دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۴
کد خبر: 93071
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب:

۱۶۵لاشه پرندگان مهاجر از تالاب میقان اراک جمع‌آوری شد/ هماهنگی‌ استانداری با وزارت کشور برای دریافت بالگرد برای جمع‌آوری لاشه‌ها

شانقی گفت: ۱۶۵ مورد تلفات از لاشه پرندگان مهاجر که بر اثر ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از پنجم آذرماه تا کنون در تالاب میقان اراک تلف شده‌اند توسط محیط زیست استان مرکزی جمع‌آوری و با رعایت موارد بهداشتی دفن شده ‌اند.

محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص آخرین وضعیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان گفت: ۱۶۵ مورد تلفات از لاشه پرندگان مهاجر که بر اثر ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از پنجم آذرماه تا کنون در تالاب میقان اراک تلف شده‌اند از محیط این زیستگاه طبیعی که عمده آنها از گونه غاز خاکستری هستند و توسط اداره کل محیط زیست استان مرکزی جمع‌آوری و با رعایت موارد بهداشتی دفن شده ‌اند.

وی افزود: با توجه به سرد شدن هوا در طی روزهای آینده پیش‌بینی می‌شود شمار تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میقان افزایش یابد.

موردی از آنفلوانزا در مرغداری‌های صنعتی، سنتی و طیور روستایی در استان مشاهده نشده‌

شانقی با اشاره به اینکه رصد و پایش بیماری به شکل روزانه از مرغداری های روستاهای اطراف تالاب در حال انجام است اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون موردی از این بیماری در مرغداری‌های صنعتی، سنتی و طیور روستایی و بومی در سطح استان مشاهده نشده‌ است.

وی بیان کرد: در مجموع ۷۳۴ مورد پایش در تالاب میقان اراک در استان انجام شده و در راستای جلوگیری از سرایت بیماری به افراد دخیل در کنترل این بیماری واکسیناسیون کارمندان، کارگران و کلیه افراد دیگر توسط مرکز بهداشت در حال انجام است.

هماهنگی‌ مدیریت بحران استانداری با وزارت کشور برای دریافت بالگرد برای جمع آوری لاشه ها

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: با توجه به ضرورت جمع آوری تلفات آنفلوآنزا توسط بالگرد هماهنگی‌های لازم توسط مدیریت بحران استانداری با وزارت کشور انجام شده چراکه امکان جمع آوری دستی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: واکسیناسیون طیور علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از اقدامات مهم در راستای جلوگیری از شیوع بیماری است که بیش از۲ میلیون و ۹۱۰ هزار قطعه طیور از ابتدای سال جاری تاکنون در مرغداری‌ها و واحدهای پرورش طیور علیه این بیماری واکسینه شده‌اند.

شانقی با اشاره به اقدامات دیگر در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری بیان کرد: نصب دست نوشته‌های و اطلاع رسانی به مردم در روستاهای اطراف تالاب میقان، برگزاری دوره‌های آموزشی رعایت اصول بهداشتی در واحدها برای مرغداران مرغ تخم‌گذار و واکسیناسیون افراد در معرض خطر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از جمله اقدامات اداره کل دامپزشکی این استان برای جلوگیری از شیوع و انتقال این بیماری بوده‌است.

وی خاطر نشان کرد: جمع آوری سریع تلفات یکی از اولویت های مهم همکاران ما در دامپزشکی استان است تا مبادا در دسترس حیوانات گوشتخوار وحشی قرار گیرند و به عنوان عامل بیماری عمل کنند.

بیشتر بخوانید| پرونده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

مرگ ۵۲ پرنده در تالاب میقان بر اثر آنفلوانزا/ آنفلونزای فوق حاد پرندگان جامعه انسانی را تهدید می‌کند

آخرین وضعیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان و اقدامات کنترلی

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به تالاب میقان اراک رسید

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار