مهلت پرداخت واریز وجه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اراک تمدید شد ابراز نگرانی هپکویی ها از مصوبه واردات 10هزار دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی/ سالها با دست خالی با مافیای پیچیده واردات جنگیده ایم! به‌لیمو، مسکن طبیعی استرس توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان اقتدار توام با مهرباني مهمترين دستاورد نیروی انتظامي به شمار مي رود ایجاد پالایشگاه مازوت در خمین گزارش تصویری| بازدید نماینده اراک کمیجان و خنداب از دفتر پایگاه خبری دیارآفتاب ناکامی غربگرایان داخلی در عملیات رسانه‌ای علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه دسترسی 79درصد روستاهای استان مرکزی به اینترنت/ تمامی روستاهای بالای 10 خانوار مرکزی تا سال آینده به اینترنت متصل می شوند طراحی اجزای روابط راهبردی در مذاکره رئیسی - پوتین/ بودجه پایتخت زیر ذره‌بین
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
کد خبر: 94185
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸

قیمت نان در بودجه ۱۴۰۱ زیاد نمی‌شود

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس درباره افزایش قیمت نان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ و اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت آن افزایش می‌یابد به بیان توضیحاتی پرداخت.

به گزارش دیار آفتاب؛ جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق بودجه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان - گفت "یکی از موارد مورد توجه در بودجه تقدیمی دولت رشد قابل توجه منابع درآمدی است، زیرا عملکرد سال سال ۹۹ زیر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده، عملکرد سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد دلار بوده، ولی در بودجه سال بعد رشد قابل توجهی در منابع درآمدی در نظر گرفته شده یعنی هزار و ۳۷۲ میلیارد تومان که ایجاد نگرانی کرده است".

میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه  درباره حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: دارو و نان حلقه آخر تخصیص ارز ترجیحی هستند. طرحی برای خرید نان با کارت مخصوص در دست بررسی است. بر اساس این طرح اگر قرار باشد تخصیص ارز برای نان ادامه پیدا کند به این صورت خواهد بود که با کارتی که در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت، اقدام به خرید نان می‌کنند.

قادری معتقد است "دولت در نظر گرفته که به آن اجازه داده شود اگر با فروش نفت، واگذاری سهام و یا اخذ مالیات محقق نشود به جای آن بتواند اوراق مالی اسلامی منتشر کند که نیاز به متمم و اصلاحیه را به طور کلی از بین می‌برد و دارای اشکال بوده و مغایر با اصول قانون اساسی است. نکته دیگر رشد قابل توجه مالیات است در حالی که زیر ساخت‌های آن فراهم نشده و مشخص نیست که این میزان مالیات در نظر گرفته شده اعلام وصول شود.  در واگذاری سهام نگرانی‌هایی نسبت به شرایط بورس وجود دارد  و تحقق درآمد‌های نفتی هم جای تردید دارد".  

در این شیوه خرید نان، همان قیمت قبلی نان از حساب مردم کسر می‌شود، ولی به نانوا قیمت جدید پرداخت خواهد شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه این مدل را برای اجرای کارت نان اعلام کرد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: "رشد ۸ درصدی اقتصاد هم محل تردید است. مالیات بر ارزش افزوده و نحوه توزیع آن دولت در مصوبات قبلی تغییراتی ایجاد کرده که باز هم باعث مشکل خواهد شد. مالیات بر خانه و ماشین‌های لوکس در بودجه توسط دولت در نظر گرفته شده و امیدواریم از این ظرفیت استفاده شود".  

«ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو نان و گندم نگه دارد، ولی برای نهاده‌های دامی و ... حذف می‌شود» قادری این جمله را می‌گوید و تاکید می‌کند که قیمت نان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش پیدا نمی‌کند و یارانه نان به نانوایان تحویل داده می‌شود.  

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار