عزاداری روز تاسوعای حسینی هیئت رزمندگان اسلام در اراک اجتماع عاشوراییان در شهر خنجین عزاداری مردم تلخاب در روز تاسوعای حسینی خبرنگاران پیام آوران انقلاب اسلامی هستند/گام دوم کنگره شهدای استان مرکزی با رویکرد جهاد تبیین و خدمت رسانی با قوت ادامه دارد محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در استان مرکزی ‍  آماده باش آتش نشانان اراک در روزهای تاسوعا و عاشورا مهم‌ترین درس عاشورا، ایستادگی در برابر استکبار است ۷۰ سالن ورزشی در استان ساخته می شود/آمادگی سپاه برای کمک به ساخت مسکن سیل زده گان مالیات بر نقل و انتقال خودروهای صفر به خودروسازان منتقل شد استیلی: ملی پوشان درباره مربی و رئیس فدراسیون نباید اظهار نظر کنند؛ تکرار شود تصمیم قاطع تری می گیریم
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸
کد خبر: 92765
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷
گزارشی از اشتغالزایی بنیاد برکت در روستاهای کشور؛

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود+ تصاویر

بیکاری نخستین معضلی است که افراد روستایی در صورت مهاجرت به شهرها با آن مواجه هستند و پس از آن به دلیل نداشتن مسکن و سر پناه مناسب به حاشیه نشینی و زندگی در محلات ضعیف و کم برخوردار شهری مجبور می‌شوند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، فرزانه فراهانی_ داشتن شغل و کاری مناسب از عمده‌ترین و مهمتری نیازهای افراد و به ویژه جوانان در جامعه امروز محسوب می‌شود و به گفته مسئولان یکی از دلایل گرایش گروههای سنی مختلف به اعتیاد و مصرف موادمخدر بیکاری و نداشتن شغل مناسب است.

طی سالهای اخیر روی آوردن مردم به زندگی شهری و دور شدن از روستاها و زندگی سالم و ساده روستایی افزایش پیدا کرده است و متاسفانه آمار مهاجرت مردم از روستاها به شهرها آمار قابل توجهی بوده است.

معضلات متعدد زندگی شهری!

در حال حاضر بخش زیادی از مردم در شهرهای کوچک و بزرگی زندگی می‌کنند و در کنار خدمات و امکانات مختلفی که از آن بهره‌مند شده‌اند، دردسرها و مشکلات فراوانی را هم پیش رو دارند.

افزایش ابتلاء به انواع بیماری‌ها چون سرطان و همچنین بیماریهای روحی و روانی دستاورد زندگی نوین و پیشرفته امروزی برای بشر است و متاسفانه این زندگی به ظاهر خوش آب و رنگ شهری پیامدها و عواقب جبران‌ ناپذیری هم به دنبال دارد.

بیکاری نخستین معضل مهمی است که افراد روستایی در صورت مهاجرت به شهرها با آن مواجه هستند و پس از آن به دلیل نداشتن مسکن و سر پناه مناسب به حاشیه نشینی و زندگی در محلات ضعیف و کم برخوردار شهری مجبور می‌شوند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود+ تصاویر

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

طی یک اقدام خوب و تازه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» طرحی را در راستای ایجاد اشتغال و حمایت از افراد کار آفرین در ۱۲ هزار روستای کشور کلید زده است و به گفته مدیر عامل بنیاد برکت تعداد این روستاها تا پایان سال به ۲۰ هزار روستا در نقاط مختلف کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

طرحی که علاوه بر رونق کسب و کارهای مختلف در روستاها موجب شده است تا بسیاری از افراد که سالها پیش سبک زندگی روستایی خود را با مهاجرت به شهرها تغییر داده بودند، دوباره‌ به روستای زادگاه خود بازگردند و علاوه بر به راه انداختن کسب و کاری جدید، درآمدی مناسب هم برای آن‌ها در بر داشته است.

مقصد اولین سفر خبرنگاران به روستاهای مازندران و بازدید از چند طرح ایجاد اشتغال توسط کار آفرینانی بود که با بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» و همچنین استفاده از ظرفیت حضور تسهیل‌گران این مجموعه، به راه‌اندازی مشاغلی چون تولید گل و گیاه در گلخانه، پرورش زالو، تولید قارچ، تولید میوه خشک و ... پرداخته‌ بودند.

پایان بیکاری و کامی که با میوه‌های خشک وطنی شیرین می‌شود

در ابتدای سفر با فردی از اهالی یکی از روستاهای استان مازندران دیدار کردیم که با استفاده از تسهیلات قرض الحسنه بنیاد برکت بساط کسب و کار خوبی را در تولید میوه خشک به راه انداخته و برای ۶۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.

فضای کارگاه تولید میوه خشک فضای بزرگ و قابل توجهی نبود اما فرد کارآفرین با شناسایی نیاز مردم در بازار مصرف به تولید میوه خشک روی آورده و به گفته وی درآمد خوبی هم از این کسب و کار نصیب او و کارگران مشغول به کار در مجموعه‌اش می‌شود.

مدیران و پرسنل کارگاه تولید میوه خشک از خبرنگاران و بازدید کنندگان با میوه خشکی که محصول تلاش روزهای اخیرشان بود پذیرایی کرده و خبرنگاران برای بازدید بعدی بدرقه کردند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

مشاغلی ساده با درآمدی مناسب!

مقصد بعدی کارگاهی بود که جوانی با انگیزه با مهیا کردن سرمایه ۲۰ میلیون تومانی که در ازای فروش خودروی شخصی خود طی سال گذشته و همچنین دریافت تسهیلات بدون بهره از بنیاد برکت، کار پرورش زالو را انتخاب کرده و از پیشرفت کاری خود که طی چند ماه به دست آورده بود، احساس رضایت داشت.

فضای پرورش زالو و کارگاه مربوط به آن هم متراژ زیاد و بزرگی نبود اما چندین نفر در این مجموعه کوچک مشغول به کار شده و درآمد خوبی از این شغل که جنبه درمانی هم دارد، به دست می‌آورند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

راه‌اندازی صدها گلخانه و امیدی که دوباره جوانه زده است

گلخانه‌ها و کار پرورش گل و گیاه و میوه‌های گلخانه‌ای یکی از مشاغلی هستند که در استانی چون مازندران و روستاهای اطراف آن به دلیل شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد، در حال حاضر رونق خوبی دارند و البته متقاضیان روستایی متعددی هم برای دریافت تسهیلات به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند.

سرسبزی مازندران و خوش آب و هوا بودن آن در همه جای دنیا زبانزد است و بر این اساس و به گفته محمد ترکمانه مدیر عامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» تا کنون بیش از ۴۰۰ گلخانه با حمایت و پشتیبانی بنیاد برکت تنها در ابن استان و روستاهای همجوارش راه اندازی و افتتاح شده است.

تولید انواع گل و گیاه و میوه و مرکباتی چون لیمو ترش از جمله محصولاتی است که در حال حاضر در گلخانه‌های روستاهای استان مازندران تولید می‌شود و علاوه بر مشتریان پر و پا قرص داخلی بخشی از آن‌ها هم به بازارهای خارجی فرستاده و صادر می‌شود.

ضرورت تسهیل مسیر کارآفرینان در ایجاد اشتغال و رونق تولید!

گزارش فوق تنها روایتی ساده از اقدامات مهم بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام در تعداد اندکی از روستاهای بی‌شماری است که به درخواست مردم و با حمایت این مجموعه ایجاد شده است.

اقداماتی که توسعه و افزایش آن‌ها موجب رونق کسب و کارهای مختلف مثل کشاورزی در روستاها شده و امید از دست رفته مردم و به ویژه جوانان را به آن‌ها بازمی‌گرداند و امید می‌رود با افزایش سقف تسهیلات و کاهش سخت‌گیری‌هایی که در برخی از موارد برای کارآفرینان و افراد مولد شغل وجود دارد رونق دو چندان گرفته و نرخ بیکاری را در کشور کاهش بدهد.

کاهش آسیب‌های اجتماعی در گرو ایجاد مشاغل پایدار و درآمدزاست و مقوله مهم دیگر موضوع فراهم کردن بازار فروش محصولات تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی است که باید بیش از سایر موارد مورد توجه مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

captcha
آخرین اخبار