دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۹
کد خبر: 93069
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
مسئولین درباره کتابخانه مرکزی اراک چه گفتند؛

استاندار: تکمیل کتابخانه مرکزی در سفر رئیس جمهور مطالبه می شود/ پیمانکار:تکمیل پروژه به 100میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

در این گزارش به بیان سخنان مسئولین در حاشیه دیدار استاندار مرکزی از کتابخانه مرکزی اراک پرداخته ایم.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز یکشنبه 14 آذر ماه استاندار مرکزی به همراه هیئت همراه از پروژه در دست ساخت کتابخانه مرکزی اراک بازدید کرد. در پایان این بازدید، استاندار مرکزی در جمع اصحاب رسانه اظهار امیدواری کرد بتوان با تزریق منابع مالی مناسب، روند پیشرفت این پروژه تسریع شود و در سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبار کتابخانه مرکزی اراک/سال آینده بزرگترین کتابخانه عمومی کشور به بهره برداری می رسد

اما در حاشیه برنامه، سخنان دیگری از استاندار مرکزی و سایر مسئولین حاضر مطرح شد که اهمیت آن کمتر از خبر رسمی این بازدید نبود. در ادامه مهمترین سخنان مطرح شده از سوی مسئولین را می خوانید.

استاندار مرکزی:

تکمیل کتابخانه مرکزی اراک در سفر رئیس جمهور مطالبه می شود

فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در حاشیه بازدید از کتابخانه مرکزی اراک با بیان اینکه در سفر استانی رئیس جمهوری تکمیل کتابخانه مرکزی به‌عنوان مطالبه بحق مردم اراک مطرح می‌شود، گفت: امیدواریم این اقدام و همچنین تسویه حساب سهم نیم درصدی شهرداری اراک با نهاد کتابخانه ها، تکمیل این پروژه را در سال آینده میسر کند.

معاون عمرانی استانداری:

افتتاح کتابخانه مرکزی اراک در میدان سرداران، شهر را از تک هسته ای بودن خارج می کند

مهدی زندیه وکیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه افتتاح کتابخانه مرکزی اراک در میدان سرداران در راستای چند هسته ای کردن شهر است، گفت: یکی از مشکلات شهر اراک تک هسته ای بودن آن است به طوری که میدان شهدا اصلی ترین مرکز تجمع مردم است و این باعث ایجاد مشکلاتی برای شهر شده است. لذا با نظر کارشناسان شهرسازی، به دنبال ایجاد هسته های دیگری در شهر هستیم که ایجاد کتابخانه مرکزی در میدان سرداران در همین راستا است.

وی با بیان اینکه سالن های مطالعه تمام کتابخانه های عمومی شهر اراک به طور کامل مملو از جمعیت است، گفت: کمبود فضا برای مطالعه باعث شده تا قرائت خانه های خصوصی در اراک ایجاد شود و افتتاح کتابخانه مرکزی که سالن های مطالعه بزرگی دارد، می تواند این کمبود را جبران کند.

زندیه وکیلی با اشاره به عدم تخصیص بودجه مناسب به این طرح، گفت: کتابخانه مرکزی اراک از ابتدا به صورت استانی تعریف شده و بودجه ملی به آن اختصاص پیدا نمی کند. با این حال تا بحال پیشرفتی 63درصدی داشته است. ولی در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته 40 میلیارد ریال و در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اراک تفاهم نامه ای به ارزش ۱۰۰ میلیارد ریال برای کمک به تکمیل طرح کتابخانه مرکزی اراک منعقد شد اما مفاد این تفاهم‌نامه اجرایی نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی:

با 60میلیارد تومان می توان پروژه را تکمیل کرد

احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با تشریح آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی اراک، گفت: این کتابخانه در 7 طبقه مشغول به ساخت است که شامل بخش های مختلفی از جمله سالن تحقیق، سالن مطالعه گروهی و فردی، سالن مطالعه کودک، سالن کنفرانس، کافی شاپ، رستوران و ... می شود.

وی با بیان بودجه تخصیص داده شده به این پروژه در سالهای 1399 و 1400، گفت: در سال قبل این پروژه مجموعا 50 میلیارد ریال بوده که 26میلیارد ریال آن تخصیص داده شد. همچنین در سال جاری 190 میلیارد ریال برای این پروژه در نظر گرفته شد که 100 میلیارد ریال آن از محل اعتبارات استانی، 40 میلیارد ریال از سفر رئیس قبلی سازمان برنامه و بودجه و 50 میلیارد دیگر آن سهم بهره بردار است که تا به امروز حدود 60 میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی به بیان اقدامات عمرانی انجام گرفته در این پروژه پرداخت و گفت: اسکلت بتنی ساختمان 99درصد، اجرای کانال های هوا 70درصد، نمای آجر و سنگ ساختمان 80درصد، لوله کشی فاضلاب 100درصد، سیم کشی برق 80درصد پیشرفت داشته است.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل این پروژه نیازمند 600میلیارد ریال اعتبار است.

پیمانکار ساخت کتابخانه مرکزی اراک:

برای تکمیل پروژه به بیش از 100میلیارد تومان اعتبار نیاز است

مهندس نصر پیمانکار ساخت کتابخانه مرکزی اراک با بیان اینکه برای تکمیل پروژه مبلغی بیش از 600میلیارد ریال نیاز است، گفت: با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد به نظر می رسد این پروژه نیاز به حداقل 1000میلیارد ریال اعتبار دارد و اگر این اعتبار به موقع تامین شود می توان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور را تا پایان سال 1401 بهره برداری کرد.

وی افزود: البته تا کنون نزدیک به 80میلیارد ریال مطالبه هم داریم که خواستار پرداخت آن هستیم.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی:

با افتتاح کتابخانه مرکزی اراک به سند چشم انداز 1404 در حوزه کتابخانه ها خواهیم رسید

مهدیان پور سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با بیان اینکه در مجموع 18 کتابخانه عمومی در استان مرکزی فعالیت دارند، گفت: مجموع این 18 کتابخانه زیربنایی 8هزار و 900متر مربعی دارند که تنها 34درصد از سند چشم انداز 1404 را شامل می شود. این در حالی است که کتابخانه مرکزی اراک به تنهایی با زیربنای 18هزار و 500متر مربعی، در صورت افتتاح بیش از 70درصد به سرانه کتابخانه ای اضافه می کند و ما را به میزان در نظر گرفته شده در سند چشم انداز 1404 می رساند.

گفتنی است پروژه کتابخانه عمومی اراک از سال ۱۳۸۶ کلید خورد و پس از سالها جا نمایی و نقشه کشی ساختمان، در سال ۱۳۹۳ کلنگ آن در میدان سرداران بر زمین خورد و قرار بود طی مدت ۳ سال به بهره برداری برسد. این کتابخانه در زمینی به مساحت ۶هزار و ۲۰۰متر مربع با زیربنای ۱۸هزار و ۵۰۰متر مربع در هفت طبقه (۵طبقه روی زمین و ۲طبقه زیر زمین بعنوان پارکینگ) همچنان در حال ساخت است.

 پس از ۷ سال از شروع به ساخت، این کتابخانه ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و گفته می شود اگر منابع آن به موقع تخصیص پیدا کند قرار است تا سال 1401 به بهره برداری برسد، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور،خرداد ۹۸ در سفر به استان مرکزی اعلام کرد که پروژه کتابخانه مرکزی اراک بنا بر آمار، بزرگترین کتابخانه مرکزی عمومی کشور خواهد بود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار