دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای پاک با نامگذاری یک روز در تقویم، حاصل نمی شود/ مردان سیاست کمر همت ببندند تا جایشان با درخت پر نشود

با اینکه در برخی شهرهای صنعتی کشور از جمله اراک تقریبا تمام اقشار مردم، سیاستمداران، رسانه ها و حتی مسئولین نسبت به آلودگی هوا معترضند ولی اقدام خاصی برای جلوگیری از آن رخ نمی دهد. شاید به قول سهراب سپهری باید «جای مردان سیاست بنشانید درخت، که هوا تازه شود...»
کد خبر: ۹۴۲۶۰ تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳

به گزارش دیار آفتاب؛ بحران و مشکلات آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده دیگر ایران ( تبریز ، شیراز ، اصفهان ، مشهد ، اراک و اهواز ) مسئولان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را آن داشت تا برای ایجاد حساسیت میان اقشار مختلف جامعه ، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک نامگذاری کنند. هدف از اعلام این روز ایجاد حساسیت میان اقشار و گروه های مختلف جامعه بود.

با اینکه در برخی شهرهای صنعتی کشور از جمله اراک تقریبا تمام اقشار مردم، سیاستمداران، رسانه ها و حتی مسئولین نسبت به آلودگی هوا معترضند ولی اقدام خاصی برای جلوگیری از آن رخ نمی دهد.

پر واضح است که آلودگی هوا تاثیر بسیاری بر سلامتی افراد می گذارد. در همین رابطه رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با دیارآفتاب، گفت: سوزش چشم، سوزش گلو، آبریزش بینی و اشک ریزش از تاثیرات کوتاه مدت و بیماری های ریوی، بیماری های قلبی، کم خونی(ناشی از آلودگی با سرب)، خستگی زودرس، خواب آلودگی و ... از تاثیرات بلند مدت آلودگی هوا بر سلامتی انسان است.

برای فهم دقیق تاثیرات هر یک از منابع آلاینده بر سلامتی افراد و سهم هر یک در افزایش شاخص آلودگی، سامانه سیاهه انتشار آلودگی برای شهرهای بزرگ و صنعتی در نظر گرفته شد تا این اطلاعات را به صورت دقیق در اختیار قرار دهد.

به گفته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم، این سامانه از 30 دی ماه سال 1399، در چند شهر صنعتی از جمله اراک عملیاتی شد و قرار بود با این کار تمامی اطلاعات در سامانه بارگذاری شود تا شفافیت ایجاد شده و همگان بتوانند آن را رصد کنند و به راحتی با مراجعه به سایت این سامانه بتوان فهمید کدام دستگاه عامل آلودگی هوا است.

با گذشت یک سال از این گفته، اگر به سایت سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه کنید، امکان ورود به سامانه سیاهه انتشار برای هیچکدام از شهر ها وجود ندارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز از در دسترس قرار ندادن اطلاعات این سامانه به دستگاه های مسئول در بحث آلودگی هوا –از جمله دانشگاه علوم پزشکی- گلایه کرد.

اراک سومین شهر آلوده کشور در سال ۱۴۰۰

مصطفوی سرپرست حفاظت محیط زیست استان مرکزی در مورد افزایش چشمگیر روزهای ناسالم هوای اراک در سال جاری گفت: اقدامات خوبی برای کاهش آلودگی هوا انجام شده است ولی امسال با توجه به کاهش ۳۵درصدی بارندگی در سال جاری، شاهد افزایش روزهای آلوده بوده ایم.

وی افزود: کیفیت هوای شهرها ارتباط بسیار مستقیمی با تغییرات اقلیمی دارد به این معنی که اگر شرایط آب و هوایی تغییر کند اثر مستقیم خود را بر روی آلودگی هوا بجا می گذارد. لذا خشکسالی ایجاد شده در سال گذشته باعث می شود حداقل تا شش ماه ابتدایی امسال، تمام آلودگی هوای شهر متاثر از وجود ریزگردهای ناشی از خشکسالی باشد.

سرپرست حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: در شش ماهه دوم همواره انتظار داریم با پدیده وارونگی دما یا همان اینورژن مواجه باشیم که باعث می شود تا آلایندگی فعالیت های خودرویی و صنایع، محبوس شده و تشدید آلودگی هوا را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به ثبت ۱۴۵ روز آلوده تا به امروز، گفت: اراک در سال ۱۴۰۰ تا به امروز سومین شهر کشور از نظر ثبت روزهای آلوده است.

