دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰
کد خبر: 93103
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفتگو با دیارآفتاب مطرح کرد؛

تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد

مهاجرانی در تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک گفت: برنامه مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اراک در خصوص بیماری کرونا تهیه واکسن بر اساس یک سیستم طبیعی بود که برای انسان هیچ گونه عوارض جدی نداشته باشددر این راستا به سمت باکتری‌هایی رفتیم که داخل دستگاه گوارش انسان به طور طبیعی زندگی می‌کنند و به عنوان میکروفلور محسوب می شوند.

دکتر حمید رضا مهاجرانی رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص تهیه واکسن کرونا توسط این مرکز گفت: برنامه مرکز در خصوص بیماری کرونا تهیه واکسن بر اساس یک سیستم طبیعی بود که برای انسان هیچ گونه عوارض جدی نداشته باشد که در این راستا به سمت باکتری هایی رفتیم که داخل دستگاه گوارش انسان به طور طبیعی زندگی می کنند و به عنوان میکروفلور محسوب می شوند.

وی افزود: باکتری های مفیدی در بین میکرو فلورا یافت می شوند که پروبیوتیک نام دارند و در مواد غذایی همچون لبنیات نیز یافت می شوند و ما از این باکتری ها جهت تهیه واکسن استفاده کردیم و ژن خاصی از ویروس کرونا را در داخل ژنوم این باکتری قرار داده ایم.

مهاجرانی اظهار کرد: در چارچوب طرحی که به تایید معاونت فناوری ریاست جمهوری رسید و بودجه ای برای آن اختصاص داده شد این طرح را انجام دادیم و در حال انجام مقدمات فازانجام تست های حیوانی هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اراک اضافه کرد: از آنجایی که این تست ها برای تایید توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت باید روی سه گونه جانوری مختلف انجام شود که یکی از آنها میمون است و به دلیل محدودیت هایی که برای تهیه میمون از کشورهای دیگر وجود دارد و مشکلات بودجه ای، از طرف دیگر در حال رایزنی برای فراهم سازی امکانات مورد نیاز در این مرحله هستیم.

وی با اشاره به هزینه‌های عملیاتی شدن این طرح بیان کرد: تخمین بنده این است که حدود ده میلیارد تومان بودجه برای فاز حیوانی موردنیاز است که هنوز تأمین نشده است.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اراک با اشاره به مزیت‌های این واکسن گفت: مزیت‌های این واکسن زیاد است که علاوه بر اینکه از سیستم‌های زنده طبیعی استفاده می کنیم که اصطلاحا به آن ‌Live vaccine می گویند، مزیت مهم آن خوراکی بودن است در نتیجه تعیین دوز برای آن کار آسانی است و یک خانواده و شهروند در منزل می تواند از این واکسن استفاده کند که البته باید طبق دستورات و راهنمایی های پزشک باشد.

وی افزود: به عنوان مثال می توان از آن به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد و بر این اساس دیگر نیازی به مراجعه به مراکز واکسیناسیون نیست و وقت و هزینه های زیادی در این راستا صرفه جویی خواهد شد.

واکسن طبیعی کرونا به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود

مهاجرانی مزیت دیگر واکسن را مفید بودن واکسن برای تقویت سیستم ایمنی بدن خواند و گفت: خارج از اینکه یک واکسن می باشد به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شود.

وی ادامه داد: اگر هر واکسنی مثل این مورد به شکل خوراکی تهیه شود و از طریق ارتباطی که بین سیستم گوارش و تنفس وجود دارد سیستم ایمنی بخش تنفس را هم فعال می کند وموجب مزیتی خواهد شد که فردی که این واکسن را دریافت کرده دیگر ناقل ویروس نخواهد بود و این درحالی است که واکسن های موجود این ویژگی را ندارند و ممکن است فردی که واکسن زده دیگران را آلوده کند.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اراک تأکید کرد: به طور خلاصه می توان اینگونه عنوان کرد که این واکسن می تواند بخش های مختلف سیستم تنفسی را از وجود ویروس عاری کند و یا آلودگی ویروسی را به حداقل برساند.

واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری های ویروسی را دارد

وی بیان کرد: همچنین این واکسن خاص یک بیماری همچون کووید ۱۹ نیست و ممکن است با امیدی که همه ما داریم این بیماری از حالت پاندمیک خارج شود و واکسن طوری طراحی شده که اگر دوباره علیرغم میل باطنی همه انسان ها ویروس جدیدی ایجاد شود و یا توسط دیگر ویروس های موجود پاندمی دیگری شروع شود، امکان قراردادن ژن ویروس دیگر در ژنوم این باکتری وجود دارد و می توان یک واکسن جدید دیگر به راحتی طراحی کرد و ساخت و شرایطی فراهم کردیم که این پلتفورم قابلیت انعطاف برای تولید واکسن های دیگر و برای بیماری های ویروسی دیگر را داشته باشد.

وی با اشاره به مزیت مهم دیگر این واکسن بیان کرد: پروبیوتیک عملا به عنوان حامل ژن ویروس وارد بدن نمی شود. پس از بیان ژن، فقط پروتئین اتصالی ویروس توسط سیستم ایمنی شناسایی خواهدشد و به خاطراینکه این باکتری های پروبیوتیک در روده مستقر می شوند و مأموریت آنها این است که پروتئین ویروس را تولید کنند، پس ازانجام این مأموریت و پس از آن که پروتئین اتصالی را به سیستم ایمنی عرضه کردند، خود باکتری از بدن دفع می شود و وارد بدن نمی شود در حالی که دربقیه مواردمحتوای کامل واکسن وارد بدن می شود وممکن است عوارض جانبی  ایجادکند.

رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی اراک با اشاره به حمایت های انجام شده برای عملیاتی شدن این طرح افزود: حمایت هایی از سوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اراک به شرط ایجاد کردن یک طرح مناسب برای کسب و کار انجام خواهدشد و این طرح هم اکنون آماده و قابل ارائه می باشد و بر اساس این طرح نهایتا شورای اقتصاددانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم خواهد گرفت که این واکسن را حمایت کند یا خیر.

وی ادامه داد: همینطور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان حمایت را دارد و با سایر ارگان های دیگر مذاکراتی انجام شده و احتمال اینکه از این طرح حمایت بشود بالا است.

شش ماه تا آماده شدن واکسن خوراکی کرونا در اراک

مهاجرانی با اشاره به زمان تقریبی نهایی شدن این واکسن گفت: با در نظر گرفتن اولین مسئله این واکسن که تامین بودجه است، فاز حیوانی این طرح حدود دو ماه زمان می برد وبا پایان طرح حیوانی و تایید نتایج آن توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به فاز انسانی می رسیم که آن هم درصورت شرایط اضطراری به طور متوسط بین سه الی چهار ماه زمان می برد. بنابراین رسیدن به نتیجه حدود ۶ ماه دیگرزمان نیاز دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این واکسن نمونه خارجی دارد یا خیر بیان کرد: این پلتفورم به این شکل نمونه خارجی ندارد ولی اگر منظور این باشد که از پروبیوتیک برای واکسن استفاده شده باشد حداقل یک کشور این اقدام را انجام داده و آن هم استرالیا است که استرالیا به فاز یک انسانی رسیده و تقریبا از ما سه ماه جلوتر است.

رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی اراک خاطر نشان کرد: امیدواریم این بیماری از حالت پاندمی خارج شود که به هر دلیلی اگر این مشکل حل نشد باید پلتفورم ها سمت خوراکی شدن حتما پیش رود و تفاوتی نمی کند ما این کار را انجام دهیم یا جای دیگر درهرصورت این شیوه از واکسیناسیون روش مناسبی برای پیشگیری ازاین بیماری نیست .

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار