راه اندازی موکب شهدای مدافع حرم برای خدمت به مسافرین در خیرآباد اراک اسماعیل رضایی از شهدای شاخص تفرش، شهید شاخص بسیج اصناف کشور ۱۴۰۲ شد بازار شب عید اراک در آخرین روز سال در تب‌و‌تاب+فیلم هشدار سطح زرد هواشناسی استان مرکزی در مورد بارش باران و برف و باد شدید  جزئیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 رونق بازار دستفروشان در آستانه عید نوروز در اراک ملی شدن صنعت نفت از رهبری روحانیت تا خوش خیالی مصدق در اعتماد به آمریکا رتبه‌های تک‌رقمی استان مرکزی در تولید 14 محصول مهم کشاورزی خواهرانم حجابتان را رعایت کنید حال و هوای بازار شب عید در اراک+فیلم
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
کد خبر: 94233
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
در گفتگو با دیارآفتاب مطرح شد؛

پاسخ به ابهامات پروژه ۸۱۰۰ واحدی مسکن ملی اراک از حق پذیره اوقاف تا قیمت تمام شده/ 12هزار و 500 واجد شرایط در قرعه کشی شرکت داده شدند

جعفری مدیر روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: برای هزینه زمین طرح 8100 واحدی مسکن ملی اراک طی ماه‌های گذشته پیگیری‌های زیادی حتی در حد وزارتخانه و سازمان اوقاف کشور صورت گرفته و با اینکه در ابتدا صحبت از مبالغی بسیار بیشتر و در حدود 90 میلیون تومان بوده اما نهایتا با جلسات متعدد به 26 میلیون تومان رسیده که این مبلغ لزوماً باید پرداخت شود چون اراضی اوقافی مباحث شرعی دارند.

جعفری مدیر روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ پیرامون برخی سؤالات و ابهامات متقاضیان مسکن ملی ( پروژه جدید در اراضی 70 هکتاری اوقاف) در اراک گفت: پروژه ۸۱۰۰ واحدی مسکن ملی اراک حدفاصل دانشگاه پیام نور تا حوزه علمیه خاتم‌الانبیا(ص) ساخته خواهد شد که از این تعداد بر اساس تصمیم شورای مسکن استان ۳۳۰۰ واحد به واجدین شرایط باقی مانده از ثبت نام قبلی تخصیص داده شد همچنین 2300 واحد نیز به دستگاه های طرف تفاهم وزارتخانه اختصاص پیدا کرد.

وی ادامه داد: در مجموع قرعه‌کشی 2500 واحد باقی‌مانده بین 12 هزار و 500متقاضی انجام گرفت و نتایج آن به اطلاع رسید همچنین در مراحل بعدی و پروژه‌های پیش رو تصمیم‌گیری در خصوص افراد باقی‌مانده بر اساس مصوبات شورای مسکن خواهد بود.

جعفری تصریح کرد: در حال حاضر برای افراد باقی‌مانده و همچنین دور جدید ثبت‌نام‌ها در طرح نهضت ملی مسکن شهرهای امیرکبیر و مهاجران مطرح هستند.

وی افزود: در پروژه موسوم به ۸۱۰۰ واحدی اداره کل راه و شهرسازی تفاهمی با سازمان اوقاف انجام داده که چون زمین متعلق به این سازمان است  بر اساس ضوابط  و سازو کار مربوط به اراضی اوقلفی 26 میلیون تومان هزینه زمین از متقاضیان دریافت می‌شود.

جعفری ادامه داد: برای هزینه زمین طی ماه‌های گذشته پیگیری‌های زیادی حتی در حد وزارتخانه و سازمان اوقاف کشور صورت گرفته و در ابتدا صحبت از مبالغی بسیار بیشتر و در حدود ۹۰ میلیون تومان بوده که حالا با جلسات متعدد به ۲۶ میلیون تومان رسیده از طرفی اراضی اوقافی یک بحث شرعی دارند که لزوماً باید این مبلغ پرداخت شود.

وی افزود: طرح استفاده از اراضی اوقافی برای ساخت مسکن در شهرهایی که زمینی وجود ندارد طرح استان مرکزی بوده و در سراسر کشور هم از آن استقبال شده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی خاطرنشان کرد: اوقاف ابتدای کار پول زمین را گرفته ولی در زمین‌های ملی نیز اجاره عرصه بعد از ساخت دریافت می‌شود، اراضی مسکن ملی همه ۹۹ ساله هستند و همه متقاضیان باید مبلغ مشخصی را هم به‌عنوان اجاره سالانه بپردازند.

مبلغ کل آورده بسته به متراژ واحد ها ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است/ تسهیلات ۳۵۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۷ ساله

جعفری در خصوص واریز وجوه از سوی متقاضیان عنوان کرد: متقاضیان می‌بایست پس از دریافت پیامک واریز وجه حق پذیره ۲۶ میلیون تومانی با مراجعه به لینک اعلام‌شده در پیام در بازه زمانی اعلامی وارد سامانه پرداختی اوقاف شوند و با کد ملی متقاضی نسبت به پرداخت حق پذیره اوقافی اقدام کنند.

وی ادامه داد: همچنین متقاضیان پس از دریافت پیامک واریز ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه می‌بایست نسبت به واریز این مبلغ به‌حساب طرح اقدام ملی مسکن که به نام متقاضی افتتاح‌شده اقدام نمایند و تأکید می‌شود که در صورت عدم واریز وجه از سوی متقاضیان در بازه مشخص‌شده به ترتیب طبق قرعه‌کشی انجام‌شده جایگزینی انجام خواهد گرفت.

مدیر روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی تأکید کرد: نیاز به مراجعه حضوری و تحویل فیش‌های واریزی به اداره کل راه و شهرسازی نیست و فرآیند تحویل مدارک طی مراحل بعدی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

جعفری در خصوص مبلغ کلی آورده متقاضیان در این طرح نیز گفت: مبلغ کل واریزی متقاضی به‌طور علی‌الحساب حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برحسب متراژ واحد یک خوابه ۷۲ متر، دو خوابه ۸۵ متر و سه خوابه حدود ۱۰۲ متر خواهد بود که طی سه سال دوره ساخت هر ۶ ماه ۴۵ میلیون تومان پرداخت می‌گردد.

وی تصریح کرد: تسهیلات هر واحد ۳۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است که دوره بازپرداخت آن بعد از تحویل واحد شروع‌شده و به مدت ۱۷ سال است، همچنین انتخاب واحدها پس از اجرای حدود دوسوم پروژه بر اساس امتیاز واریزی متقاضیان انجام می‌شود و ما به تفاوت اختلاف قیمت واحدها در اقساط نهایی تعدیل می‌گردد.

بیشتر بخوانید:

توضیحات اوقاف استان مرکزی در خصوص اراضی موقوفه پروژه ۸۱۰۰ واحدی اراک

وزیر راه جلوی دریافت پول زمین مسکن ملی از مردم اراک را بگیرد

منتخبین قرعه کشی پروژه ۸۱۰۰ واحدی مسکن ملی اراک مشخص شدند+لیست اسامی

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار