دبیر: اگر کسی از من دارایی در امریکا پیدا کرده؛ نوش جانش!/ دنبال جنگ و دعوا نیستیم، تهمت‌ها و دروغ‌ها را افشا می‌کنیم توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۵
کد خبر: 92866
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱

امضای قرارداد بزرگ گازی منطقه بدون پیوستن به FATF/ ظرفیت منطقه ای و تبدیل شدن ایران به مسیر استراتژیک انتقال گاز

قرارداد سه جانبه سوآپ گاز در حالی در دولت سیزدهم به امضا درآمده است که دولت قبل هرگونه گشایش در کشور را منوط به پذیرش FATF می دانست در حالی که بدون پذیرش آن امروز ایران پل ارتباط انرژی بین دو کشور منطقه شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اکو، قرارداد سه جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک ایران در حضور روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.

این قرار داد در حالی به امضا سه کشور رسیده است که تنها 4 ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد اما به تنهایی دستاورد مهمی در حوزه اقتصادی، سیاسی و موقعیت استراتژیک ایران به شمار می رود.

براساس توافق صورت گرفته گاز از ترکمنستان وارد ایران و از آنجا به آذربایجان فرستاده خواهد شد یعنی ایران پل ارتباط انرژی بین دو کشور همسایه خواهد بود.

این قرارداد گازی در حالی بین سه کشور منعقد شده است که ایران و ترکمنستات در طول سالهای اخیر درگیر تنش های اقتصادی بودند و جمهوری آذربایجان نیز با ایران تنش های سیاسی داشت از این رو انعقاد این قرارداد سه جانبه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در دولت قبل اما در تمام 7 سال گذشته سیاست خارجی دولت بنایش دامن زدن به تنش های منطقه ای و بی توجهی به ظرفیت های اقتصادی قابل استفاده بود.

حتی در مواردی مثل پرونده گازی ایران و ترکمنستان با اهمال کاری بیژن زنگنه وزیر وقت نفت نه تنها دست آوری برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان نیامد بلکه ایران در جریان این قرارداد محکوم شد.

دولت قبل برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود در ایجاد همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه مکرر موضوع FATF را مطرح می کرد و تمام گشایش ها را مشروط به پذیرفتن آن می دانست در حالی که بدون FATF در این دولت قرارداد بزرگ گازی منطقه به امضا ایران و دو کشور همسایه رسیده است.

این قرارداد بزرگ امنیت انرژی در گستره شمالی ایران را تامین می کند و ضمن کسب درآمد برای کشورمان، ایران را به عنوان یک مسیر استراتژیک تعریف خواهد کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار