صدای زنگ خطر پیری جمعیت بلندتر از همیشه به گوش می‌رسد/ جمعیت سالمندی در شیب افزایشی قرار گرفته است

طبق آمارهای جمعیت کشور ایران رو به پیری می رود که این معضل دستخوش عوامل بسیاری است که بعنوان بزرگترین تهدید برای جامعه به شمار می رود.
کد خبر: ۹۴۳۱۰ تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از کُردتودی، تعدیل فراز و فرودهای جمعیتی همیشه از دغدغه های مهم یک جامعه بوده تا بتوان از پیری و کاهش جمعیت که افول و نزول جامعه را در پی دارد پیشگیری کرد، در حال حاضر نیز زنگ خطر کاهش و سوق جمعیت به سمت پیری در کشور به صدار درآمده است.

جمعیت پویا و جوان هر کشور بعنوان سرمایه های هر کشور محسوب می شوند و توجه به نرخ باروری، فرزند آوری و تشکیل خانواده در جوانع برای حفظ جمعیت جوا بسیار مهم است و توجه به این موار مهم از پیری و کاهش جمعیت پیشگیری می کند.

طبق آمارهای رسمی کشور کاهش باروری در کشور موجب هدایت جامعه به سمت و سوی جامعه پیر و سالمند شده است.

شیب نزولی جمعیت در طی سالهای اخیر زنگ هشداری را در جامعه به صدا درآورده که نیازمند تدبیر صحیح برای جلوگیری از پیری جمعیت توسط مسوولان اجرایی کشور است و این موضوع نیز مورد توجه ویژه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

افزایش جمعیت سالمندی نتیجه کاهش فرزند آوری خانواده است

کاهش فرزند آوری خانواده ها که رشد جمعیت سالمندی کشور را در پی دارد به یکی از معضلات اجتماعی در کشور تبدیل شده است.بر اساس آمار جمعیتی کشور، در دهه اول انقلاب به ازای هر یک هزار نفر جمعیت، سالانه 35 نفر به جمعیت کشور افزوده می شد؛ اما اکنون به ازای هر یک هزار نفر جمعیت 16 نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

تا نواخته شدن زنگ خطر کاهش جمعیت در ایران شاید بیش از 20 سال فاصله داشته باشیم اما برای جبران آن و برون رفت از این پدیده خطرناک زمان زیادی نیست.

کاهش جمعیت و افزایش جمعیت پیری و سالمندی مشکلات عدیده‌ای برای کشور به وجود می‌آورد و کشور جمعیت فعال و نیروی کار جوان خود را کم کم از دست می‌دهد.

بهبود وضعیت اقتصادی راهی برای افزایش زاد و ولد

طبق نظر کارشناسان جمعیت پیر و سالخورده هم از نظر اقتصادی و اجتماعی و هم از نظر سیاسی و امنیتی کشور را در آینده با چالش های رو به رو می کند که از همین الان باید به فکر راه حل مناسب برای جلوگیری از روند رشد این معضل در جامعه باشیم.

یکی از مهمترین راه کارهای دولت برای مقابله با این معضل بزرگ بهبود شرایط اقتصادی است تا افراد بتوانند پس انداز بهتری داشته باشند که تمایلی به ازدواج در آنها به وجود آید.

فرزند کمتر زندگی بهتر شعاری که به فرهنگ غلط تبدیل شده است

طبق نظر کارشناسان کاهش موالید و مشکلات جمعیتی ما با شیب تندی از اوواخر دهه شصت شروع شده و این یک مشکل بنیادی و عمیق است چرا که سیاست گذاری ها بر این مبنای شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر بود که این شعار کم کمک به یک فرهنگ در کشور تبدیل شد و در حال حاضر نتیجه آن افزایش پیری جمعیت و سالخوردگی در جامعه است.

با افزایش جعمیت پیر و سالخورده در جامعه موجب اضمحلال قدرت در آن جامعه می شود که تاثیر منفی بر اقتصاد کشور دارد.

رهبر انقلاب؛ فرزندآوری بسیار مهم است

مسئله‌ی فرزندآوری بسیار مهم است. این موضوعی که بنده بارها در این چند سال اخیر تأکید کرده‌ام، متأسفانه حالا که انسان نتایج را نگاه میکند معلوم میشود که این تأکیدها تأثیر زیادی نداشته. اینها احتیاج دارد به قانون، احتیاج دارد به دنبال‌گیری جدی دستگاه‌های اجرائی.