علیرضا محرابیان، رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب، با اشاره به گفته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم مبنی بر عملیاتی شدن سامانه سیاهه انتشار آلودگی در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور از جمله اراک از 30 دی ماه سال 1399، گفت: این سامانه توسط سازمان محیط زیست کشور تهیه شده است و نتایج آن هم مشخص شده است که به صورت کتابچه در اختیار ادارات کل محیط زیست در استان ها قرار گرفته است.

وی افزود: البته این سامانه هنوز به صورت رسمی رونمایی نشده و قرار است در هفته هوای پاک افتتاح شود. در کنار آن سامانه نظارت بر قانون هوای پاک نیز افتتاح می شود.

محرابیان تصریح کرد: در کتابچه تحویلی به ادارات محیط زیست استان ها، سهم کلی صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، پایانه ها، منابع خانگی و وسایل نقلیه متحرک در آلودگی هوای شهرها را مشخص کرده است. در این کتابچه سهم آلایندگی منابع متحرک از جمله خودروها 57 درصد و سهم صنایع استان –به صورت کلی- 43درصد عنوان شده است. البته این درصدها بر مبنای اطلاعات پایه سال 1396 بدست آمده و با توجه به افزایش بسیار زیاد سهم مازوت از سوخت نیروگاه شازند در سالهای 1398 تا کنون، این درصد ها قطعا تغییر کرده و دقیق نیست.

وی ادامه داد: همچنین سناریوهایی که باعث کاهش آلودگی هوا می شود در این کتابچه مشخص شده است و باید توسط استانداری به دستگاه ها ابلاغ شود تا به کاهش آلودگی هوا کمک کند. ولی پیوست سلامت این سامانه که شامل تاثیر آلودگی ها بر سلامتی افراد می شود به عهده دانشگاه علوم پزشکی گذاشته شده است.

مشخص است که راه اندازی این سامانه می تواند دستگاه های مسئول در بحث آلودگی هوا را کمک کند تا دقیق تر بتوانند منابع آلایندگی را شناسایی کرده و با اقدامات محدود کننده، جلوی آلوده شدن بیشتر هوای شهر را بگیرند. به عنوان مثال طبق اعلام محیط زیست استان مرکزی روزانه 125تن گوگرد حاصل از سوزاندن مازوت در نیروگاه شازند وارد هوا می شود ولی اینکه چه میزان از این آلودگی سهم شهر اراک می شود، با راه اندازی این سامانه مشخص می شود.

کریمی نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه نیروگاه شازند یکی از مهم ترین منابع آلایندگی هوای اراک است، گفت: انتظار می رود این نیروگاه به مانند نیروگاه های اطراف تهران و کرج از سوزاندن مازوت مستثنی شود. اینکه برخی مسئولین آلودگی هوای این کلانشهر را به گردن عوامل برون مرزی می اندازند صحبت درستی نیست، چرا که انتشار گازهای سمی که در ایستگاه های پایش آلودگی هوا نمایش داده می شود ربطی به ریزگرد ها ندارد و مربوط به منابع آلاینده اطراف شهر است.

همچنین آصفری نماینده مردم اراک در مجلس در تذکر شفاهی جلسه علنی مجلس گفت: مردم اراک نسبت به آلودگی هوا معترض هستند، برخی اجازه داده‌اند که مازوت نیروگاه شازند باز باشد و این یعنی آلودگی روی آلودگی رخ دهد، آقای رییس جمهور از شما می‌خواهیم که به این موضوع ورود کرده و جلوی تخلفات را بگیرید، نمی‌شود با تعطیل کردن مدارس و ادارات مشکل آلودگی را حل کرد.

با این همه باز هم شاهد اتفاق خاصی برای کنترل آلودگی نیستیم و روز به روز ریه های مردم از هوای آلوده پُر می شود. ولی امید می رود پس از افتتاح سامانه سیاه انتشار آلودگی، دست مسئولین برای اعمال قانون و محدود کردن منابع آلایندگی باز شود و شاهد افزایش روزهای سالم و پاک شهرمان باشیم وگرنه به قول سهراب سپهری باید، جای مردان سیاست بنشانید درخت، که هوا تازه شود...

انتهای پیام/