هشدار سطح زرد هواشناسی استان مرکزی در مورد باران و برف و باد شدید  جزئیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 رونق بازار دستفروشان در آستانه عید نوروز در اراک ملی شدن صنعت نفت از رهبری روحانیت تا خوش خیالی مصدق در اعتماد به آمریکا رتبه‌های تک‌رقمی استان مرکزی در تولید 14 محصول مهم کشاورزی خواهرانم حجابتان را رعایت کنید حال و هوای بازار شب عید در اراک+فیلم استاد تاریخ دانشگاه پرینستون: اپوزیسیون ایران در حال تحریف همه‌جانبه تاریخ است پیام تسلیت فرمانده سپاه استان مرکزی در پی درگذشت مادر شهید والامقام «محمد منصوری» مقاله نقش مسجد آقا ضیاء الدین اراک در دفاع مقدس رونمایی شد/ دانشنامه دفاع مقدس گامی بلند در راستای تولید علم است
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
کد خبر: 94155
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب:

سامانه سیاهه انتشار آلودگی اراک در هفته هوای پاک رونمایی می شود/ سهم صنایع استان در آلودگی هوای اراک کمتر از وسایل نقلیه!

محرابیان با اشاره به اینکه سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا در هفته هوای پاک رونمایی می شود گفت: در این سامانه سهم هر یک از منابع آلایندگی در آلودگی شهرهای صنعتی و همچنین سناریوهایی که باعث کاهش آلودگی هوا می شود مشخص شده است.

علیرضا محرابیان، رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به گفته رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم مبنی بر عملیاتی شدن سامانه سیاهه انتشار آلودگی در شهرهای بزرگ و صنعتی کشور از جمله اراک از 30 دی ماه سال 1399، گفت: این سامانه توسط سازمان محیط زیست کشور تهیه شده است و نتایج آن هم مشخص شده که به صورت کتابچه در اختیار ادارات کل محیط زیست در استان ها قرار گرفته است.

وی افزود: البته این سامانه هنوز به صورت رسمی رونمایی نشده و قرار است در هفته هوای پاک رونمایی و افتتاح شود. در کنار آن سامانه نظارت بر قانون هوای پاک نیز رونمایی می شود.

محرابیان تصریح کرد: در کتابچه تحویلی به ادارات محیط زیست استان ها، سهم کلی صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، پایانه ها، منابع خانگی و وسایل نقلیه متحرک در آلودگی هوای شهرها مشخص شده است. در این کتابچه، برای اراک، سهم آلایندگی منابع متحرک از جمله خودروها 57 درصد و سهم صنایع استان –به صورت کلی- 43درصد عنوان شده و تفکیک دقیقی ارائه نشده است. البته این درصدها بر مبنای اطلاعات پایه سال 1396 بدست آمده و با توجه به افزایش بسیار زیاد سهم مازوت از سوخت نیروگاه شازند در سالهای 1398 تا کنون، این درصد ها قطعا تغییر کرده و دقیق نیست.

وی ادامه داد: همچنین سناریوهایی که باعث کاهش آلودگی هوا می شود و باید توسط استانداری به دستگاه ها ابلاغ شود تا به کاهش آلودگی هوا کمک کند، در این کتابچه مشخص شده است. ولی پیوست سلامت این سامانه که شامل تاثیر آلودگی ها بر سلامتی افراد می شود به عهده دانشگاه علوم پزشکی گذاشته شده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: پیشتر عنوان شده بود که در این سامانه می توان با وارد کردن میزان سوخت هر صنعت و مواد خروجی آلاینده آن، میزان آلایندگی آن صنعت را مشخص کرد ولی با رونمایی از آن مشخص می شود آیا این امکان وجود دارد یا خیر.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار