دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۵
کد خبر: 92899
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

وزیر علوم به اراک سفر می کند/ زلفی گل میهمان جشن 50 سالگی دانشگاه اراک

جشن ۵۰ سالگی دانشگاه اراک با حضور محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیفات و فناوری ۱۳ آذرماه در این دانشگاه برگزار می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیفات و فناوری روز شنبه 13 آذرماه به منظور حضور در جشن پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه اراک به استان مرکزی و شهر اراک سفر می کند.

 این مراسم روز شنبه ۱۳ آذر ماه ساعت ۹ صبح با حضور وزیر علوم و جمعی از مسئولین در سالن ورزشی فجر دانشگاه اراک واقع در پردیس سردشت این دانشگاه برگزار خواهد شد و افتتاح کتابخانه مرکزی دانشگاه اراک نیز از دیگر برنامه های جانبی است.

دانشگاه اراک در سال ۵۰ و توسط گروهی از استادان دانشگاه تهران و دانشسرای سابق، به عنوان یک موسسه آموزش عالی خصوصی تأسیس شد و در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان و ادبیات فارسی با پذیرش ۴۸۰ دانشجو آغاز به کار کرد.

در ابتدا این دانشگاه به عنوان مدرسه عالی مرجان شناخته می‌شد، اما در سال ۵۱ به «مدرسه عالی علوم اراک» تغییر نام داد و به عنوان مجموعه‌ای از دانشگاه تربیت معلم تهران، به جمع مجموعه‌های آموزش عالی دولتی پیوست.

دانشگاه اراک به عنوان دانشگاه مادر استان مرکزی شامل هفت دانشکده علوم پایه، فنی‌مهندسی، علوم ورزشی، علوم انسانی، ادبیات و زبان‌های خارجی، کشاورزی و منابع طبیعی و حقوق و علوم اقتصادی است، دانشکده هنر نیز از دانشکده‌های نوپای این دانشگاه محسوب می‌شود که زیر نظر پردیس مرکزی دانشگاه قرار دارد، این دانشگاه با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای حدود ۳۰۰ عضو هیات علمی و قریب به ۷ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است، این دانشگاه تاکنون بیش از ۴۲۰۰۰ فارغ‌التحصیل داشته‌است.

موقعیت مکانی این دانشگاه به‌گونه‌ای است که به دو دانشگاه مجزا در دو پردیس مرکزی و سردشت تقسیم گردیده‌است و از مهرماه ۱۳۹۱ نیز دانشکده فنی مهندسی محلات زیرنظر دانشگاه اراک در سه رشته مهندسی علوم رایانه، مهندسی نرم‌افزار و مهندسی صنایع دانشجو می‌پذیرد.

دکتر عبدالکریم قریب و دکتر حسین گل‌گلاب از جمله مفاخری برجسته ی علمی کشور هستند که نام آن ها در پیشینه دانشگاه اراک به عنوان موسس و بناینگذار این دانشگاه دیده می شود.
دانشمند شهید محسن فخری زاده نیز از جمله مفاخر علمی برجسته ای است که ابتدا در سال ۱۳۵۸ دانشجوی کارشناسی فیزیک دانشگاه اراک بوده و پس از انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها، در دانشگاه شهید بهشتی تهران تحصیلات خود را ادامه داده است.

گفتنی است زلفی گل، وزیر علوم، تحقیفات و فناوری نیز که اصالتا اهل استان مرکزی و زاده شهرستان آشتیان است مدرک کارشناسی خود در رشته شیمی آلی را در سال ۱۳۶۹ از دانشگاه اراک اخد کرده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار