دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۹
کد خبر: 93002
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

تهران 7 سال بدون مازوت؛ اراک هر سال بیشتر از پارسال!

در حالی که در نیروگاه های اطراف پایتخت بیش از 7سال است یک لیتر مازوت هم مصرف نشده است و هوای تهران در سال جاری وضعیت بسیار بهتری از اراک دارد، شواهد نشان از سوزاندن مازوت در نیروگاه شازند -علیرغم تاکیدات موکد مسئولین استانی و کشوری- دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ ورود مازوت به چرخه سوخت نیروگاه شازند ظاهرا قرار است هر سال زودتر از پارسال آغاز شود. بنا بر شواهد و مستندات این سوخت آلاینده در سال گذشته از 21آذر ماه در این نیروگاه سوزانده شد ولی امسال تقریبا از 10 آذر ماه. این در حالی است که تعداد روزهای ناسالم هوای اراک در سال جاری از 120 روز عبور کرده و در این میان ریزگردها بیشترین نقش را در آلودگی این کلانشهر ایفا کردند.

حال با انتشار تصاویری از خروج دودهای زرد و خاکستری از دودکش های نیروگاه شازند، ترس و واهمه از سوزاندن مازوت در دل شهروندان اراکی و گروه های مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست افتاده است. البته عدد بالای شاخص دی اکسید گوگرد در ایستگاه های پایش هوای شهر نیز مُهر تایید دیگری بر سوزاندن مازوت توسط این نیروگاه است.

این در حالی است که سال 1395 رییس جمهور سابق در سفر به استان مرکزی قطع دائمی سوخت مازوت و استفاده از گاز برای نیروگاه شازند را به مردم اراک وعده داد

 ۱۲ مرداد سال گذشته نیز با درخواست استاندار مرکزی در خصوص ممنوعیت استفاده از مازوت در نیروگاه حرارتی شازند موافقت شد. همچنین در شهریور ماه امسال، دادستان اراک مکاتباتی با دادستان کل کشور برای افزایش سهمیه سوخت گاز نیروگاه و دادستان شازند برای ممنوعیت استفاده این نیروگاه از سوخت مازوت داشته است ولی باز هم به نظر می رسد در واقعیت طور دیگری عمل می شود.

اما در پایتخت که وضعیت هوا بسیار بهتر است (به نقل از خبرگزاری فارس مورخ 12آذر 1400: پایتخت از ابتدای سال 2 روز هوای پاک، 192 روز هوای قابل قبول، 58 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس جامعه و 5 روز آلوده برای همه افراد داشته است) اوضاع کاملا متفاوت است. به گفته ساناز جعفرزاده مدیر دفتر مدیریت بحران پدافند غیرعامل شرکت تولید نیروگاه‌های برق حرارتی در هیچ کدام از نیروگاه‌های اطراف تهران یک لیتر مازوت نیست و در طول هفت سال اخیر از این سوخت استفاده نشده است.

نگرانی ها زمانی بیشتر می شود که به گفته محیط زیست استان مرکزی مازوت مصرفی نیروگاه شازند از بی کیفیت ترین مازوت‌های مصرفی در کشور و تولید دی اکسید گوگرد آن به میزان سه برابر مقدار استاندارد است.

بنظر می رسد وقت آن است تا مسئولین بار دیگر به میدان آمده و برای چندمین بار، دستور عدم استفاده از مازوت در نیروگاه شازند را صادر کنند. البته اینکه این دستور چه میزان اعتبار داشته باشد و چه زمانی منقضی شود را فقط خدا می داند و بس!

بیشتر بخوانید| پرونده آلودگی هوای اراک - مازوت سوزی؛

وعده عدم استفاده مازوت در نیروگاه شازند تا چه حد قابل تحقق است؟

اظهارات مسئولین استان مرکزی درباره صنایع آلاینده و آلودگی هوای اراک؛

نیروگاه شازند به هیچ وجه نباید از مازوت استفاد کند

نیروگاه شازند اجازه استفاده از مازوت ندارد

مازوت سوزی یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای اراک است

پیگیری آلودگی هوای اراک در مکاتبه با رئیس جمهور و وزرای مربوطه

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار