افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است بازیکن ژاپنی که الهام بخش کارتون «فوتبالیست ها» و شخصیت «سوباسا» شد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
کد خبر: 92256
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
آلودگی، آلودگی و باز هم آلودگی؛

106امین روز آلوده اراک رقم خورد/ شازند هم وضعیت بهتری ندارد

هوای شهرهای اراک و شازند به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها در وضعیت ناسالم قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا در این روزهای سرد سال بیشتر از گذشته با جسم و جان مردم کلانشهر اراک عجین است و حالا بار دیگر شاخص ها کیفیت هوای این شهر را برای چندمین روز پیاپی شرایط ناسالم نشان می دهد، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۰ امروز (چهارشنبه 19 آبان ماه)، عدد 136 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم است.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 107 شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی همچون روزهای اخیر ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است که با توجه به بارش های اخیر و کاهش گرد و غبار ناشی از خشکسالی  به نظر می رسد این آلایندگی ناشی از منابعی همچون سوخت های فسیلی و صنایع است.

اینک در حالی که فقط ۷ ماه و نیم از سال جاری پشت سر گذاشته شده است اما تعداد روز های ناسالم اراک تا امروز به رکورد کم سابقه ی 106 روز رسید و این یعنی مردم اراک تقریبا دو برابر سال گذشته هوای سرشار از آلاینده های شیمیایی را تنفس کرده اند، اتفاقی که بیانگر شرایطی وخیم و بسیار نگران کننده است و زمانی جدی تر می شود که بر اساس آمارها شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل  قبول قرار گرفته است.

به دلیل پایداری جو و کاهش دما، پتانسیل انباشت آلاینده های جوی تا روز چهارشنبه افزایش خواهد یافت که موجب افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا در شهر اراک و سایر مناطق صنعتی استان خواهد شد.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آلوده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند ولی پر واضح است که آلودگي در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي جدي در سلامت داشته باشد و مي طلبد تصميم سازان كشوري و استاني در اين حوزه چاره انديشي مناسبي داشته باشند.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار