داد و فرمان امام باعث شد این آمار به کلی دگرگون شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ؛ امروزه بسیاری از اتفاقات با رویدادهایی که در گذشته وجود داشت تفاوت بسیاری کرده اما به دلیل روزمرگی و عدم مطالعه کافی ما با بسیاری از این اتفاقات آشنا نیستیم.

یکی از این مسائل میزان سواد است که شاید برای خیلی ها جالب باشد یا تازگی داشته باشد که قبل از انقلاب و در دوران رزیم پهلوی تنها یک چهارم زنان استان بوشهر سواد خواندن و نوشتن داشتند.

واکنش روزنامه های دوران پهلوی به تعداد افراد بی‌سوادی

مسئله ای که تنها مربوط به استان بوشهر نبود و روزنامه های آن زمان نیز نسبت به آن واکنش های مختلفی نشان می دادند و نخست وزیر وقت تعداد بی سوادان را وحشتناک عنوان کرده بود.

نقش زنان در هر جامعه تاثیر بسیاری در در شکل گیری ساختار آن جامعه می تواند داشته باشد و یکی از مسائلی که در ارتباط با ما زنان مهم است میزان سواد آنها می باشد.

با بررسی میزان سواد زنان استان بوشهر قبل از انقلاب و در دوران پهلوی و امروز می توان به یکی از این شاخص‌های پیشرفت در حوزه زنان توجه کرد.

در استان بوشهر قبل از انقلاب در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله ۳۹ چهاردهم درصد افراد با سواد بودند که این میزان بعد از انقلاب تا سال ۹۶ به ۹۶ بیست و دو صدم درصد رسیده است.

همچنین در ارتباط با زنان این آمار قبل از انقلاب ۲۳ و شش دهم درصد بوده یعنی ازهر هر ۱۰۰ زن تنها ۲۴ نفر باسواد بودند که این آمار بعد از انقلاب به ۹۶ و ۲۳ صدم درصد در سال ۹۶ افزایش یافت یعنی از هر ۱۰۰ زن استان بوشهر ۹۶نفر با سواد هستند که این آماری قابل توجه می‌باشد.

فرمان امام خمینی برای راه اندازی نهضت سواد آموزی 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره)، نهضت سوادآموزی در ۷ دیماه سال ۵۸ تأسیس شد و با فعالیت سوادآموزی، امکان تشکیل کلاس در تمام نقاط کشور فراهم شد.

اختلاف سواد بین زنان و مردان به کمتر از یک درصد

غلامرضا دانش فر کارشناس سواد آموزی در این خصوص اظهار کرد: تاثیر انقلاب اسلامی در رشد آگاهی و سواد مردم شهرها و روستاهای استان بوشهر بسیار زیاد بوده است مهمترین راه توسعه و پیشرفت هر منطقه و کشور میزان سواد آموزی و علم آموزی در آن منطقه می باشد.

دانش‌فر افزود: اختلاف میزان سواد زنان و مردان استان بوشهر در سال ۱۳۵۵ حدود ۳۱ درصد بوده که بر اساس سرشماری سال ۹۵ این اختلاف سواد بین زنان و مردان به کمتر از یک درصد رسیده است.

سه چهارم زنان استان بوشهر در دوران پهلوی سواد نداشتند

این کارشناس سواد آموزی عنوان کرد: در سال ۵۵ میزان مردان باسواد در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال حدود ۵۵ و دو دهم درصد و زنان ۲۳ و شش دهم درصد که این آمار نشان دهنده آن بوده که حدود نیمی از مردان و سه چهارم زنان فاقد سواد خواندن و نوشتن بودند.

بعد از انقلاب ورق برگشت

نهضت سوادآموزی با روش‌های سنتی به نتیجه نمی‌رسد- اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim

وی بیان کرد: این آمار بعد از انقلاب و در سال ۱۳۹۵ به ۹۵/۷۸ صدم درصد میزان سواد در آقایان و ۹۵ و ۲۳ برای خانم ها با افزایش روبرو بوده است.

یکی دیگر از از مسائلی که در در حوزه علم آموزی می توان به آن پرداخت خط این است که در استان بوشهر در حال حاضر حدود ۲۳ مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد که که همگی بعد از انقلاب ایجاد شده اند.

در حال حاضر بیش از از ۵۰ هزار دانشجو در این مراکز علمی در حال تحصیل می باشد که بیش از نصف این دانشجویان را زنان تشکیل می دهند.

سه برابر شدن جمعیت استان بوشهر پس از انقلاب

این آمار و ارقام در صورتی است که جمعیت استان بوشهر از ۳۴۷ هزار و ۸۶۳ نفر در سال ۵۷ به یک میلیون و ۱۶۳ هزار و چهارصد نفر در سال ۹۵ رسیده است.

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران است

که این موضوع خود نشان دهنده آن است که بعد از انقلاب با وجود افزایش حدود سه برابری جمعیت و هزینه ها آمار باسوادان استان بوشهر نیز افزایش چشمگیری داشته است.

با توجه به عقب ماندگی زنان از لحاظ سواد آموزی در دوران پهلوی این آمار در دوران پس از انقلاب زمینه ی پیشرفت هر چه بیشتر این استان را فراهم آورده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار