عزاداری روز تاسوعای حسینی هیئت رزمندگان اسلام در اراک اجتماع عاشوراییان در شهر خنجین عزاداری مردم تلخاب در روز تاسوعای حسینی خبرنگاران پیام آوران انقلاب اسلامی هستند/گام دوم کنگره شهدای استان مرکزی با رویکرد جهاد تبیین و خدمت رسانی با قوت ادامه دارد محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در استان مرکزی ‍  آماده باش آتش نشانان اراک در روزهای تاسوعا و عاشورا مهم‌ترین درس عاشورا، ایستادگی در برابر استکبار است ۷۰ سالن ورزشی در استان ساخته می شود/آمادگی سپاه برای کمک به ساخت مسکن سیل زده گان مالیات بر نقل و انتقال خودروهای صفر به خودروسازان منتقل شد استیلی: ملی پوشان درباره مربی و رئیس فدراسیون نباید اظهار نظر کنند؛ تکرار شود تصمیم قاطع تری می گیریم
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
کد خبر: 92948
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب خبر داد؛

مرگ 52 پرنده در تالاب میقان بر اثر آنفلوانزا/ آنفلونزای فوق حاد پرندگان جامعه انسانی را تهدید می‌کند

شانقی گفت: تاکنون 52 قطعه از لاشه پرندگان که بر اثر ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تلف‌شده‌اند، از تالاب میقان اراک جمع آوری شده است.

 محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: تا این لحظه تنها تالاب میقان درگیر این بیماری شده و طبق پایش هایی که در یک هفته درگیری انجام شده در سایر زیستگاه‌های استان از قبیل آبگیرها و سدها هیچ گونه گزارشی از تلفات این بیماری مشاهده نشده و بیماری فعلاً در تالاب میقان است.

وی افزود: جمع‌آوری لاشه پرندگان مبتلا به آنفلوانزا در تالاب میقان اراک با همکاری اداره کل محیط زیست استان با جدیت ادامه دارد و تاکنون ۵۲ قطعه لاشه پرنده گان جمع آوری و دفن شده است.

شانقی اظهار کرد: طبق گزارش‌ها وضعیت بیماری شدید نیست و روزانه میانگین ۱۰ الی ۱۲ تلفات را شاهد بودیم ولی سال‌های گذشته وضعیت تلفات خیلی بیشتر بوده و در این دوره فعلاً تلفات پایین است.

وی ادامه داد: احتمال اینکه در روزهای آینده به جهت سردی هوا تغییراتی را در روند این بیماری داشته باشیم وجود دارد و باید در روزهای آینده بررسی شود و ما در کنار همکاران محیط زیست این وضعیت را مرتب رصد می کنیم.

شانقی با اشاره به پایش واحدهای مرغ داری و روستایی اطراف تالاب میقان گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از تلفات در واحدهای طیور صنعتی و روستایی مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اضافه کرد: دامپزشکی استان مرکزی برای پیشگیری از بیماری تزریق واکسن را در دستور کار گذاشته و بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دُز واکسن به طیور تخم‌گذار، مرغ مادر و بوقلمون این استان امسال برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تزریق شد.

وی در خصوص واگیردار بودن بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان و سرایت به انسان بیان کرد: این بیماری بین انسان و پرندگان مشترک است و اگر بتواند به انسان منتقل و تغییر ژنتیکی دهد برای انسان هم خطرناک خواهد بود و جامعه انسانی هم مثل بیماری کرونا تهدید می‌کند.

شانقی افزود: در دهه اخیر مواردی که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به انسان منتقل پیدا کند وجود نداشته ولی در سال ۱۹۱۸ تلفات بسیار سنگینی را شاهد بودیم که آنچیزی که در تاریخ به ثبت رسیده بیش از ۴۰ میلیون جمعیت در دنیا را از بین برده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه موارد انسانی ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان بسیار ناچیز بوده گفت: برای پیشگیری در موارد انسانی باید دستورالعمل‌های بهداشتی با جدیت رعایت شود و افرادی که با پرندگان در ارتباط هستند واکسن آنفولانزا را دریافت کنند تا جلوی تغییر ژنتیک بیماری گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ایران در سال‌های اخیر تاکنون بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در انسان مشاهده نشده و مشکل جدی در این خصوص گزارش نشده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار