توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان اقتدار توام با مهرباني مهمترين دستاورد نیروی انتظامي به شمار مي رود ایجاد پالایشگاه مازوت در خمین گزارش تصویری| بازدید نماینده اراک کمیجان و خنداب از دفتر پایگاه خبری دیارآفتاب دسترسی 79درصد روستاهای استان مرکزی به اینترنت/ تمامی روستاهای بالای 10 خانوار مرکزی تا سال آینده به اینترنت متصل می شوند طراحی اجزای روابط راهبردی در مذاکره رئیسی - پوتین/ بودجه پایتخت زیر ذره‌بین حال پرسپولیس خوش نیست/ نبرد یوزهای پارسی با ببرهای آبی آسیا / درخواست رسمی فولاد برای جذب بیرانوند! هماهنگی سران قوا برای تخصیص اعتبار ارز ترجیحی تا پایان سال جاری شایعاتی که با پررنگ شدن روابط ایران و روسیه ساخته می‌شود/ هجمه‌های غرب‌زده‌ها ادامه دارد تعرفه گذاری خدمات پرستاری در حال انجام است/ پیگیری تسهیلات ایثارگری برای پرستاران آسیب دیده از کرونا
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
کد خبر: 92778
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
اظهارات مسئولین استان مرکزی درباره صنایع آلاینده و آلودگی هوای اراک؛

مدیرکل محیط زیست: ایرالکو و پالایشگاه همواره آلاینده بوده اند/استاندارمرکزی:خودروهای سنگین جزو عوامل آلودگی هوا است

در حالی که تا به اینجای سال 1400، استان مرکزی و کلانشهر اراک یکی از بدترین سالها از نظر کیفیت هوا را پشت سر گذاشته است، مسئولین استان اظهار نظرهای مختلف و بعضا جالب توجهی درباره منابع آلودگی هوا داشته اند که در این گزارش به مرور نظراتشان پرداختیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا یکی از بحران های مهم پیش روی انسان ها است که با افزایش روند شهرنشینی و توسعه صنعتی و به تبع آن استفاده حداکثری از منابع آنهم در شهرهای بزرگ شدت بیشتری یافته است.

زنگ خطر آلودگی در کلانشهر اراک، چند سالی هست که به صدا درآمد تا حواس مسئولین بیش از گذشته معطوف به این حوزه مهم و حیاتی شود.

در حالی که تا به اینجای سال 1400، استان مرکزی و کلانشهر اراک یکی از بدترین سالها از نظر کیفیت هوا را پشت سر گذاشته است، مسئولین استان اظهار نظرهای مختلف و بعضا جالب توجهی درباره منابع آلودگی هوا داشته اند که در این گزارش به مرور نظراتشان پرداختیم.

استاندارمرکزی: نیروگاه شازند و خودروهای سنگین جزو عوامل آلودگی هوا

فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در جدیدترین اظهارات خود با اشاره به مسئله آلودگی هوای استان مرکزی گفت: عواملی در آلودگی هوا به ویژه در شهر اراک موثر است که یکی تردد خودروهای سنگین است که باید از طریق کمربندی به خارج شهر هدایت شوند البته برخی طرح‌های اجرا شده هم مشکلاتی داشته با این حال در حال پیگیری اقدامات و طرح‌هایی در این موضوع هستیم.

وی افزود: یک مسئله مهم مورد توجه بحث خروج صنایع آلاینده از محدوده شهری است که براین اساس چند صنعت آلوده را در استان مرکزی تعطیل کردیم و اجازه ادامه فعالیت را به دلیل آلودگی به آنها ندادیم.

مخلص‌الائمه عنوان کرد: در جلسه شورای گفت‌وگو مصوب کردیم ۳۰ هکتار زمین برای صنوف مزاحم اختصاص یابد. در همین راستا صنایع که شاید برخی آلاینده هم نیستند ولی به هرحال صنوف مزاحم قلمداد می‌شوند تغییر مکان خواهند داد.

وی اضافه کرد: نیروگاه شازند اصلی ترین عامل آلودگی هوا نیست ولی یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا محسوب می شود که به دلیل جهت وزش باد و عوامل دیگر تاثیرات روانی و اقلیمی دارد.

شهرداراراک: صنایع یکی از منابع عمده آلودگی هوای اراک هستند

علیرضا کریمی شهردار اراک نیز 30 آبان ماه در گفتگوی ویژه شبکه دو سیما در خصوص وضعیت آلودگی هوای اراک، اظهار کرد: در سال جاری شهر اراک ۱۱۱ روز هوای آلوده داشته است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته تعداد روزهایی که هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار داشته ۲۱ روز بوده است.

وی ادامه داد: علت اصلی افزایش روزهای آلوده شهر اراک در سال جاری گسترش خشکسالی در کشور و افزایش ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا است و علاوه بر آن در پاره‌ای از موارد نیز شاهد افزایش دی اکسید نیتروژن و گوگرد در شهر اراک بوده‌ایم.

شهردار اراک تصریح کرد: علل عمده آلودگی هوا شهر اراک بجز خشکسالی بحث اقلیمی این کلانشهر است که از سه طرف در ارتفاعات کشور محصور شده است.

کریمی با بیان اینکه صنایع یکی از منابع عمده آلودگی هوای شهر اراک هستند، گفت: در بحث صنایع آلاینده یکی از مشکلات نیروگاه شازند است که با وجود اینکه هم اکنون از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کند ولی دی اکسید نیتروژن را در هوای شهر اراک افزایش می‌دهد و متأسفانه در بعضی از ایام سال این نیروگاه تا هفت و نیم میلیون لیتر مصرف مازوت داشته است و روزی ۴۵۰ تن گوگرد به هوای اراک تزریق کرده است.

شهردار اراک در پایان با اشاره به تصویب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال 1386، گفت: به دلیل ترک فعل‌هایی که در این طرح اتفاق افتاده است آلودگی هوا شهر اراک همچنان ادامه دارد.

مدیرکل محیط زیست: ایرالکو و پالایشگاه همواره آلاینده بوده اند

رضا میرزایی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص لیست واحد های آلاینده استان گفت: این لیست محرمانه توسط اداره کل محیط زیست استان تهیه می شود و هر چند وقت یکبار بروزرسانی می شود. در این بروزرسانی ها واحد هایی آلاینده اضافه و واحد هایی که آلایندگی را کاهش دهند از لیست خارج می شوند.

وی افزود: با این حال دو شرکت آلومینیوم سازی (ایرالکو) و پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند از ابتدا همواره در این لیست بوده اند و هیچگاه خارج نشده اند.

میرزایی در پاسخ به این سوال که آیا نیروگاه شازند در سال جاری از سوخت مازوت استفاده کرده است، گفت: بنا بر دستور کارگروه کاهش آلودگی استان به ریاست استاندار وقت و دستور دادستان نیروگاه شازند حق استفاده از مازوت را ندارد ولی با این حال در مقطعی حدودا ۱۰روزه از این سوخت آلاینده استفاده کرد که با ورود دستگاه قضایی متوقف شد.

مدیرکل محیط زیست استان نمایش دی اکسید گوگرد در ایستگاه های نمایش وضعیت آلودگی در شهر اراک را ناشی از منابع مختلفی دانست و گفت: به عنوان مثال سوزاندن گاز LPG در خودروها منبع انتشار دی اکسید گوگرد است؛ لذا نمایش این آلاینده در هوای کلانشهر اراک ارتباطی با سوزاندن مازوت در نیروگاه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولین استانی از جمله محیط زیست، استانداری و سایر دستگاه ها متفق القول هستند که از مازوت در نیروگاه شازند استفاده نشود ولی با سرد تر شدن هوا شاید شرایطی پیش آید که ما نتوانیم در مورد آن تصمیم گیری کنیم.

پالایشگاه و نیروگاه بیشترین و ایرالکو هیچگونه عوارض آلایندگی پرداخت نمی کند

رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی در خصوص عوارض آلایندگی صنایع بزرگ استان، گفت: پالایشگاه و نیروگاه شازند بیشترین مقدار و بقیه شرکت ها و صنایع مقادیر بسیار ناچیزی بابت عوارض آلایندگی پرداخت می کنند. این دو صنعت بزرگ که در شهرستان شازند واقع هستند به علت انتشار وسیع آلودگی در شهرستان های شازند، اراک و خنداب به ترتیب ۴۶درصد، ۴۴ درصد و ۱۰ درصد از عوارض خود را به این سه شهرستان می پردازند. لازم به ذکر است پتروشیمی شازند از آلایندگی خارج شده است. البته صنعت دیگری که آلایندگی بالایی دارد ولی هیچ عوارضی پرداخت نمی کند شرکت ایرالکو است که ظاهرا پرونده قضایی دارد و در حال رسیدگی است و سازمان محیط زیست اطلاع دقیق تری از این موضوع دارد.

آلودگی هوای اراک امسال به یک موضوع تکراری برای مردم تبدیل شده موضوعی که در صورت سهل انگاری می تواند اثرات جبران ناپذیری را برای آحاد مردم دیارآفتاب به همراه داشته باشد آن هم در شرایطی که معلوم نیست تا چه مدت با بیماری سخت کرونا درگیر باشیم.

امید می رود با تصمیمات کارشناسی مسئولین ارشاد استان و همراهی مردم شاهد روز های پاکی در شهرهای صنعتی استان باشیم تا سلامت مردم کمتر در معرض خطر قرار داشته باشد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار