از قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری آب شیرین کن های هسته ای تا خرید ۲ هزار لوکوموتیو مهلت پرداخت واریز وجه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اراک تمدید شد ابراز نگرانی هپکویی ها از مصوبه واردات 10هزار دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی/ سالها با دست خالی با مافیای پیچیده واردات جنگیده ایم! به‌لیمو، مسکن طبیعی استرس توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان اقتدار توام با مهرباني مهمترين دستاورد نیروی انتظامي به شمار مي رود ایجاد پالایشگاه مازوت در خمین گزارش تصویری| بازدید نماینده اراک کمیجان و خنداب از دفتر پایگاه خبری دیارآفتاب ناکامی غربگرایان داخلی در عملیات رسانه‌ای علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه دسترسی 79درصد روستاهای استان مرکزی به اینترنت/ تمامی روستاهای بالای 10 خانوار مرکزی تا سال آینده به اینترنت متصل می شوند
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
کد خبر: 92802
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

آیا پرداخت الکترونیک کرایه اتوبوس در اراک بار دیگر باز می گردد؟

دیارآفتاب در گزارشی به حذف فراکارت از اتوبوس های شهری اراک تا قول جدید شهردار اراک برای بازگشت این شیوه پرداخت کرایه اتوبوس پرداخته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ با شیوع ویروس کرونا، یکی از اصلی‌ترین روش های انتقال این ویروس مبادله وجه نقد عنوان شد. همین موضوع باعث شد تا بسیاری از صنوف از دریافت و پرداخت وجه نقد امتناع ورزند، چرا که با توجه به تحقیقات انجام شده این ویروس می تواند از این طریق منتقل شود.

در اوایل شیوع کرونا این مسئله متاسفانه باعث فوت چندین نفر از کارمندان بانک ها شد و تا جایی پیش‌ رفت که بانک مرکزی ایران طی بیانیه ای به نظام بانکی کشور ابلاغ کرد که حتی المقدور از دریافت و پرداخت وجه نقد خودداری کنند.

در این میان، اتوبوس های کلانشهر اراک که تا قبل از شیوع بیماری کووید-۱۹ مجهز به دستگاه کارت‌خوان برای پرداخت کرایه بودند، با شروع سال ۱۳۹۹ و به دلیل به اتمام رسیدن قرارداد با شرکت فراکارت، صرفا با دریافت پول نقد سرویس دهی انجام می‌دهند که این مسئله نگرانی بسیاری میان شهروندان اراکی ایجاد کرده است.

اردیبهشت 1399 در گزارشی با اشاره به از دسترس خارج شدن دستگاه پرداخت الکترونیک کرایه اتوبوس در اراک (فراکارت) پرداختیم.

اردیبهشت 1399

سرپرست مدیریت حمل و نقل شهرداری: ادامه همکاری با فراکارت یا همکاری با شرکتی دیگر

در آن زمان مرادی، سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری اراک با بیان اینکه پس از عید نوروز، طی ۴ مرحله با شرکت خصوصی مکاتباتی جهت ادامه کار صورت گرفته، گفت: قرار داد بسته شده با این شرکت ۵ ساله بوده و تا حدود ۲ ماه دیگر ادامه دارد.

وی افزود: نظارت بر کار این شرکت با حوزه معاونت امور زیربنایی حمل و نقل شهرداری اراک است و در هفته آینده جلسه ای با شرکت مذکور گذاشته می شود تا بتوان به نتیجه ای برای ادامه همکاری رسید. ضمن اینکه مذاکراتی با شرکت های دیگر صورت گرفته تا در صورت عدم امکان ادامه همکاری با شرکت قبلی، این نقیصه ادامه دار نشود.

این مشکل با استقبال کم شهروندان از اتوبوس ها به دلیل شیوع کرونا بسیار کمرنگ تر شد تا اینکه بار دیگر با فروکش کردن این بیماری استفاده از اتوبوس ها شیب صعودی به خود گرفت و نبود دستگاهی برای پرداخت الکترونیک کرایه بیشتر به چشم آمد.

