توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۹
کد خبر: 94207
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵
سالمندی بیخ گوش ایرانی‌‌ها؛

سایه غفلت بر سیاست‌های کلی «جمعیت»/ افزایش جمعیت نیازمند تغییر سبک زندگی و کار فرهنگی است

نادیده گرفتن و یا کم کاری دولت‌ها در مورد مسئله جمعیت سبب شده تا زنگ خطر در این باره به صدا درآید؛ تا جایی که برخی کارشناسان معتقدند اگر تغییری در روند رشد جمعیت ایجاد نشود تا ۳۰ سال آینده با جمعیتی پیر در کشور مواجه خواهیم بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از اروم نیوز، مسئله جمعیت از موضوعات مهمی است که در اقتدار ملی، پویندگی و بالندگی کشور و توسعه و پیشرفت کشور نقش مهمی دارد.

جمعیت در ساختارهای مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تأثیرگذار است و از این حیث یکی از مهمترین و حساس‏ترین موضوعات حال حاضر است و باید برنامه ‏ریزی ‏های مدون و مدبرانه ‏ای توسط کارشناسان در این زمینه انجام شود.

در همین راستا بود که در ۳۰ اردیبهشت سال ۹۳ رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی  جمعیّت  را با عنایت به اهمیّت مقوله جمعیّت در اقتدار ملّی؛ و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیّت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیّت و نرخ باروری در سال‌های گذشته، ابلاغ کردند.

پس از این ابلاغیه نیز رهبر معظم انقلاب بارها در سخنرانی ها و دیدارهای مختلف بر لزوم اهمیت توجه به مسئله جمعیت تاکید کرده و بارها و بارها  درباره مسئله  ازدواج جوانان و راه‌های تسهیل آن  و مسئله  فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به ‌سمت پیری جمعیت  تذکر داده اند.

مساله جمعیت مستلزم بررسی کارشناسانه و علمی است و باید آینده نگری شود چرا که اگر رشد جمعیتی کشور به این صورت ادامه یابد در چند سال آینده رشد جمعیت ایران منفی شده و شاهد کشوری پیر و از کارافتاده خواهیم بود.

امروز برای همه کسانی که نسبت به آینده ایران توجه داشته و دور اندیشی دارند، مسئله جمعیت یک مسئله بنیادی و کلیدی به شمار می رود اما نادیده گرفتن و یا کم کاری دولت ها در مورد مسئله جمعیت سبب شده تا زنگ خطر در این باره به صدا درآید تا جایی که برخی کارشناسان معتقدند اگر تغییری در این روند رشد ایجاد نشود تا ۳۰ سال آینده با جمعیتی پیر در کشور مواجه خواهیم بود.

لزوم اصلاح سیاست‌های جمعیتی با محوریت افزایش جمعیت

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگارما، اصلاح سیاست‌های جمعیتی با محوریت افزایش جمعیت را خواستار شد و گفت: این رویه باید به عنوان دغدغه اصلی فرهنگی مدیران باشد و سیاست‌های فرهنگی برای افزایش جمعیت در بین خانواده‌ها باید گسترش پیدا کند.

حجت‌الاسلام قریشی با اشاره به اینکه مساله جمعیت‌ و فرزندآوری در اولویت مسوولان استان و کشور باشد، ادامه داد: موضوع جوان‌سازی جمعیت باید مورد توجه مسوولان باشد.

امام جمعه ارومیه اظهار کرد: اگر فرزند‌آوری به روال قبل ادامه داشته باشد، جمعیت جوان در سطح جامعه کاهش می‌یابد که این بزرگترین آسیب به کشور است.

حجت‌الاسلام قریشی بیان کرد: مسئولان فرهنگی باید موضوع فرزندآوری را فرهنگ‌سازی کرده و مسوولان اجرایی طرحی را تصویب کرده و به آن عمل کنند.

تغییر سبک زندگی، راه حل مشکل پیری جمعیت

حجت‌الاسلام عسگر دیرباز نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار ما، نیز با اشاره به مسئله جمعیت و اهمیت آن، اظهار کرد:  باید مراقب نفوذ سبک زندگی غربی در جامعه بود  چرا که وقتی سبک زندگی غربی در جامعه ما نفوذ پیدا کند باعث می شود که جوانان دیر ازدواج کنند و در نتیجه آن تمایل دارند که فرزندان کمتری داشته باشند.

حجت‌الاسلام دیرباز با تاکید بر اینکه هر جا به آموزه های دینی عمل کردیم موفق بودیم، گفت: آموزه های دین مبین اسلام به همه ابعاد زندگی توجه کرده ولی برخی از افکار در دنیا از این آموزه ها به دور بوده و سیاست آزمون و خطا را به پیش می برند.

وی با بیان اینکه باید زمینه را برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مهیا کنیم، تصریح کرد: اگر بخواهیم منویات مقام معظم رهبری را در زمینه افزایش جمعیت پیاده کنیم اول باید فکر و سپس سبک زندگی را عوض کنیم و سبک زندگی اسلامی را الگوی خود کنیم.

دیرباز با تاکید بر فرهنگ سازی سبک زندگی اسلامی، افزود: امروز وظیفه ما فرهنگ سازی است تا با تغییر سبک زندگی به سبک زندگی اسلامی، زمینه حل مشکل جمعیت را فراهم کنیم.

زنگ خطر کاهش  رشد جمعیت کشور

 سهراب حیدری مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: متاسفانه در سال های اخیر به صورت کلی با کاهش نرخ رشد جمعیت روبرو هستیم.

حیدری افزود: با ادامه روند فعلی نرخ رشد جمعیت و باروری در حدود ۳۰ سال آینده با معضل جمعیت جوان و نیروی کار فعال روبرو خواهیم بود که این یک زنگ خطر به شمار می رود.

وی با بیان اینکه هم اکنون هرم سنی کشور در حال تغییر است، گفت: کاهش نرخ فرزندآوری دلیل این تغییر هرم سنی بوده و متاسفانه در سال های اخیر شدت یافته است و طبق آمار ارائه شده نرخ فرزندآوری به ۱/۷ رسیده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری چندین سال است نسبت به این موضوع هشدار می دهند، اظهار کرد: در این راستا لازم است همه مسئولان احساس مسئولیت کرده و دست به دست هم داده و در راستای کاهش دغدغه هایی که به عنوان دلایل کاهش نرخ رشد جمعیت، عنوان می شوند قدم برداریم.

تغییر سبک زندگی از عوامل کاهش جمعیت است

علی خیری کارشناس مسائل اجتماعی نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر فرهنگ سازی در راستای رشد جمعیت،اظهار کرد: مسئله سبک زندگی یکی از موضوعاتی است که متاسفانه گرایش به سبک زندگی غربی در کاهش فرزندآوری تاثیرگذار بوده است.

این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی افزود: باید با اقدامات فرهنگی مناسب و ترویج سبک زندگی اسلامی، و اتخاذ سیاست های تشویقی لازم، خانواده ها را به سمت فرزندآوری سوق داد.

وی با بیان اینکه متاسفانه تک فرزندی در جامعه رواج یافته است، اظهار کرد: مسئله جمعیت، موضوعی مهم برای کشور است و نیاز به یک عزم جدی دارد و همه باید اهتمام ویژه برای این موضوع داشته باشند.

باید گفت مسئولان کشور باید با برنامه‌ریزی صحیح، دقیق و حساب شده و رفع موانع موجود در فرزندآوری مردم و  با فرهنگ سازی و اتخاذ سیاست های تشویقی در این زمینه قدم های اساسی بردارند تا در آینده نزدیک با چالش جدی در حوزه جمعیتی که می تواند یک تهدید نیز به شمار رود، مواجه نباشیم و در این زمینه وظیفه دولت سیزدهم هم بسیار سنگین بوده و باید در راستای تحقق سیاست های کلی  جمعیّت ابلاغی مقام معظم رهبری که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است، اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار