همه مدارس شهر و روستای استان مرکزی فردا غیر حضوری برگزار می شود اقدامات امدادی، جبران خسارات و بازسازی منازل از اولویت های دولت است/ تعریف همیشگی حاج قاسم از پایبندی مردم جنوب کرمان به نظام و ارزشها سفر رئیس جمهور به مسکو برکات فراوانی برای ایران خواهد داشت سیل، منازل روستایی شرق هرمزگان را سیراب کرد/ زلال مهربانی در چشمان کودکان مازغی نقش بسته است همکاری ایران با روسیه و چین می تواند منشأ اثر باشد/ بانک ها دلال نباشند و به قانون بانکداری اسلامی عمل کنند پرچم ایران نماد ارزش های اسلامی است/شور و نشاط همراه با معنویت لازمه پیشرفت جامعه است افتتاحیه المپیاد ورزشی جام پرچم در اراک پیگیری آخرین وضعیت رسیدگی به سیل زدگان در تماس تلفنی رئیس جمهور با استاندار کرمان قرارداد ایران و چین، تحریم را بیش از پیش فرو خواهد ریخت/ گام های اجرایی قرارداد سرعت گرفته است سردار رسما در زنیت ماندنی شد
شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۱
کد خبر: 92765
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷
گزارشی از اشتغالزایی بنیاد برکت در روستاهای کشور؛

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود+ تصاویر

بیکاری نخستین معضلی است که افراد روستایی در صورت مهاجرت به شهرها با آن مواجه هستند و پس از آن به دلیل نداشتن مسکن و سر پناه مناسب به حاشیه نشینی و زندگی در محلات ضعیف و کم برخوردار شهری مجبور می‌شوند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، فرزانه فراهانی_ داشتن شغل و کاری مناسب از عمده‌ترین و مهمتری نیازهای افراد و به ویژه جوانان در جامعه امروز محسوب می‌شود و به گفته مسئولان یکی از دلایل گرایش گروههای سنی مختلف به اعتیاد و مصرف موادمخدر بیکاری و نداشتن شغل مناسب است.

طی سالهای اخیر روی آوردن مردم به زندگی شهری و دور شدن از روستاها و زندگی سالم و ساده روستایی افزایش پیدا کرده است و متاسفانه آمار مهاجرت مردم از روستاها به شهرها آمار قابل توجهی بوده است.

معضلات متعدد زندگی شهری!

در حال حاضر بخش زیادی از مردم در شهرهای کوچک و بزرگی زندگی می‌کنند و در کنار خدمات و امکانات مختلفی که از آن بهره‌مند شده‌اند، دردسرها و مشکلات فراوانی را هم پیش رو دارند.

افزایش ابتلاء به انواع بیماری‌ها چون سرطان و همچنین بیماریهای روحی و روانی دستاورد زندگی نوین و پیشرفته امروزی برای بشر است و متاسفانه این زندگی به ظاهر خوش آب و رنگ شهری پیامدها و عواقب جبران‌ ناپذیری هم به دنبال دارد.

بیکاری نخستین معضل مهمی است که افراد روستایی در صورت مهاجرت به شهرها با آن مواجه هستند و پس از آن به دلیل نداشتن مسکن و سر پناه مناسب به حاشیه نشینی و زندگی در محلات ضعیف و کم برخوردار شهری مجبور می‌شوند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود+ تصاویر

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

طی یک اقدام خوب و تازه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» طرحی را در راستای ایجاد اشتغال و حمایت از افراد کار آفرین در ۱۲ هزار روستای کشور کلید زده است و به گفته مدیر عامل بنیاد برکت تعداد این روستاها تا پایان سال به ۲۰ هزار روستا در نقاط مختلف کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

طرحی که علاوه بر رونق کسب و کارهای مختلف در روستاها موجب شده است تا بسیاری از افراد که سالها پیش سبک زندگی روستایی خود را با مهاجرت به شهرها تغییر داده بودند، دوباره‌ به روستای زادگاه خود بازگردند و علاوه بر به راه انداختن کسب و کاری جدید، درآمدی مناسب هم برای آن‌ها در بر داشته است.

مقصد اولین سفر خبرنگاران به روستاهای مازندران و بازدید از چند طرح ایجاد اشتغال توسط کار آفرینانی بود که با بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» و همچنین استفاده از ظرفیت حضور تسهیل‌گران این مجموعه، به راه‌اندازی مشاغلی چون تولید گل و گیاه در گلخانه، پرورش زالو، تولید قارچ، تولید میوه خشک و ... پرداخته‌ بودند.

پایان بیکاری و کامی که با میوه‌های خشک وطنی شیرین می‌شود

در ابتدای سفر با فردی از اهالی یکی از روستاهای استان مازندران دیدار کردیم که با استفاده از تسهیلات قرض الحسنه بنیاد برکت بساط کسب و کار خوبی را در تولید میوه خشک به راه انداخته و برای ۶۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است.

فضای کارگاه تولید میوه خشک فضای بزرگ و قابل توجهی نبود اما فرد کارآفرین با شناسایی نیاز مردم در بازار مصرف به تولید میوه خشک روی آورده و به گفته وی درآمد خوبی هم از این کسب و کار نصیب او و کارگران مشغول به کار در مجموعه‌اش می‌شود.

مدیران و پرسنل کارگاه تولید میوه خشک از خبرنگاران و بازدید کنندگان با میوه خشکی که محصول تلاش روزهای اخیرشان بود پذیرایی کرده و خبرنگاران برای بازدید بعدی بدرقه کردند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

مشاغلی ساده با درآمدی مناسب!

مقصد بعدی کارگاهی بود که جوانی با انگیزه با مهیا کردن سرمایه ۲۰ میلیون تومانی که در ازای فروش خودروی شخصی خود طی سال گذشته و همچنین دریافت تسهیلات بدون بهره از بنیاد برکت، کار پرورش زالو را انتخاب کرده و از پیشرفت کاری خود که طی چند ماه به دست آورده بود، احساس رضایت داشت.

فضای پرورش زالو و کارگاه مربوط به آن هم متراژ زیاد و بزرگی نبود اما چندین نفر در این مجموعه کوچک مشغول به کار شده و درآمد خوبی از این شغل که جنبه درمانی هم دارد، به دست می‌آورند.

روحی که دوباره به جان روستاها دمیده می‌شود

راه‌اندازی صدها گلخانه و امیدی که دوباره جوانه زده است

گلخانه‌ها و کار پرورش گل و گیاه و میوه‌های گلخانه‌ای یکی از مشاغلی هستند که در استانی چون مازندران و روستاهای اطراف آن به دلیل شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد، در حال حاضر رونق خوبی دارند و البته متقاضیان روستایی متعددی هم برای دریافت تسهیلات به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند.

سرسبزی مازندران و خوش آب و هوا بودن آن در همه جای دنیا زبانزد است و بر این اساس و به گفته محمد ترکمانه مدیر عامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی «ره» تا کنون بیش از ۴۰۰ گلخانه با حمایت و پشتیبانی بنیاد برکت تنها در ابن استان و روستاهای همجوارش راه اندازی و افتتاح شده است.

تولید انواع گل و گیاه و میوه و مرکباتی چون لیمو ترش از جمله محصولاتی است که در حال حاضر در گلخانه‌های روستاهای استان مازندران تولید می‌شود و علاوه بر مشتریان پر و پا قرص داخلی بخشی از آن‌ها هم به بازارهای خارجی فرستاده و صادر می‌شود.

ضرورت تسهیل مسیر کارآفرینان در ایجاد اشتغال و رونق تولید!

گزارش فوق تنها روایتی ساده از اقدامات مهم بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام در تعداد اندکی از روستاهای بی‌شماری است که به درخواست مردم و با حمایت این مجموعه ایجاد شده است.

اقداماتی که توسعه و افزایش آن‌ها موجب رونق کسب و کارهای مختلف مثل کشاورزی در روستاها شده و امید از دست رفته مردم و به ویژه جوانان را به آن‌ها بازمی‌گرداند و امید می‌رود با افزایش سقف تسهیلات و کاهش سخت‌گیری‌هایی که در برخی از موارد برای کارآفرینان و افراد مولد شغل وجود دارد رونق دو چندان گرفته و نرخ بیکاری را در کشور کاهش بدهد.

کاهش آسیب‌های اجتماعی در گرو ایجاد مشاغل پایدار و درآمدزاست و مقوله مهم دیگر موضوع فراهم کردن بازار فروش محصولات تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی است که باید بیش از سایر موارد مورد توجه مسئولان مربوطه قرار بگیرد.

captcha
آخرین اخبار