وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۳
کد خبر: 91770
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲
سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک مطرح کرد

غفلت شهرداری اراک از برخی از منابع درآمدی

خسروانی گفت: غفلت شهرداری از برخی از منابع درآمدی که حق شهر است، همچون درآمد از شرکت‌های آلاینده شهر و حتی خودروهای آلاینده، ظرفیت‌های درآمدزایی برخی سازمان‌ها مثل سازمان عمران، پیگیری اخذ عوارض از برخی بدهکاران کلان که تغییر کاربردی یا تفکیکی انجام داده‌اند و درآمد از محل جرائم تخلفات رانندگی که قانونا شهرداری سهم می برد اما کسی پیگیر نیست و ....، از ضعف های بودجه است.

به گزارش دیار آفتاب؛ عباس خسروانی در جلسه صحن علنی این هفته شورای اسلامی شهر اراک با اشاره به اینکه طبق ماده ۷۱ قانون شهرداری ها، شهرداری مکلف است تا هر شش ماه یکبار گزارش جامعی از درآمد و هزینه خود را که به تصویب شورای اسلامی شهر می رسد را منتشر نماید، گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه تلاش کردیم تا طی جلسات متعدد، گزارش بودجه شهرداری را هر ماه کنترل و بر ارائه گزارش۶ ماهه نیز اصرار نمودیم تا شهرداری قبل از ۱۵ مهر این گزارش را به شورا جهت بررسی و تصویب ارسال کند.

وی تاکید کرد: با پیگیری های صورت گرفته، گزارش به شورا ارسال و طی جلساتی کلیات گزارش در ردیف های درآمدی و هزینه ای مورد بررسی قرار گرفت تا در صحن علنی مورد تصویب قرار گیرد.

خسروانی گفت: بررسی کارشناسی گزارش ۶ ماهه برای اعضای شورا از چند جهت حائز اهمیت بود، یکی استخراج ضعف های بودجه و اصلاح آن در ماه های آتی و کسب تجربه برای بودجه سال ۱۴۰۱ که باید حدود دو ماه دیگر کار آن را در کمیسیون تلفیق شروع کنیم.

وی افزود: در بررسی کلیات گزارش بودجه ۶ ماهه ۱۴۰۰ ضعف هایی دیده شده که شهرداری باید با همکاری شورا برای آنها برنامه اصلاحی ارائه دهد.به عنوان مثال سهم سرمایه گذاری در بودجه صفر است.در حالی که یکی از منابع شهرداری ها برای ایجاد تحول در شهر، جذب سرمایه گذاری و تعریف پروژه های مشارکتی است، لذا این وضعیت به هیچ وجه مورد قبول شورا نیست.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک، با اشاره به اینکه نکته دوم در گزارش بودجه، اتکا شهرداری به درآمدهای ناپایدار و غفلت از درآمد های پایدار است، افزود: درآمدهای ناپایدار ممکن است با هر تغییر کوچکی از سبد درآمدی شهردای حذف شود. همچنین کاهش شدید درآمد از محل صدور پروانه های ساختمانی و اتکا زیاد به درآمدهای کمیسیون ماده ۱۰۰ از دیگر ضعف های بودجه است.

خسروانی خاطر نشان کرد: نکته بعدی حائز اهمیت در گزارش بودجه، پیشرفت صفر درصدی برخی از پروژه های عمرانی و برخی ردیف ها است که در بودجه دیده شده، اما پیشرفتی نداشته اند.اینها باید در اصلاحیه بودجه شهرداری حتما تعیین تکلیف شوند.

وی تصریح کرد: همچنین غفلت شهرداری از برخی از منابع درآمدی که حق شهر است، همچون درآمد از شرکت های آلاینده شهر و حتی خودروهای آلاینده، ظرفیت های درآمدزائی برخی سازمانها مثل سازمان عمران، پیگیری اخذ عوارض از برخی بدهکاران کلان که تغییر کاربردی یا تفکیکی انجام داده اند و درآمد از محل جرائم تخلفات رانندگی که قانونا شهرداری سهم می برد اما کسی پیگیر نیست و ....، از ضعف های بودجه است.

خسروانی عضو شورای اسلامی شهر اراک در پایان خاطر نشان کرد: با انتشار گزارش ۶ ماهه بودجه که کاری ارزشمند خواهد بود، مردم و رسانه ها باید از طریق مطالبه گری و اطلاع رسانی ما را در افزایش درآمد های پایدار شهری یاری کنند و نخبگان نیز با ارائه پیشنهادات به شورا، مسیر اصلاح بودجه شهرداری را برای بهبود وضع شهر یاری کنند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار