توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است و قرار نیست تمام مسائل داخلی به مذاکرات وین گره بخورد.
کد خبر: ۹۴۲۷۳ تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰

به گزارش دیار آفتاب؛ «جبار کوچکی نژاد»، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا از همه ظرفیت های بین المللی چه در عرصه منطقه و چه در بین کشورهای فرامنطقه ای استفاده کند، عنوان کرد: دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است و قرار نیست تمام مسائل داخلی به مذاکرات وین گره بخورد.

وی با اشاره به اینکه ایران باید روابط خود را با کشورهای همسایه به خصوص کشورهای شرق آسیا تقویت کند، تصریح کرد: از یک سو سوآپ گازی با کشورهایی همچون ارمنستان و آذربایجان و از سوی دیگر عضویت در پیمان شانگهای نشان دهنده اهمیت دیپلماسی منطقه‌ای برای دولت سیزدهم است؛ از سوی دیگر توافق با چین نشان می‌دهد که دستگاه دیپلماسی از تمام ظرفیت‌های آسیایی در حال بهره برداری است، ضمن اینکه مذاکرات وین هم با قوت در حال دنبال شدن است.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه بدون شک توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است، ادامه داد: اروپایی‌ها همواره به دنبال تعمین منافع آمریکا بودند حتی منافع خود را از دست دادند تا همنوا با آمریکا باشند، بنابراین نمی توانند در جریان مذاکرات نیز مستقل عمل کنند، بلکه باید تحت تاثیر آمریکا و نفوذ صهیونیست ها تصمیم گیری کنند.

نماینده مردم رشت با اشاره به اینکه البته به نظر می رسد که در این دوره از مذاکرات اروپایی ها تا حدودی نسبت به قبل منطقی تر شدند عنوان کرد: دست و پا زدن های رژیم صهیونیستی و تلاش برای فضاسازی و ایجاد اختلال در مذاکرات وین نشان می دهد که همچنان به دنبال این هستند که با قلدوری کار خود را پیش ببرند.

کوچکی نژاد با بیان اینکه توافق ایران و چین اثری در مذاکرات وین نخواهد گذاشت خاطرنشان کرد: ایران به دنبال آن است که از تمام ظرفیت های دیپلماسی بهره برداری کند از همین رو بدون اولویت بخشیدن به یک موضوع خاص تمام مسائل موجود را همزمان با هم پیش می برد.

انتهای پیام/