دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۶
کد خبر: 92897
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲

کاروانسرای شمس‌السطلنه به شهرداری نراق واگذار می‌شود

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی بافت تاریخی نراق از واگذاری کاروانسرای شمس‌السطنه به شهرداری نراق خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ پروین سادات طیبی گفت: کاروانسرای شمس‌السطلنه که در ۱۰ سال گذشته فاقد کاربری بوده و در اثر عدم رسیدگی و مرمت به موقع متولیان امر از جمله اداره اقاف و امورخیریه با تخریب همراه شده بود، در سال جاری با اعتباری حدود 450 میلیون تومان مورد مرمت اضطراری و رفع خطر قرار گرفت و با پیگیری‌های انجام شده از سوی پایگاه میراث‌فرهنگی شهر نراق  واگذاری این بنای تاریخی به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی بافت تاریخی شهر نراق تصریح کرد: مرمت انجام شده شامل آواربرداری و سبک‌سازی بام، استحکام‌بخشی، شیب‌بندی، عایق بام و بام‌سازی نهائی، کونال‌بندی‌های فرسوده خشتی و آجری، تثبیت و استحکام‌بخشی مجدد کونال‌بندی‌ها و اجرای اندود حفاظتی آستر و رویه دیوارها و جرزها بوده است.

طیبی ادامه داد: پیرو نشستی که روز گذشته با حضور شهردار و اعضای شورای شهر و مدیر اوقاف شهرستان برگزار شد کاروانسرای شمس‌السلطنه به مدت 15 سال به شهرداری واگذار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این قرار داد با کاربری گردشگری و اقامتی پذیرایی در نظر گرفته شده است افزود: این قرارداد پس از گذراندن مراحل اداری و قانونی با صندوق احیا وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی،  به زودی به شهرداری شهر نراق واگذار خواهد شد و پس از تکمیل و تجهیز با کاربری گردشگری اقامتی احیاء خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه جذب گردشگر، در گام نخست، به محافظت و احیا  آثار و بناهای تاریخی نیاز  دارد، گفت: کاروانسرای شمس‌السلطنه یکی از زیباترین اماکن تاریخی شهر نراق است که در دوره قاجار احداث شده است. معماری بنای این بازار همراه با حجره‌ها و تیمچه‌ها از ظرافت و زیبایی خاصی برخوردار است.

مجموعه بازار و کاروانسرای تاریخی شمس السلطنه نراق به شماره ۱۶۴۵ در ۲۲ آبان ماه ۱۳۶۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

آبشار گیسو، خانه فاضلین نراقی، امامزاده سلیمان، امامزاده زبیده خاتون، امامزاده یحیی، بازار و کاروانسرای شمس السلطنه، آب انبار حاج عبدالباقی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی نراق هستند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار