موافقت با تجزیه بحرین و اعزام نیرو برای سرکوب آزادی خواهان بخشی از جنایت پهلوی است هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 17شهریور 57 مردم توسط جلادان پهلوی تیرباران شدند/ کشته ها آنقدر زیاد بود که مادری جنازه فرزندش را پیدا نکرد ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث رشد تولید و افزایش اشتغال می شود بازی استقلال و هوادار لغو شد/ کامیابی‌نیا دوباره ملی‌پوش شد/ آزمون،نورالهی و حاج صفی در قرنطینه،طارمی پشت برف سنگین استانبول شرط ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ عملیات‌های انصارالله علیه ائتلاف کودک‌کش/ صعود تیم ملی هندبال به مسابقات جهانی آلودگی هوا فعالیت مدارس اراک را غیر حضوری کرد ۵ باور غلط رایج در مورد درد مفاصل و زانو + راهکار طبیعی برای تسکین درد واشنگتن برای بازگشت به برجام پیش‌شرط تعیین کرد آمار نگران‌کننده از تامین سوخت نیروگاه‌ها/ صرفه‌جویی در مصرف انرژی راهکار عبور از شرایط بحرانی
سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
کد خبر: 91965
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی خبر داد؛

سرمایه گذاری خارجی 28طرح با ارزش بیش از 2میلیارد دلار در 4سال گذشته/ بخش انرژی بیشترین و گردشگری کمترین سرمایه خارجی را جذب خود کردند

میرزاخانی گفت: حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب طی سالهای 1368 تا 1395 -در قالب برنامه های اول تا پنجم توسعه-  964 میلیون دلار بوده است و این در حالی است که این حجم طی سالهای 1396 تا 1400 -برنامه ششم توسعه- 2هزار و 128 میلیون دلار بوده که بیش از 2 برابر 40 سال قبل از آن است و از این میزان بیش از 95میلیون دلار آن جذب و ثبت شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ میرزاخانی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره به سرمایه گذاری خارجی در استان طی 10 سال گذشته، گفت: در طول این سالها درخواست های بسیاری جهت سرمایه گذاری در استان داده شد که می توان به درخواست هایی از سوی کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، انگلیس، ترکیه، چین، روسیه، کره جنوبی، افغانستان، هند، عراق، امارات، هنگ کنگ، اتریش، یونان، گرجستان، ایتالیا، عمان و تعدادی از ایرانیان مقیم خارج از کشور اشاره کرد.

وی افزود: تا کنون 68 طرح در استان موفق به اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی از وزارت امور اقتصادی و دارایی به ارزش 3میلیارد و 92میلیون دلار شده است که این طرح ها در بخش های صنعت، ساختمان، کشاورزی و انرژی بوده اند. از این میزان 395میلیون دلار به صورت رسمی جذب شده است ولی منابع دیگری هم جذب شده که به دلیل تحریم های علیه ایران، به صورت رسمی ثبت نشده است.

میرزاخانی تصریح کرد: از مجموع طرح های خارجی، 37 طرح متعلق به سرمایه گذاران آسیایی، 26 طرح متعلق به سرمایه گذاران اروپایی و 5 طرح نیز مربوط به ایرانیان خارج از کشور است. جالب آنکه حجم سرمایه گذاری مصوب طی سالهای 1368 تا 1395 -در قالب برنامه های اول تا پنجم توسعه-  964 میلیون دلار بوده است و این در حالی است که این حجم طی سالهای 1396 تا 1400 -برنامه ششم توسعه- 2هزار و 128 میلیون دلار بوده که بیش از 2 برابر 40 سال قبل از آن است و از این میزان بیش از 95میلیون دلار آن جذب و ثبت شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی با اشاره به میزان سرمایه گذاری خارجی در سال جاری، گفت: در 7 ماهه ابتدای سال 1400، چهار طرح جدید سرمایه گذاری به ارزش  42میلیون و 153هزار دلار از دو کشور امارات و چین جذب شده که در زمینه تولید مکمل های غذایی، تولید قاشق و چنگال و تولید مقره سرامیکی است. جالب آنکه این میزان نسبت به کل سال 1399 تقریبا 2برابر شده است و از این میزان 9 میلیون دلار تا به حال جذب و ثبت شده است.

میرزاخانی بیان کرد: در طول 4 سال گذشته بخش انرژی با جلب سرمایه خارجی بالغ بر 1میلیارد و 676میلیون دلار بالاترین بخش و بخش گردشگری با جلب 2میلیون و 550هزار دلار پایین ترین رتبه را در میان بخش های اقتصادی استان به خود اختصاص داده اند. همچنین شهرستان ساوه با 11 طرح به میزان 2میلیارد و 70میلیون دلار بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. اراک نیز با جذب 3 طرح بیش از 2میلیون دلار را جذب کرده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار