فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند باید فاصله با دانشگاه کاهش یابد/ به دنبال تقویت زمینه‌های حفظ و جذب نخبگان هستیم پرونده ای هنوز برای «روحانی» در دادگستری تشکیل نشده است/ اعاده دادرسی در پرونده «سیف» و «عراقچی» منتظر تصمیم دیوان عالی کشور است  بدون فوتی و شناسایی ۳۱ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  توافق اجباری پزشک و منشی؛ استثمار با تعریف جدید/ وقتی اعتراض برابر با اخراج است، بازرسی‌ها به کار نمی‌آید اروپا ناامید از برجام پلاس/ افکار عمومی ادعای تازه غرب درباره مذاکرات را نمی‌پذیرد بدبختی اقتصاد ایران از دست لاکچری‌بازها/ بعضی‌ها سالی 6 ماشینِ گران می‌خریدند امتحانات نیم سال اول همه مدارس استان حضوری است
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۲
کد خبر: 91632
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

100 روز هوای ناسالم سهم اراکی ها در سال جاری/ مسئولین در هفته اراک به آلودگی هم بیندیشند!

در حالی که فقط 7 ماه از سال جاری پشت سر گذاشته شده است اما تعداد روز های ناسالم اراک امروز به رکورد کم سابقه ی 100 روز رسید و این یعنی مردم اراک تقریبا دو برابر سال گذشته هوای سرشار از آلاینده های شیمیایی را تنفس کرده اند، اتفاقی که بیانگر شرایطی وخیم و بسیار نگران کننده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا این روزها بیشتر از گذشته با جسم و جان مردم کلانشهر اراک عجین است و حالا بار دیگر شاخص ها کیفیت هوای این شهر را برای چندمین روز پی در پی شرایط ناسالم نشان می دهد، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 11 امروز (پنجشنبه 29مهرماه)، عدد 203 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای بسیارناسالم است، هر چند با معیار قراردادن آلوده ترین ایستگاه و با توجه به شاخص آلایندگی عجیب431 در ایستگاه استانداری هم اکنون هوای اراک خطرناک است.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر ساوه نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 109 شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد، در عین حال هوای شازند در وضعیتی که به ندرت شاهد آن هستیم قابل قبول است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی همچون روزهای اخیر ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون که با نشأت گرفتن از منابع مختلفی من جمله سوخت های فسیلی، گرد و غبار و صنایع مدتی است آسمان اراک را در تسخیر خود گرفته است.

بررسی های کلی در سطح کشور نشان می دهد اراک در طول سالیان گذشته همواره یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور بوده که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

اینک در حالی که فقط 7 ماه از سال جاری پشت سر گذاشته شده است اما تعداد روز های ناسالم اراک امروز به رکورد کم سابقه ی 100 روز رسید و این یعنی مردم اراک تقریبا دو برابر سال گذشته هوای سرشار از آلاینده های شیمایی را تنفس کرده اند، اتفاقی که بیانگر شرایطی وخیم و بسیار نگران کننده است و زمانی جدی تر می شود که بر اساس آمارها شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل  قبول قرار گرفته است.

اصفهان، تهران، مشهد، اراک، تبریز، قم، کرج و اهواز شهرهایی هستند که بر اساس آمارها به عنوان هشت کلانشهر آلوده ایران دسته بندی می شوند حال با بررسی وضعیت تعداد روزهای ناسالم این کلانشهر ها از ابتدای سال جاری تاکنون به نظر می رسد شهر اراک با 100 روز ناسالم با اختلاف در صدر قرار ادارد.

با توجه به آمار سنوات اخیر اغلب شهر اصفهان آلوده ترین کلانشهر ایران معرفی می شود اما بر پایه آمار موجود در سال جاری شهر اراک از این شهر نیز پیشی گرفته و هم اکنون می توان عنوان آلوده ترین کلانشهر کشور در سال ۱۴۰۰ را برای اراک به کار برد.

این شرایط در حالی مستلزم تشکیل کارگروه کاهش آلودگی هوا و بررسی علل و راهکارهای مقابله با منابع ورود آلاینده به هوای شهر اراک است که طی سال جاری تاکنون تنها دو نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا برگزار و صرفا به ارائه گزارش بسنده شده است و مسئولین امر عملا با گره زدن منشأ آلودگی به ریزگردهای برون مرزی از پاسخگویی در قبال سوالات متعدد در این زمینه از جمله دلایل تعلل در اجرای دقیق طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک طفره می روند.

این روزها اما مسئولین در بطن برنامه های «روزملی و هفته فرهنگی اراک» قرار دارند و از برنامه ریزی های رنگارنگ برای پیشرفت و توسعه این کلانشهر سخن می گویند، در عین حال شهر اراک با بی توجهی های چندین ساله در حوزه محیط زیست از ابتدایی ترین امکان برای شکل گیری یک جامعه سلامت و پویا یعنی هوای پاک محروم است، مسئله ای که به خوبی بیانگر سال ها غفلت و کوتاهی است.

هر چند آلودگی هوا به دلیل توسعه صنعتی و مداخلات بشری در طبیعت جزو لاینفک زندگی جامعه امروز ما به خصوص در شهرهای صنعتی همچون اراک است اما می توان با بهره گیری از دانش کارشناسی و به روز رسانی سخت افزار صنایع، فیلتراسیون مناسب منابع ایجاد آلایندگی، توسعه فضای سبز، ارتقای سطح کیفی و استانداردهای وسایل نقلیه و جایگزینی انرژی های پاک به جای سوزاندن بی رویه سوخت های فسیلی و بسیاری موارد ریز و درشت دیگر شرایط را نه در حد ایده آل اما در وضعیتی قابل قبول قرار داد.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند ولی پر واضح است که آلودگي در بلندمدت مي‌تواند پيامدهاي جدي در سلامت داشته باشد و مي طلبد تصميم سازان كشوري و استاني در اين حوزه چاره انديشي مناسبي داشته باشند.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار