وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
کد خبر: 91745
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
رئیس اداره دامپزشکی فراهان:

ایمن سازی ۹۰ درصد دام‌های فراهان علیه طاعون نشخوارکنندگان/ 19هزار دام برای مقابله بیماری تب مالت واکسینه شدند

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: ۹۰ درصد دام‌های این شهرستان امسال به صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ جواد مهرعلی، رئیس اداره دامپزشکی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: ۹۰ درصد دام‌های این شهرستان امسال به صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شدند.

وی افزود: ۱۱۰ هزار دام سبک در شهرستان فراهان وجود دارد که امسال در راستای مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، ۱۰۴ هزار راس دام توسط گروه‌های دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی به صورت رایگان علیه این بیماری ایمن سازی شدند.

مهرعلی اظهارکرد: با توجه به مشاهده بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در برخی استان‌های همجوار، نیاز است دامداران استان مرکزی همکاری لازم را برای واکسیناسیون دام‌های خود علیه این بیماری با اداره دامپزشکی داشته‌ باشند.

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به شدت مسری بوده و شیوع این بیماری علاوه بر ضرر وزیان بالا در بین دام‌های اهلی، تلفات بالا در بین حیوانات حیات وحش را نیز به همراه دارد.

وی افزود: یک هزار دام سنگین و ۱۸ هزار دام سبک نیز امسال برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری مشترک تب مالت در شهرستان فراهان واکسینه شدند.

مهرعلی اظهارکرد: ۱۹۷ مورد تست سرمی برسلوز، ۴۸۲ مورد تست تب برفکی و ۴۸ مورد تست سرمی مشمشه در دامداری‌ها و جایگاه‌های نگهداری اسب شهرستان فراهان انجام شد.

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: ۱۹۷ مورد تست بیماری سل و ۳۶۲ مورد تست بیماری لمپی اسکین نیز برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری‌ها در شهرستان انجام و موردی از این بیماری‌ها در این مدت مشاهده نشده‌ است.

مهرعلی واکسیناسیون دام‌های شهرستان فراهان علیه بیماری تب برفکی را از جمله برنامه‌های اولویت دار دامپزشکی این شهرستان عنوان کرد و افزود: با توجه آغاز فصل سرما، انتقال دام پایه پروار از سایر شهرستان‌ها به این شهرستان و نقل و انتقال دام، به دامداران توصیه می‌شود نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود علیه این بیماری اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: دامداران برای مقابله با شیوع احتمالی تب برفکی باید علاوه بر واکسیناسیون دام‌ها علیه این بیماری، ضدعفونی جایگاه دام، جلوگیری از نقل و انتقال دام‌های آلوده، انجام قرنطینه بهداشتی، استفاده از حوضچه ضدعفونی و جلوگیری از رفت و آمد افراد غیر ضرور به دامداری‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار