بلاتکلیفی محض تیم ملی، بحران بازی تدارکاتی و سرپرست غایب/ استیلی در مسیر هیات رییسه! کنترل جمعیت یا قتل عام خاموش! اصلاح‌طلب‌ها علیه عملیات حساس نجات در متروپل/ تجمعات ساختارشکن بیخ گوش جریان امداد واکسن ایرانی کرونا در مسیر تایید WHO جشن و شادی سفارت انگلیس‌ در واپسین روزهای حادثه متروپل آبادان امام صادق(ع) مروج و احیاگر اسلام ناب است/ جهاد تبیین مهمترین راهکار خنثی‌کردن توطئه‌های دشمنان دراگان بالاخره سکوتش را شکست/ اسکوچیچ: تیم ملی، اولویت مسئولان فدراسیون فوتبال نیست! دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی در برابر توطئه ها و فتنه انگیزی دشمنان هوشیار باشند مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهید «احسان قدبیگی» در اراک+ عکس و فیلم اعتراف اتحادیه فوتبال کانادا به سیاسی بودن لغو بازی با ایران
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۷
کد خبر: 91744
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴
عضو هیئت رئیسه مجلس:

روش هزینه کرد ارز 4200 باید اصلاح شود/نقش یارانه ها در افزایش قاچاق معکوس از کشور

سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس گفت: تأکید بر این داریم که هرکسی زیرخط فقر است باید یارانه به او پرداخت شود و نباید به افرادی که درآمدهای چند صدمیلیونی و بالاتر دارند یارانه پرداخت شود چراکه این مسئله موجب افزایش شکاف طبقاتی می‌شود.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به ضرورت حذف پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به کام عده ای خاص رفته و علیرغم اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای ضروری است اما افزایش قیمت آنها بیش از سایر کالاهاست و این نشان می دهد در این خصوص باید تدبیر ویژه انجام شود و بدین معنا نیست که ارز ۴۲۰۰ تومانی کاملا حذف شود بلکه روش پرداخت را باید عوض کرد.

وی افزود: متأسفانه امروز ثروتمندان بیش از فقرا در حال استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و این خلاف است و روز به روز ثروتمندان سرمایه دارتر و فقرا فقیر تر می شوند و باید روش های نوین برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی جستجو کرد که هم حذف نشود و هم جامعه هدف بتوانند به درستی از این فرصت برای رونق صادرات استفاده کنند.

نقش ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش قاچاق معکوس از کشور

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس اظهار کرد: بخشی از یارانه ها در قالب کالاهای همچون برنج، روغن و سایر کالا ها از کشور خارج می شود و باید جلوی این مسئله گرفته شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: قرار بوده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ملت باشد اما امروز همه در حال استفاده از آن هستند و حتی خارجی های داخل ایران از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می کنند و نباید این در اختیار افرادی غیر از مردم ایران داده میشد و باز این نشان دهنده این است نحوه پرداخت باید حتما عوض شود.

سلیمی ادامه داد: نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که به جای پرداخت به ابتدای زنجیره باید به انتهای زنجیره داده شود و در واقع به مصرف کننده نهایی پرداخت شود که در اینجا ممکن است بگویند این مسئله موجب ایجاد تورم می شود که می توان به شکل کارت اعتباری آن را پرداخت کرد.

نحوه تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی شدیدا تورم زا شده

وی اضافه کرد: الان نحوه تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی شدیدا تورم زا شده و نمی توان با دستور جلوی تورم را گرفت و باید برای جلوگیری از تورم جلوی خلق پول را گرفت ومسئله ای به نام کسری بودجه بر این مسئله دامن زده و بخشی از آن هم به دلیل برداشت از صندوق توسعه است که وقتی اینها با معادل ریالی هزینه می شود تورم ایجاد می کند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: پرداخت های غیر منضبط و ریالی که الان به برخی از افراد داده میشود در زمان معادل سازی تورم ایجاد می کند و می توان این مسائل را با پرداخت کارت اعتباری حل کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: البته پرداخت از طریق کارت اعتباری هم باید تنها به جامعه هدف باشد و نه اینکه به همه افراد باشد چرا به فردی که بالای چند میلیارد درآمد دارد به همان میزان که فردی با درآمد بسیار پایین تر یکسان پرداخت شود و این باید اصلاح شود.

سلیمی با اشاره به آسیب های نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان کرد: اینگونه پرداخت های ناهماهنگ نشان از اشکال داشتن در نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ دارد که باید اشکالات مرتفع شود و در هیچ کشوری یارانه اینگونه پرداخت نمی شود و تنها به جامعه هدف پرداخت می کنند و این باید بررسی شود.

ضرورت تهیه بانک جامعه اطلاعاتی خانوارها

وی تأکید کرد: تهیه بانک جامعه اطلاعاتی برای اینکه مشخص شود چند میلیون نفر زیر خط فقر هستند یک ضرورت است تا بتوان به این افراد یارانه پرداخت کرد و نباید تنها به افراد تحت پوشش نهادها داده شود چراکه بسیاری از کارمندان هم اکنون زیر خط فقر هستند و باید این مسائل اصلاح شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: تاکید بر این داریم که هرکسی زیر خط فقر است باید یارانه به او پرداخت شود و نباید به افرادی که درآمدهای چند صد میلیونی و بالاتر دارند یارانه پرداخت شود چراکه این مسئله موجب افزایش شکاف طبقاتی می شود و متاسفانه امروز وضعیت ضریب جینی در کشور وضعیت خوبی ندارد و راه آن پرداخت یارانه به افراد زیر خط فقر است.

وی ادامه داد: اصلاح نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی نیاز به جلسات کارشناسی و مشورت های نخبگانی دارد چراکه راه کارهای مختلفی برای اصلاح این وضعیت وجود دارد که باید عملیاتی شود تا جلوی آسیب های بسیار سنگین پرداخت اینگونه یارانه ها را گرفت.

سلیمی خاطر نشان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی و اینگونه پرداخت آن که بدون جامعه هدف می باشد آسیب های بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرده و باید جلوی این مسئله را به نحوی گرفت که به مردم و جامعه هدف آسیبی وارد نشود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار