جهش تولید مسکن گام بلندی در جهت حذف حاشیه‌نشینی است سهیمه استان مرکزی در جهش تولید مسکن ۶۱ هزار و ۱۲۷ واحد است شرایط واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی تسهیل شد ۵۴ درصد مجموع مسکن‌های روستایی استان مرکزی مقاوم‌سازی شده‌اند پیشرفت 85 درصدی ساخت 3 هزار واحد محرومین در استان مرکزی حق موقوفه طرح جهش ملی مسکن در اراک قابل بخشش نیست راه اندازی مرکز دولتی درمان ناباروری در اراک/ قلب اولین جنینِ درمان ناباروری در بیمارستان امیرالمومنین(ع) شکل گرفت آلومینیوم و سپاهان در حذفی به هم رسیدند/ محکوم به برد در مصاف تکراری فزایش درآمد کارگران و کارمندان/ برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران/ بررسی تقابل حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در بورس تیم یحیی پوست می‌اندازد/ فدراسیون: اردوی خارجی، ممنوع! / استقلال هافبک پرسپولیس را می‌خواهد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
کد خبر: 92281
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

آلودگی جایی برای فرار ندارد/ شمار روزهای آلوده اراک به 107 روز رسید

هوای شهر اراک و ساوه به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها به ترتیب در وضعیت ناسالم برای تمام سنین و ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت. تنها دلخوشی شهروندان اراکی به پیش بینی بارش باران است که شاید اتفاق بیفتد و برای یکی دو روزی کیفیت هوا را بهتر کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا در این روزهای سرد سال بیشتر از گذشته با جسم و جان مردم کلانشهر اراک عجین است و حالا بار دیگر شاخص ها کیفیت هوای این شهر را برای چندمین روز پیاپی شرایط ناسالم نشان می دهد، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ امروز (پنجشنبه 20 آبان ماه)، عدد 150 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای تمام سنین است.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر ساوه نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 131 شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی همچون روزهای اخیر ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است که با توجه به بارش های اخیر و کاهش گرد و غبار ناشی از خشکسالی  به نظر می رسد این آلایندگی ناشی از منابعی همچون سوخت های فسیلی و صنایع است.

اینک در حالی که فقط ۷ ماه و نیم از سال جاری پشت سر گذاشته شده است اما تعداد روز های ناسالم اراک تا امروز به رکورد کم سابقه ی 107 روز رسید و این یعنی مردم اراک تقریبا دو برابر سال گذشته هوای سرشار از آلاینده های شیمیایی را تنفس کرده اند، اتفاقی که بیانگر شرایطی وخیم و بسیار نگران کننده است و زمانی جدی تر می شود که بر اساس آمارها شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل قبول قرار گرفته است.

به دلیل پایداری جو و کاهش دما، پتانسیل انباشت آلاینده های جوی ادامه دار است و تنها دلخوشی شهروندان اراکی به پیش بینی بارش باران است که شاید اتفاق بیفتد و برای یکی دو روزی کیفیت هوا را بهتر کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آلوده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند ولی پر واضح است که آلودگي در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي جدي در سلامت داشته باشد و مي طلبد تصميم سازان كشوري و استاني در اين حوزه چاره انديشي مناسبي داشته باشند.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار