آمارسازی کذب «محبوب‌فر» این بار درباره زادوولد/ دادستانی اعلام جرم کرد دشمن در مقابل اقتدار انقلاب اسلامی زمین گیر شده است/ شهید «قدبیگی» از مردان میدان علم و دانش و جهاد علمی بود انقلاب اسلامی مقتدرتر از هر زمانی به مسیر خود ادامه می دهد/شهید «قدبیگی» از سرمایه های ارزشمند نظام اسلامی بود روحیه و مدیریت جهادی کشور را به بازدارندگی دفاعی و خودکفایی رسانده است/ شهید «قدبیگی» بر تارک جامعه دانشمندان جوان ایران اسلامی می درخشد شناسایی ۶بیمار مشکوک به «آبله میمونی»؛ تست ۳بیمار؛ منفی!/ تا این لحظه مورد مثبت Monkey pox نداشته ایم مراسم گرامیداشت اولین سالگرد سردار شهید«سعید مجیدی» برگزار می شود تقویت پوشش گیاهی راهکار حل بحران ریزگرد‌ها برگزاری اجلاسیه ایثارگران تعاون در دفاع مقدس در استان مرکزی اجلاسیه سنگر سازان بی سنگر کنگره شهدای استان مرکزی نیمه دوم خرداد برگزار می شود واکنش آمریکا به توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۳
کد خبر: 94340
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵

جان باختن سالانه 33 هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا

کارشناس محیط زیست گفت: در حال حاضر سالانه بیش از 300 هزار نفر در قاره اروپا بر اثر آلودگی هوا فوت می‌شوند و در ایران نیز این آمار به بیش از 33 هزار نفر می‌رسد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فارس،حمیدرضا تقوایی نجیب،کارشناس محیط زیست در برنامه صبح پارسی شبکه جام جم گفت: هوای آلوده هوایی است که یک یا چند آلاینده در آن وجود داشته و با توجه به میزان غلظتشان می‌توانند برای انسانها و محیط زیست مخرب بوده و اثرات سوئی داشته باشد.

وی ادامه داد: هوای مطبوع بدون بوی نامطبوع و امواج مضر هوای پاک است. وقتی هوا آلوده است سم و مخاطره برای همه گروه‌ها ایجاد می‌شود اما برای گروه‌های حساس این مخاطره بیشتر احساس می‌شود.

این کارشناس محیط زیست افزود: شاخص سنجش پاک بودن هوا ساده سازی مفاهیم علمی است و عدد این شاخص از فرمولی نشات می گیرد که میزان غلظت هر آلاینده بر اساس میکروگرم بر متر مکعب ضریبی دارد و به عددی تبدیل می شود که می توانیم میزان آلایندگی را تحلیل کنیم.

تقوایی تصریح کرد: وقتی منشا ما مربوط به صنایعی می شود که به دست بشر ساخته شده اند مثل احتراق و سوخت نیروگاه ها و پالایشگاه ها است که بیشتر در کلانشهرها دیده می شود. در شهرهایی مثل اهواز آلودگی بیشتر ناشی از ریزگردهایی است که در هوا وجود دارد و آن هم می تواند به برخی از سوءمدیریت ها در بحث آب باشد که منشا انسانی محسوب می شود.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: پوشش گیاهی می تواند در بحث آلودگی هوا با منشا ریزگردها تاثیرگذار باشد اما عملا در آلودگی هوایی که ناشی از احتراق باشد پوش گیاهی نمی تواند تاثیر چندانی داشته باشد.

وی بیان داشت:گاهی دستگاه های تصفیه هوا تبلیغ می شود که اکثر آن ها بعد تجاری داشته و از نظر بعد علمی ارزشی ندارند و بخشی از آن ها که تاثیرگذارتر هستند هم در محیط محدودی می توانند با درصد کمی تاثیرگذار باشند. با توجه به حجم هوایی که پیرامون ما قرار دارد گیاهان نمی توانند پاسخگوی آن حجم از آلودگی باشند.

تقوایی عنوان کرد: در حوزه آلودگی هوا هر شهر مسائلش برای شهر خودش است و سیاست های شهرها را نمی توان برای همدیگر استفاده کرد بلکه باید بر اساس منشا آلایندگی ها تصمیمات مناسب برای آن ها اتخاذ شود.

این کارشناس محیط زیست ابراز داشت: معضل آلودگی هوا چالشی است که بشر سال ها است با آن چالش داشته و در حال حاضر سالانه بیش از 300 هزار نفر در قاره اروپا بر اثر آلودگی هوا فوت می شوند و در ایران نیز این آمار به بیش از 33 هزار نفر می‌رسد.

وی گفت:مطالعه‌ای اخیرا منتشر شده که نشان می‌دهد که کرونا در شهرهایی که دچار آلودگی هوا هستند می‌تواند تشدید شود.

تقوایی افزود: اولین قدم برای مبارزه با آلودگی هوا این است که در هر محدوده پالایش و منشایابی شود. باید بررسی شود که آلایندگی‌های هوا از کجا سرچشمه می‌گیرند و علت آنها چیست.

این کارشناس محیط زیست متذکر شد: برای مثال در شهر اراک بیشتر با مشکل صنایع مواجه هستیم و در شهرهایی که نیروگاه هایشان به محیط شهری نزدیک هستند معضل آلودگی هوای گوگرد دار را دیده ایم. در شهر تهران بیشتر آلودگی ناشی از سوخت ناقص خودروها است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار