تشکیل تمدن اسلامی رسالت مهم بسیج است/ تحویل ۱ هزار و ۵۰۰ مسکن محرومین به برکت کنگره شهدای استان ابتکارات ایران برای رفع تحریم‌ها/ حقوق بازنشستگان افزایش می‌یابد در دیدار رئیسی و پوتین چه گذشت؟ ماجرای پول زور گرفتن داروخانه‌ها از مردم / ابلاغ چراغ خاموش تعرفه‌های غیرقانونی! یک میلیون و ۱۵۰ هزار حامی ایتام در کشور وجود دارد ماجدی: عزیزی‌خادم به جادوگری اعتقاد داشت؛ روز عزلش گریه‌ام گرفت/ اسکوچیچ در جام‌جهانی سرمربی ماست؛ کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال می‌شوم! بالاترین معروف حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است دشمنان نظام اسلامی به دنبال جدایی روحانیت از مردم هستند بنیاد کربلایی کاظم ساروقی در استان مرکزی راه اندازی می‌شود زکات ارائه یک الگوی عزت آفرین از جامعه اسلامی است/امیدآفرینی در جامعه اولویت مهم کشور است
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۷
کد خبر: 94043
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با دیارآفتاب:

بیماری های ریوی، قلبی و کم خونی از تاثیرات آلودگی هواست/ محیط زیست نتایج سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا را در اختیار دانشگاه قرار نمی دهد

جمالیان گفت: در اذهان عمومی اینطور جا افتاده که شهر اراک به دلیل آلودگی هوا دارای افراد سرطانی بیشتری است در حالی که اینطور نیست و میانگین شهر اراک از کشور هم کمتر است.

سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با دیار آفتاب با اشاره به روز ملی هوای پاک، در خصوص تاثیرات آلودگی هوا بر سلامتی گفت: این تاثیرات را می توان به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم کرد. تاثیرات کوتاه مدت مانند سوزش چشم، سوزش گلو، آبریزش بینی و اشک ریزش است.

وی افزود: اما تاثیرات بلند مدت آن می تواند شامل بیماری های ریوی، بیماری های قلبی، کم خونی(ناشی از آلودگی با سرب)، خستگی زودرس، خواب آلودگی و ... باشد.

جمالیان ادامه داد: برای دقیق تر مشخص شدن تاثیرات آلودگی بر سلامتی، چند سالی است که درخواست داریم کار مطالعاتی در این زمینه صورت بگیرد. چرا که عده ای اعتقاد دارند وسیله های نقلیه عامل اصلی این آلودگی است. عده ای دیگر صنایع و کارخانجات، و عده ای دیگر ریزگرد را اصلی ترین عامل می دانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: اگر می خواهیم به سمت حل شدن مشکل حرکت کنیم بایستی با استفاده از اطلاعات جامع و کامل، سهم هر یک از عوامل ذکر شده مشخص شود و سپس برای برطرف شدن آن برنامه ریخته و چاره اندیشی کنیم.

وی تصریح کرد: این کار می تواند در ادامه با بررسی تاثیر هر یک از عوامل آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه نیز تکمیل شود. به عنوان مثال در اذهان عمومی اینطور جا افتاده که شهر اراک به دلیل آلودگی هوا دارای افراد سرطانی بیشتری است در حالی که اینطور نیست و میانگین شهر اراک از کشور هم کمتر است.

جمالیان در پاسخ به این سوال که آیا سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوای اراک که قرار بود اصلی ترین عوامل آلودگی هوای کلانشهر ها و تاثیر آن بر روی سلامت افراد را اعلام کند، راه اندازی شده است یا نه، گفت: محیط زیست ادعا دارد که این اقدام صورت گرفته و اطلاعات آن را در اختیار دارند ولی متاسفانه اطلاعات آن را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار نمی دهند.

وی تاکید کرد: از طرفی دانشگاه علوم پزشکی علاقمند است تحقیق بر روی این موضوعات را انجام دهد ولی تا کنون اجازه چنین کاری به دانشگاه داده نشده است. حتی پروپوزال تحقیقاتی از طرف دانشگاه آماده شده تا این اقدام صورت بگیرد ولی از نظر منابع مالی مورد نیاز و مجوز ها به مشکل برخوردیم که البته قول مساعدت در اینباره داده شده است و امیدواریم به نتیجه برسد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار