دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
کد خبر: 93109
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰

اروپا ناامید از برجام پلاس/ افکار عمومی ادعای تازه غرب درباره مذاکرات را نمی‌پذیرد

درحالی اروپایی ها ادعا کردند که ایران در مذاکرات پیش رو به دنبال زیاده خواهی است که تیم مذاکره کننده ایرانی گفته است نه به بیشتر از برجام و نه به کمتر از آن راضی نیست.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پایان این هفته دور دوم مذاکرات ایران و 1+4 برگزار می شود و تیم ایرانی برای ادامه گفتگوها عازم وین خواهند شد.

این درحالی است که پس از پایان دور اول مذاکرات، اروپا تلاش کرد برای اینکه ادعا کند ایران در حال زیاده خواهی در مذاکرات است و به دلیل تغییر دولت مطالبات جدیدی را به مذاکرات اضافه کرده است.

طرف ایرانی اما تلاش کرد در دور نخست مذاکرات در یک پولوتیک سیاسی پس از اظهار نظر طرف های اروپایی اعلام کند که پیش نویس مذاکرات به طور کامل بر مبنای برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در اظهاراتی تاکید کرد ایران نه به کمتر از برجام راضی است و نه چیزی بیشتر از آن.

این استراتژی باعث شد که اروپایی ها نتوانند این ادعا را مطرح کنند که ایران به دنبال توافقی فراتر از برجام است ضمن اینکه مذاکره کنندگان ایرانی در وین اجازه طرح موضوعی بالاتر از برجام را ندادند و هیچ بحثی در این باره صورت نگرفته است.

در حالی غرب تلاش می کند تا زیر بار تعهدات برجامی نرود که آمریکا به عنوان یکی از طرف های اصلی تحریم کننده ایران از برجام خارج شده و حاضر نیست تعهدات خود را بپذیرد به همین دلیل اروپا به نمایندگی از آمریکا در حال تلاش برای ایجاد یک برجام پلاس است تا منافع آمریکا در جریان این مذاکرات تامین شود.

احتمالا در روزهای پایانی این هفته طرف ایرانی مذاکره کننده گفتگو ها را درباره پیش نویس هایش با جدیت دنبال خواهد کرد و اروپایی ها که به پایتخت هایشان برگشتند متوجه بازی رسانه ای درباره ادعای زیاده خواهی ایران در مذاکرات شدند که این ادعا مورد قبول افکار عمومی جهان و ملت ایران قرار نگرفته است از این رو باید با راهکار جدیدی برای ادامه گفتگو ها به وین برگردند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار