واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 93656
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب:

نفع ارز ترجیحی، بیش از عموم جامعه به جیب عده ای رانتخوار می رود/ ارز دولتی نهاده های دامی تا قبل از پایان سال جاری حذف می شود

نظری گفت: طرح حذف ارز دولتی از نهاده های دامی هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و نهاده های مذکور همچنان بر اساس روند گذشته در حال تهیه است ولی تا قبل از پایان سال این طرح به اجرا در خواهد آمد و در لایحه بودجه سال آینده چیزی بنام ارز ترجیحی برای چهار نهاده کشاورزی که خوراک دام و طیور است عملا وجود نخواهد داشت.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص حذف ارز 4200تومانی از نهاده های دامی و تاثیر آن بر محصولات دامی و لبنیاتی، گفت: کالاهای مختلفی در گذشته از ارز ترجیحی استفاده می کردند که به مرور زمان حذف شدند و تنها 6 قلم کالای اساسی شامل گندم، جو، دارو، دانه های روغنی، ذرت و کنجاله سویا از این ارز استفاده می کردند.

وی افزود: با توجه به اختلاف بیش از 20هزار تومانی ارز ترجیحی با ارز نیمایی، لذا سودجویان برای بدست آوردن این ما به التفاوت از هر وسیله ای استفاده می کردند و این برای همه اثبات شده که تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی بیش از اینکه نفعش به عموم جامعه برسد، در جیب عده ای سودجوی رانتخوار ریخته می شود.

نظری تصریح کرد: تجربه سالهای گذشته نیز نشان داده نمی توان از طریق سامانه نیما و سایر ظرفیت ها، این وضعیت را سامان داد. لذا سیاست کلی کشور به سمت حذف ارز دولتی از 4 قلم کالای دیگر حرکت کرده است و صرفا دارو و گندم از این ارز استفاده خواهند کرد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قطعا حذف ارز دولتی از این چهار قلم نهاده آثاری را در بازار به دنبال خواهد داشت ولی دولت اعلام کرده است که همه زیرساخت های لازم را برای مدیریت اختصاص ارز نیمایی بجای ارز دولتی برای این چهار قلم نهاده بکار خواهد گرفت و امیدواریم بتواند این اقدام را به نحو احسن انجام دهد.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است این طرح هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و نهاده های مذکور همچنان بر اساس روند گذشته در حال تهیه است ولی تا قبل از پایان سال این طرح به اجرا در خواهد آمد و در لایحه بودجه سال آینده چیزی بنام ارز ترجیحی برای چهار نهاده کشاورزی که خوراک دام و طیور است عملا وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار