وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
کد خبر: 91677
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

آغوش گشاده زادگاه امیركبیر بر روی گردشگران

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: زادگاه «امیرکبیر» در روستای هزاوه  آماده بازدید علاقمندان است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان امروز یک آبان ماه 1400اظهار کرد: درب خانه امیرکبیر  به روی علاقمندان گشوده شد و از این پس گردشگران می‌توانند از این بنا دیدن کنند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه طبق تفاهم‌نامه مدیریت خانه تاریخی امیر کبیر به هیئت امنا خانه امیرکبیر واگذار شده بود از این پس روزهای پنج‌شنبه و جمعه و تعطیلات برای بازدید کنندگان و علاقمندان آماده شده است.

مرزبان افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، مدیریت و بهره‌وری از این بنای تاریخی با رعایت ضوابط  بناهای تاریخی، با کاربری فرهنگی بنیاد امیرکبیر  و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی به این هیئت امنا واگذار شده بود.

وی با تاکید بر اینکه خانه پدری امیرکبیر یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای هزاوه است گفت: «بنای تاریخی امیرکبیر در شانزدهم بهمن ماه ۸۹ به شماره ۲۹۷۰۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و اواخر سال ۹۸ پس از مرمت آماده بهره‌برداری شد.»

 مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی ادامه داد: این بنای تاریخی ۶۲۵ مترمربع وسعت و ۸۱۵ مترمربع زیربنا دارد و از ویژگی‌های خاص معماری این خانه که تا شش سالگی امیر را در خود پرورده است، سقف‌های هلالی با تیرهای چوبی و دیوارهای ضخیم خشتی و گلی است.

میرزا محمدتقی‌خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، در سال ۱۱۸۵ خورشیدی در هزاوه به دنیا آمد و تا مقام صدر اعظم ایران پیش رفت.

انتهای پیام 

captcha
آخرین اخبار