بایستی به‌جد مسئله‌ی فرزندآوری را مهم دانست و از پیری جمعیت ترسید. یکی از پُرفایده‌ترین ثروتهای یک کشور جمعیّت جوان است که خب ما بحمدالله از اوایل انقلاب تا امروز برخوردار بودیم، اگر بنا باشد بعداً برخوردار نباشیم، یقیناً عقب خواهیم ماند.

طبق نظر کارشناسان جمعیت کشور به سمت پیری در حال حرکت است و بطوریکه در طول 25 سال گذشته میزان موالید 25 درصد کاهش یافته است.

سیاستگذاری جمعیت متولی واحدی ندارد

محسن لطف اللهی در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: مهمترین سیاست توقف روند پیری جمعیت کشور، توقف سیاست و برنامه کنترل جمعیت و تشویق باروری بوده که از طرف مقام معظم رهبری و در زمان دولت نهم و دهم ابلاغ شد.

وی افزود: بنظر میرسد که سیاستگذاری جمعیت همانند بسیاری از حوزه های فرهنگی اجتماعی ، متولی واحدی نداره و صرفا وزارت بهداشت و درمان اقدامات پراکنده ای در این خصوص انجام داده است.

کارشناس امور خانواده بیجار با بیان اینکه سیاست کنترل جمعیت یا سیاست افزایش جمعیت در بسیاری از کشورهای جهان در  مقاطع مختلف زمانی اعمال میشود، بیان داشت: در حقیقت هرکشوری در هر زمانی ممکن است نیازمند اعمال سیاست کنترل جمعیت یا افزایش جمعیت باشد. بنابر این ممکن است اعمال سیاست کنترل جمعیت در دهه 60 سیاستی نادرست نباشد اما تداوم بی هدف این سیاست و بازنگری نکردن  قابل تامل است.

لطف اللهی تاکید کرد: فرمایشات رهبر انقلاب که در حقیقت یک دوراندیشی بلند مدت برای منافع و امنیت ملی است، باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان کشور قرار گیرد.

وی در مورد سیاست های تشویقی فرزند بیشتر گفت: معضل اشتغال و مسکن باید در کشور برطرف شود تا سن ازدواج که هم اکنون متاسفانه بالاتر از 30 سال است، به حداکثر 21 سال کاهش یابد

کارشناس امور خانواده بیجار با تاکید بر اینکه هر جامعه ای که دارای زاد و ولد متناسب با نرخ جمعیتی باشد، در آینده دچار بحران معضل پیری و سالمندی نمی شود، افزود: اگر نرخ رشد جمعیتی بر همین روند ادامه پیدا کند، بطور حتم در آینده با جمعیتی سالخورده مواجه خواهیم شد.

 ولادت در کردستان ۲.۳ درصد کاهش یافت

علی جوکار مدیرکل ثبت احوال کردستان 8 مهر ماه 1400 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در این مدت  ۶ هزار و ۵۷ نوزاد پسر و پنج هزار و ۷۵۷ نوزاد دختر در استان متولد شده است، اظهار داشت: نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت برابر ۱۰۵.۲ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ ولادت دختر حدود ۱۰۵ واقعه پسر به ثبت رسیده است.

وی تعداد ولادت شهری را هشت هزار و ۴۲۳ مورد و روستایی را سه هزار و ۳۹۱ واقعه برشمرد و افزود: بیشترین ولادت ثبت شده مربوط به مادران گروه سنی ۳۴-۳۰ سال با حدود ۲۹.۵ درصد بوده که میانگین سن مادران در ولادت های ثبت شده ۳۰.۱۵ سال بوده است.

مدیرکل ثبت احوال کردستان فراوانی پنج اسم اول در پسران را به ترتیب محمد با ۳۱۵ مورد، آیهان ۲۳۰، آراد ۱۴۷، شاهان ۱۳۸ و هیراد با ۱۱۱ مورد نام برد و اضافه کرد: فراوانی پنج اسم اول در دختران نیز آنیا با ۲۳۸ مورد، نیلا ۹۳، سدنا ۸۶، باران ۷۹ و دلوین با ۷۶ مورد بوده است.

وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال چهار هزار و ۹۷۵ واقعه وفات در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۴ درصد کاهش داشته است.

جوکار با اشاره به اینکه تعداد وفات ثبت شده در مردان ۲ هزار و ۸۱۸ مورد و در زنان ۲ هزار و ۱۵۷ واقعه بوده است، افزود: نسبت جنسی حاصل از ثبت وفات برابر ۱۳۰.۶ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ واقعه وفات ثبت شده زنان حدود ۱۳۰ واقعه وفات مردان به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال کردستان اضافه کرد: میانگین سن مردان فوت شده ۶۶.۳۶ سال و میانگین سن زنان فوت شده نیز ۶۹.۸۰ سال بوده است.

انتهای پیام/