نماینده مردم خمین در گفتگو با دیارآفتاب:

مشخصه اصلی بودجه سال آینده حرکت به سمت عدالت است/تنظیم بودجه بر اساس درآمدهای واقعی

نظری گفت:یکی از مشخصه های اصلی بودجه سال 1401 حرکت به سمت عدالت است که در پرداخت های حقوق در دستگاه های دولتی نمود خواهد داشت به گونه ای که افزایش حقوق به شکل پلکانی دیده شده است.
کد خبر: ۹۳۳۰۸ تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی  و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص کلیات بودجه سال 1401 گفت: جزئیات بودجه سال 1401 هنوز بازخوانی نشده چراکه حجم بالایی از برنامه های مختلف در جداول پیوستی مطرح است و هم اکنون در اختیار کمیسیون تخصصی است و بعد از بررسی های لازم به کمیسیون تلفیق می رود.

تنظیم بودجه بر اساس درآمدهای واقعی

وی افزود: آنچیزی که اجمالا می توان در خصوص بودجه به دست آورد این است که دولت سعی کرده بودجه سال 1401 را به گونه ای تنظیم کنند که مبتنی بر درآمدهای واقعی باشد و نه درآمدهایی که تا پایان سال محقق نمی شوند و نهایتا با کسری بودجه مواجه شویم چراکه متأسفانه در تمام سال های بعد از انقلاب تقریبا بودجه همه ساله با کسری مواجه بوده و این کسری بودجه به معنای تورم در داخل کشور است.

نظری اظهار کرد: به این جهت برای اولین بار در دولت سیزدهم بودجه مبتنی بر درآمدهای واقعی بسته شده و آیت الله رئیسی هم تصریح فرمودند که بودجه براساس واقعیتی بسته شده که می خواهیم آن را بدون کسری به پایان برسانیم.

مشخصه اصلی بودجه سال آینده حرکت به سمت عدالت است

وی بیان کرد: یکی از مشخصه های اصلی بودجه سال 1401 حرکت به سمت عدالت است که در پرداخت های حقوق در دستگاه های دولتی نمود خواهد داشت و افزایش حقوق به شکل پلکانی دیده شده و کسانی که متوسط حقوق را دریافت می کنند تا 10 درصد و برای کسانی ممکن است اساسا افزایشی نداشته باشد و برخی هم 3 الی 5 درصد افزایش و برخی هم تا 29 درصد افزایش را شاهد باشیم.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش حقوق در دستگاه های دولتی به گونه ای دیده شده که یک تناسب در بین دریافت کنندگان حقوق برقرار شود و کسانی که کمترین حقوق را دارند بیشترین افزایش و کسانی که بالاترین حقوق را دریافت می کنند یا افزایشی شامل حال آنها نشود و یا کمترین درصد افزایش را برای آنها شاهد باشیم و لذا حرکت به سمت عدالت از مولفه های اصلی بودجه در سال آینده است که امیدواریم گام موثری در برقراری عدالت باشد.

وی گفت: یکی دیگر از شاخصه هایی که در بودجه سال 1401 که در سال های گذشته فساد زا بود بخشی از بودجه بود که در اختیار خود وزارتخانه ها قرار می گرفت و یک درصدی از آن به عنوان بودجه استانی لحاظ میشد و آن بودجه استانی هم خیلی از آن محقق نمیشد و عملا بودجه های داخل استانی هم چیزی دست دستگاه ها را نمی گرفت و هر استان که بیشتر رایزنی میکرد و نفوذ بیشتری داشت و یا اهرم های فشار بیشتری استفاده میکرد از ظرفیت بیشتر بودجه برخوردار میشدند.

نظری افزود: آنچه که در کلیات بودجه سال 1401 بیشتر مطرح است بودجه ها را بیشتر به خود استان ها ارجاع داده اند و توزیع داخل استان برنامه ریزی می شود و اگر این مسئله در عمل محقق شود قطعا می تواند آثار و برکات بسیار خوبی به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: هدفمندی یارانه ها یکی دیگر از شاخصه های بودجه سال 1401 است که امیدواریم این شرایط فعلی پرداخت یارانه ها که یک نوع پرداخت ظالمانه می باشد اصلاح شود و این با توجه به قولی که آیت الله رئیسی دادند و کلیات بودجه امیدواریم در عمل خروجی مناسبی داشته باشد و هدفمندی یارانه ها را در مسیری قرار دهد که طبقات متوسط و پایین دست از یارانه بهتری برخوردار شوند و کسانی که برخوردار هستند از لیست یارانه بگیران حذف شوند.

محورهای اصلی بودجه امید بخش است

وی با اشاره به اینکه محورهای اصلی بودجه سال 1401 امید بخش است خاطر نشان کرد: امیدواریم در راستای برقراری عدالت و مبارزه با فساد این بودجه بتواند گام های موثری بردارد.

انتهای پیام/