آبان 1400

معاون استاندار: دریافت پول نقد ممنوع/ تا هفته آینده مشکل حل شود

به طوری که آبان ماه امسال بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در این باره گفت: شهرداری قول داده است که تا یک هفته مصوبات مربوط به خود را انجام دهد و در غیر این صورت، سرپرست شهرداری چهارشنبه به دادستانی معرفی می‌شود. دریافت پول نقد خارج از پروتکل‌های بهداشتی است و باید تا هفته آینده این مسئله رفع شود و کرایه اتوبوس ها به صورت غیرنقدی دریافت شود.

سرپرست شهرداری: بازگشت فراکارت نیازمند 2ماه فرصت است

در پاسخ به این اظهارات، محمد جعفرپور سرپرست وقت شهرداری اراک الکترونیکی شدن کرایه‌های اتوبوس‌های شهری اراک در عرض یک هفته را غیر قابل انجام دانست و تصریح کرد: در گذشته شرکت فرا کارت عهده دار این پروژه بود که متأسفانه با شیوع ویروس کرونا و کاهش مسافران اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی این طرح برای شرکت فرا کارت ضرر ده شد و در پی همین مسئله، شرکت نیز اقدام به جمع‌آوری تجهیزات خود کرد.

وی ادامه می‌دهد: بر اساس برآوردهایی که انجام گرفته حدود ۵۴۰ میلیون تومان هزینه برای این کار لازم است، چرا که دریافت الکترونیکی هزینه‌های اتوبوس‌های نقلیه عمومی را نمی‌توان با نصب دستگاه‌های کارت‌خوان انجام داد بلکه این کار با به‌کارگیری سیستم و تجهیزات خاصی ممکن می‌شود که هزینه‌های خاص خود را دارد. این مسئله مورد بررسی قرار گرفته و طرح آن به شورای اسلامی شهر اراک ارسال شده است.

سرپرست شهرداری اراک خاطرنشان می‌کند: برای جلوگیری از ایجاد مشکلات در آینده، شهرداری تصمیم گرفته هزینه این پروژه را از بودجه تأمین کند ولی انجام این کار در عرض یک هفته غیرممکن خواهد بود. این طرح نیازمند مدت زمان حداقل دو ماه است.

جعفرپور می‌گوید: اعتبار این پروژه در بودجه شهری دیده نشده است، بنابراین شورای اسلامی شهر اراک باید در اصلاح بودجه شهرداری این اعتبار را در نظر گرفته و تصویب کند. نامه‌نگاری‌های مربوط به آن انجام شده است و به محض اینکه شورای اسلامی شهر اراک مصوبه اجرای زیرساخت‌های دریافت الکترونیکی کرایه اتوبوس‌های عمومی شهری اراک را صادر کند، اجرای این طرح آغاز خواهد شد.

آذر 1400؛

شهردار اراک: کارتخوان‌ اتوبوس‌ و تاکسی‌های اراک به‌زودی راه اندازی می‌شود

در جدیدترین اظهارات، کریمی شهردار اراک با بیان اینکه کارتخوان‌ اتوبوس‌ها و تاکسی‌های اراک به‌زودی راه اندازی می‌شود، گفت: یک واحد در گذشته وظیفه پشتیبانی از دستگاه‌های فراکارت نصب شده بر روی اتوبوس‌های اراک را برعهده داشت که فعالیت آن به‌دلیل اختلاف با شهرداری متوقف شده‌ است. مکاتبات و نشست‌هایی با یک شرکت برای راه اندازی فراکارت بر روی اتوبوس‌ها و تاکسی‌های شهر اراک انجام شده و با ورود سخت‌افزار و نرم‌افزارهای لازم به این شهر، فعالیت این شرکت به‌زودی آغاز می‌شود.

از آنجایی که دریافت پول نقد خارج از پروتکل هاست و در شرایطی که شاهد شیوع سویه جدید از ویروس کرونا هستیم و از طرفی هزینه های زیادی برای راه اندازی فراکارت توسط شهرداری شده است امیدواریم مسئولین شهری اراک اهتمام بیشتری نسبت به راه اندازی مجدد فراکارت داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار