توافقات در وین درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده است/ آمریکا باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام کند افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۹
کد خبر: 92001
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
معاون اقتصادی استانداری مرکزی:

مرکزی کمترین نرخ تورم کشور را دارد/ نرخ بیکاری طی 4سال گذشته 0.5درصد کاهش داشت

فرخی گفت: در سال گذشته استان مرکزی کمترین نرخ تورم کشور را بنابر اعلام مرکز آمار داشته و نرخ بیکاری در استان طی 4سال گذشته از 7.9درصد در سال 1396 به 7.4 درصد در سال جاری رسیده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: نرخ بیکاری در استان مرکزی بهبودی نسبی را داشته است به طوری که از 7.9درصد در سال 1396 به 7.4 درصد در سال جاری رسیده است. مورد دیگری که نشان دهنده افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان است، افزایش 16هزار نفری بیمه شدگان تامین اجتماعی از سال گذشته تا کنون است.

وی با اشاره به ثبت سرمایه گذاری خارجی 1.5میلیارد دلاری در سال 1397، گفت: این مقدار سرمایه گذاری خارجی در تاریخ استان مرکزی بی سابقه است. همچنین در حوزه سرمایه گذاری داخلی از سال 1396 تا 1399، یک هزار و 177 واحد صنعتی جدید با سرمایه گذاری 22هزار میلیارد تومانی و اشتغال زایی بالغ بر 16هزار نفر در استان انجام شد؛ در این حوزه حدود 15.3 درصد از نظر تعداد و از نظر اشتغال 40درصد رشد را شاهد بودیم.

فرخی تصریح کرد: طی مدت 4 سال گذشته تعداد 3هزار و 79 فقره جواز تاسیس با ظرفیت اشتغال زایی حدود 77هزار نفر در استان صادر شد. در حوزه معدن نیز 210 پروانه بهره برداری با اشتغال 2هزار و 100 نفر و همچنین 183 فقره پروانه اکتشاف صادر شده است.

وی ادامه داد: در حوزه بهبود فضای کسب و کار نیز موفقیت های خوبی بدست آمده به طوری که از سال گذشته تا کنون در بین 5 استان برتر کشور قرار گرفتیم. همچنین از سال 1396 تا 1399، یک هزار و 305 بنگاه راکد و نیمه تعطیل با اشتغال زایی حدود 4هزار نفر فعال شد.

فرخی با اشاره به صادرات استان طی این مدت، گفت: در سالهای 1396 تا 1399 به طور میانگین سالانه 972میلیون دلار از استان صادرات شده است که مجموعا به میزان 3.9میلیارد دلار بوده است. امسال نیز پیش بینی می شود میزان صادرات استان بیش از یک میلیارد دلار باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی با اشاره به وضعیت تورم در سطح استان، گفت: این شاخص به مانند سایر نقاط کشور در استان مرکزی نیز افزایشی بود ولی در سال گذشته کمترین نرخ تورم کشور را بنابر اعلام مرکز آمار داشتیم. همچنین در انجام پروژه های اقتصاد مقاومتی جزو استان های برتر در سال های 1399 و 1398 بودیم.

وی با اشاره به بهبود وضعیت کارخانه ها و صنایع بزرگ استان طی سالهای گذشته، گفت: شرکت هپکو که وضعیتی بسیار وخیم داشت در حال حاضر با قراردادی 1200میلیارد تومانی به فعالیت خود ادامه می دهد. واگن سازی پارس نیز که مشکل مالکیت داشت با پیگیری ها وضعیت بهتری دارد. همینطور شرکت آذرآب وضعیت بهتری دارد و شرکت نورد لوله صفا در ساوه که معضلی در آن منطقه بود با حدود 2هزار کارگر وضعیت رو به بهبودی دارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار