اربعین حسینی یک رزمایش عظیم جهانی برای توسعه و ترویج مکتب عاشورا است شعر دفاع مقدس ریشه در حماسه ها و ازخودگذشتگی های ملت ایران دارد/ فراخوان بیست و چهارمین مرحله استانی کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت منتشر شد جزئیات زمان برگزاری مرحله استانی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم  رئیس فایزر علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن به کرونا مبتلا شد قیمت برنج به کمتر از ۸۰ هزار تومان می رسد؟ شهید همدانی دفاع از امنیت را مردمی کرد درخواست یک اتحادیه دانشجویی از قوه قضائیه درباره اظهارات موسوی پلمپ8 واحد آرایشگاه زنانه متخلف در اراک خرید سه دستگاه خودرو ۱۸ تُنی امداد و نجات و اطفاء حریق/موافقت شورا با خرید نردبان آتش‌نشانی تجارت نیاز به وزارتخانه دارد؟
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۷
کد خبر: 94136
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب:

نیروگاه شازند روزانه 125تن گوگرد وارد هوا می کند/ مازوت سوزی در اختیار وزرای نفت و نیرو، رئیس محیط زیست کشور و استاندار است

محرابیان گفت: در حال حاضر با توجه به داده ها، بنظر می رسد نیروگاه بیش از 5میلیون لیتر مازوت را می سوزاند و با توجه به مازوت مصرفی در این نیروگاه که 2.5درصد گوگرد دارد، به ازای هر یک میلیون لیتر مازوت، 25 تن گوگرد وارد هوا می شود (125تن گوگرد به ازای 5میلیون لیتر مازوت).

علیرضا محرابیان، رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به ناسالم بودن هوای اراک در بیش از 140 روز از سال 1400، در خصوص تاثیر نیروگاه شازند در آلودگی شهر اراک، گفت: با توجه به خصوصیات اقلیمی و توپوگرافی اراک می توان گفت ذرات ریز گرد و غبار، اصلی ترین عامل آلودگی هوا در شش ماهه اول سال است ولی وضعیت در شش ماهه دوم سال تغییر می کند.

وی افزود: قبل از سال 1398، مازوت شاید تنها یک درصد سوخت نیروگاه شازند را تامین می کرد ولی سه سالی است که مازوت سهم بالایی از سوخت نیروگاه را تشکیل می دهد. به عنوان مثال در سال جاری و از آذرماه، روزهایی بوده که تا 6-7 میلیون لیتر مازوت هم مصرف شده است.

محرابیان تصریح کرد: با توجه به مسیر وزش باد که از سمت غرب و جنوب غرب است، تمام آلودگی صنایعی همچون نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه به سمت اراک آمده و باعث افزایش شاخص های آلایندگی در ایستگاه های درون شهری می شود.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: در حالی که ذرات کمتر از دو و نیم میکرون در شش ماهه اول سال اصلی ترین عامل آلودگی هوای اراک است، با سرد شدن هوا در شش ماهه دوم سال، دی اکسید گوگرد که ناشی از احتراق خودرو ها و از همه مهمتر سوزاندن مازوت در نیروگاه شازند است، عامل اصلی آلودگی هوای این کلانشهر می شود. لذا نمی توان آلاینده بودن نیروگاه شازند را انکار کرد.

وی با بیان اینکه نیروگاه شازند به صورت روزانه سوختی معادل 7.5 تا 8 میلیون لیتر (مازوت) یا مترمکعب (گاز) مصرف می کند، گفت: سوخت مصرفی نیروگاه یا گاز طبیعی است یا سوخت مایع(مازوت). در حال حاضر با توجه به داده ها، بنظر می رسد نیروگاه بیش از 5میلیون لیتر مازوت را می سوزاند و با توجه به مازوت مصرفی در این نیروگاه که 2.5درصد گوگرد دارد، به ازای هر یک میلیون لیتر مازوت، 25 تن گوگرد وارد هوا می شود (125تن گوگرد به ازای 5میلیون لیتر مازوت).

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در مورد اخطار های داده شده به نیروگاه شازند جهت کاهش میزان مصرف مازوت، گفت: هفته ای یک یا دو مرتبه میزان آلایندگی این نیروگاه اندازه گیری شده و اخطار لازم داده می شود و به صورت روزانه جریمه می شوند. حتی موضوع به واحد قضایی هم ارجاع داده می شود ولی اداره کل حفاظت محیط زیست استان توان بیشتری برای جلوگیری از ادامه این روند(سوزاندن مازوت) ندارد.

محرابیان تصریح کرد: تصمیم در مورد نوع سوخت مصرفی در صنایعی همچون نیروگاه شازند در اختیار 4 نفر شامل وزیر نفت، وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست کشور و استاندار است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دیدار اخیر استاندار جدید مرکزی با وزیر نفت که در مورد سهمیه گاز استان مرکزی و سوخت نیروگاه بود، نتیجه ملموسی داشت، گفت: پس از این دیدار تقریبا 10روزی میزان مصرف مازوت از 5میلیون لیتر به کمتر از 2 میلیون لیتر کاهش داشت ولی دوباره به روال سابق خود بازگشت و در حال حاضر روزانه حدود 5میلیون لیتر مازوت مصرف می شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار