دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۷
کد خبر: 92873
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱

«التماس‌ تیم بایدن به ایران» صدای رسانه‌ مطرح آمریکایی را درآورد

شورای سردبیری روزنامه «وال استریت ژورنال» در یادداشتی تند علیه مواضع دولت دموکرات جو بایدن به این دولت درباره حصول توافق ضعیف با ایران هشدار دادند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  فارس، در فاصله کمتر از یک روز به آغاز مذاکرات وین با حضور مستقیم نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ و حضور غیر مستقیم آمریکا، یک رسانه جمهوری‌خواه از «تحقیر» این کشور توسط ایران سخن گفته است.

یادداشت شورای سردبیری روزنامه «وال استریت ژورنال» تحت این عنوان منتشر شده است: «ایران شماره هسته‌ای بایدن را دارد».

در ابتدای این یادداشت آمده است: «مذاکرات هسته‌ای ایران روز دوشنبه (امروز) در اتریش از سر گرفته خواهد شد و به نظر می‌رسد که بدبینی، قاعده امروز باشد. ایران از دادن امتیازات سر باز می‌زند در حالی که ایالات متحده این سیگنال را دارد نشان می‌دهد که شاید صبرش حدی دارد، اما تمایل دولت بایدن برای یک توافق (با ایران) را دستکم نگیرید، هر توافقی را».

بر اساس این گزارش، «برای ماه‌ها است که دولت بایدن در حال التماس از ایران برای بازگشت به میز (مذاکرات) بوده است، البته میزی که ایالات متحده به معنای واقعی کلمه حتی در آن حضور هم نخواهد داشت. ایران مذاکره مستقیم با ایالات متحده را رد می‌کند در نتیجه مذاکره‌کنندگان آمریکایی باید از طریق واسطه‌های اروپایی کار کنند. به نظر می‌رسد که این تحقیر عامدانه ایالات متحده (توسط ایران) باعث انصراف (واشنگتن) نشده است».

در این یادداشت علیه مواضع و عملکرد ایران در قبال کاهش تعهدات برجامی خود بعد از نقض عهد مکرر طرف‌های غربی این توافق و همچنین روابط تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضع گیری شده و اتهام‌زنی‌های ضد ایرانی غرب و متحدانش تکرار شده است.

شورای سردبیری وال استریت ژورنال به بخشی از اظهارات رافائل گروسی درباره محدودیت‌های اعمالی علیه بازرسان آژانس بین‌المللی در ایران اشاره کرد و ادعا کرد که آمریکا و متحدان اروپایی اقدامی برای اعمال فشار بر ایران در این زمینه انجام نداده‌اند.

آنها سپس نوشتند: «آنها (واشنگتن و متحدان اروپایی) امیدوار هستند که مذاکرات (وین) شاید با انگیزه رفع تحریم‌ها نتایجی داشته باشد. دیپلمات‌های ایرانی در حال ارائه این درخواست هستند که هر توافقی بعد از تصدی ریاست جمهوری جو بایدن پابرجا بماند و آنها به هیچ چیزی فراتر از بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ حاصل شده با دولت رئیس‌جمهور اوباما متعهد نخواهند شد».

به ادعای این رسانه نزدیک به جمهوری‌خواهان، توافق سال ۲۰۱۵ اوباما با ایران (برجام) مسیر این کشور را برای حرکت به سمت سلاح اتمی هموار و بازرسی‌های محدودیتی در قبال ایران اعمال می‌کند و «به همین دلیل دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد».

سردبیران وال استریت ژورنال با اشاره به ایده مطرح شده در رسانه‌های غربی درباره احتمال توافق موقت دولت بایدن با ایران در مذاکرات وین، از حرکت واشنگتن در این مسیر به شدت انتقاد کردند. 

آنها در ادامه ادعای بی اساس واشنگتن، تل‌آویو و برخی متحدانشان را درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کردند و مدعی شدند که ایران، شاید امتیازاتی برای دریافت رفع تحریم‌ها بدهد اما «آنها به مخفی کردن توسعه اتمی‌شان از چشم بازرسان ادامه خواهند داد».

به ادعاینویسندگان، «چین اکنون به صورت علنی در حال خرید نفت ایران و بی اعتنایی به تحریم‌های ایالات متحده است و به نظر می‌رسد که ایالات متحده هم اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد».

به ادعای این رسانه جمهوری‌خواه، ایران حمایت‌های خود از «حملات تروریستی در منطقه» را تشدید کرده و مقام‌های ایالات متحده می‌گویند که ایران مسئول حمله پهپادی ماه گذشته به یک پایگاه نظامی ایالات متحده در سوریه بوده است. 

در پایان این یادداشت آمده است: «همه اینها نشان می‌دهد که همه التماس‌های تیم بایدن تنها باعث مصمم‌تر شدن ایران برای تقاضا کردن برای توافقی شده باشد که حتی از توافق آقای اوباما هم ضعیف‌تر است. چنین توافقی باعث اطمینان‌بخشی دوباره به هیچکس به غیر از تهران نخواهد شد».

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار