فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان

غذای خام یک گرایش تغذیه‌ای به قدمت تاریخ بشر است و برای سلامت جسم و روان فوایدی دارد.
کد خبر: ۹۴۲۷۱ تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان - امروزه غذای خام به یک گرایش تغذیه‌ای تبدیل شده که کل جهان را تحت تاثیر قرار داده است. با این سبک تغذیه‌ای می‌توانید دوباره خود را بشناسید و بدن خود را پاکسازی کنید. اگر جزء کسانی هستید که می‌خواهید به رژیم غذایی خام روی بیاورید، با هم به همه آن چه در مورد رژیم غذایی خام نیاز دارید، نگاهی می‌اندازیم.

رژیم غذایی خام چیست؟

غذای خام در واقع یک فلسفه زندگی است تا یک رژیم غذایی. از آن جایی که بر اساس تغذیه‌ای است که انسان‌های اولیه قبل از یافتن آتش داشته اند، در واقع به عنوان بازگشت به اصل در نظر گرفته می‌شود. در ساده‌ترین شکل تغذیه خام به معنای تغذیه با غذا‌های نپخته است. منطق اصلی تغذیه خام مبتنی بر مصرف غذا‌های فرآوری نشده است. طبق این رژیم غذایی، غذا‌های نپخته حاوی آنزیم‌های بسیار بیشتری برای دستگاه گوارش و در این صورت برای بدن بسیار مفید هستند. این رژیم غذایی بر مصرف سبزیجات خام، میوه ها، مغز‌ها و به طور کلی دانه‌های روغنی تاکید دارد.

فواید شگفت انگیز رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان//// بماند

چرا باید غذا‌های خام مصرف کنیم؟

آنزیم‌های موجود در یک غذا، یا به طور کامل در اثر حرارت از بین می‌روند یا به مقدار بسیار کمی باقی می‌مانند. از آن جایی که نمی‌توان آن را از طریق غذا وارد بدن کرد، بدن ما سعی می‌کند این آنزیم‌ها را به تنهایی تولید کند. این بدان معنی است که بدن تلاش بیشتری می‌کند و سپس خسته می‌شود. اگر این آنزیم‌ها در بدن وجود نداشته باشند؛ مشکلات گوارشی، افزایش وزن و پیری زودرس ممکن است در طول زمان رخ دهند. در غذا‌هایی که حرارت داده شده اند، نه تنها آنزیم‌ها، بلکه ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز از بین می‌روند.

چه غذا‌هایی در تغذیه خام مصرف می‌شوند؟

میوه‌هایی مانند سیب، گلابی، هلو، آناناس، انگور، آووکادو، توت، تمشک، توت فرنگی، زغال اخته، لیمو

کلم قرمز، سبزیجات سبز برگ، خیار، انواع فلفل، ساقه کرفس، کلم بروکلی، علف گندم، قارچ خشک

نخود، کینوا، بلغور، گردو، بادام، فندق، تخم کدو تنبل بو داده نشده

شیر بادام، روغن کنجد، دانه کتان، ریشه زنجبیل، ادویه‌های طبیعی ارگانیک تازه یا خشک

جدا از این ها، باید روزانه ۲ تا ۳ لیتر آب بنوشید.

غذا‌های ممنوعه در رژیم غذایی خام چیست؟

هر غذایی به جز غذا‌های فوق ممنوع است. به خصوص الکل و قهوه از جمله موارد ممنوعه هستند. از طرف دیگر چای را می‌توان تا زمانی که گرم و بدون کافئین باشد مصرف کرد؛ اما ما غذا‌های غیر ممنوعه مصرف می‌کنیم، چگونه نیاز‌های پروتئین خود را تامین کنیم؟

در این نوع تغذیه می‌توان از پروتئین‌های موجود در آن‌ها بهره بیشتری برد؛ زیرا غذا‌ها به صورت خام مصرف می‌شوند و تحت عملیات حرارتی قرار نمی‌گیرند. به خصوص حبوبات خشک، دانه‌ها و غلات که از جمله پروتئین‌های با کیفیتی هستند که می‌توانید مصرف کنید، در غذای خام به وفور یافت می‌شوند.

فواید شگفت انگیز رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان//// بماند

چگونه نیاز‌های کلسیم و آهن خود را تامین کنیم؟

از آن جایی که شیر گاو و فرآورده‌های آن در رژیم خام وجود ندارد، ممکن است از کمبود کلسیم یا آهن بترسید؛ اما برعکس، به خصوص کنجد حاوی مقدار زیادی کلسیم است. جدای از آن، بادام، کلم بروکلی، اسفناج، جلبک دریایی، سبزه گندم، فندق و دانه‌ها نیز منابع بسیار خوبی از کلسیم هستند.

آلو، کنجد، بادام هندی، کلم بروکلی، تخم کدو تنبل و دانه کتان بهترین منابع آهن هستند. در این رژیم می‌توانید با مصرف آب سبزیجات در طول روز نیز نیاز‌های معدنی خود را تامین کنید.

رژیم غذایی با لبنیات

طبق بسیاری از مطالعات، مصرف ۷۵ درصد یا بیشتر غذای خام در رژیم غذایی به بدن انرژی بیشتری می‌دهد. در این صورت میل شما به خواب نسبت به شرایط عادی کاهش می‌یابد و خواب باکیفیت تری به زندگی شما می‌آید.

سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند، به کاهش و کنترل وزن کمک می‌کند. از آن جایی که بدنی خواهید داشت که مجبور به تولید آنزیم نیست، پیری شما را به تاخیر می‌اندازد. سلامت پوست را بهبود می‌بخشد و حافظه شما را تقویت می‌کند.

به یاد داشته باشید که این رژیم را می‌توانید مانند هر رژیمی حداکثر تا ۳۰ روز انجام دهید. البته به شرطی که به صورت درمان و تحت نظر متخصص باشد.

برنامه رژیم غذایی خام روزانه

روز خود را با معجزه‌ای که صبح از خواب بیدار می‌شوید تا شب که می‌خواهید بخوابید، شروع کنید.

برای صبح:

طرز تهیه:

تمام مواد را به آب داغ اضافه کنید و به آرامی مصرف کنید.

مواد لازم:

طرز تهیه:

همه مواد به جز دانه چیا را در مخلوط کن بریزید. سپس روی آن دانه چیا بپاشید؛ معجزه سبز شما آماده است! همچنین می‌توانید ۲ تا ۳ ساقه کرفس را با کمی آب لیمو و ۴ عدد گردو مصرف کنید.

رژیم غذایی خام برای بعد از ظهر

مواد لازم:

برای سس:

طرز تهیه:

همه مواد را مخلوط کرده و سس را روی آن بریزید و غذای سم زدایی چغندر شما آماده است.

برای عصر:

مواد لازم:

برای سس:

طرز تهیه:

۳-۴ کدو سبز را ابتدا در خردکن خرد کنید، سپس یک حوله روی آن قرار دهید و صبر کنید تا آب را جذب کند. سپس تمام مواد سس را در مخلوط کن، مخلوط کنید. کدو سبز‌هایی که آب خود را از دست داده اند را با سسی که مخلوط کرده اید مخلوط کنید. شام فوق العاده‌ای خواهید داشت.

انتهای پیام/