دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۵
کد خبر: 93101
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
دی اکسید گوگرد موجود در هوای اراک افزایش یافت؛

تنفس مردم اراک دربند نیروگاه حرارتی شازند

استفاده نیروگاه شازند از مازوت به جای گاز در فصول سرد سال به عنوان یکی از عوامل آلاینده شهر اراک به حساب می آید موضوعی که این روزها بیشتر مورد توجه مردم و رسانه ها بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ نیروگاه شازند به دلیل استفاده از مازوت یکی از عوامل آلودگی شهرهای اراک و شازند به شمار می‌رود، استفاده از سوخت فسیلی مازوت که آلودگی بسیاری به همراه دارد از سوی این نیروگاه اما همواره یکی از مسائلی بوده که از سوی مردم و فعالان محیط زیست موردانتقاد و اعتراض قرار داشته است.

بر اساس گزارش مرکز پایش آلودگی هوای استان مرکزی و  بنا بر داده‌های به دست آمده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اراک رشد محسوسی در نتایج دی اکسید گوگرد تمام ایستگاههای دارای سنجنده این آلاینده دیده شده است.

افزایش دی اکسید گوگرد، به ویژه در ساعت ۱ بامداد تا ۶ صبح امروز ۱۶ آذر کاملا مشهود است و میزان دی اکسید گوگرد در ایستگاه استانداری بالاتر از حد مجاز و تا شاخص ۲۵۸ یعنی وضعیت خطرناک پیشرفته است.

همچنین در شبانه روز گذشته، داده ذرات معلق در ایستگاه های مخابرات، دانشگاه علوم پزشکی و پردیس شهید باهنر بالاتر از استاندارد بوده است .

تنفس گاز متصاعد شده از سوختن مازوت توانایی این را دارد که همچون سمی کشنده برای انسان عمل ‌کند به‌شرط آن‌که غلظت زیادی داشته باشد. اگر غلظت گاز کم باشد بروز دردهای قفسه سینه، ایجاد مشکلات تنفسی، ملتهب شدن چشم و مبتلا شده به بیماری‌های قلبی و تنفسی، محتمل است.

همچنین در صورت سوختن مازوت،‌ سولفات‌ها و نیز نیترات‌ها به‌صورت ذرات بسیار ریز در هوا معلق می‌مانند که با تشدید شدن میزان و حجم آن‌ها، آلودگی هوا و در پی آن خطر آسم و حملات قلبی، تنفسی، سرطان و غیره را افزایش می‌دهد.

از سویی دیگر اکسیدهای گوگرد ناشی از سوزاندن مازوت می‌تواند با حل شدن در آب به اسید تبدیل شود. در شرایط خاص آب‌وهوایی و به هنگام بارندگی، باران اسیدی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند فلزات سنگین را حل و خاک‌ها را سست کند و یکی از عوامل مهم فرسایش خاک از بین رفتن پوشش گیاهی و احتمال بروز سیل است.

بیشتر بخوانید| پرونده آلودگی هوای اراک - مازوت سوزی؛

تهران ۷ سال بدون مازوت؛ اراک هر سال بیشتر از پارسال!

وعده عدم استفاده مازوت در نیروگاه شازند تا چه حد قابل تحقق است؟

اظهارات مسئولین استان مرکزی درباره صنایع آلاینده و آلودگی هوای اراک؛

نیروگاه شازند به هیچ وجه نباید از مازوت استفاد کند

نیروگاه شازند اجازه استفاده از مازوت ندارد

مازوت سوزی یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای اراک است

پیگیری آلودگی هوای اراک در مکاتبه با رئیس جمهور و وزرای مربوطه

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار